aA
Kai kompiuterinių žaidimų kompanijoms metami kaltinimai, kad žaidimai turi didelę neigiamą įtaką vaikams ir suaugusiems, jie atsigina, kad žmogus žaisdamas lavina savo įgūdžius, pavyzdžiui loginį ir strateginį mąstymą. Pasaulyje yra sukuriama gausybė ugdančiųjų žaidimų, skatinančių verslumą, mokančių ekonomikos dėsnių ar užsienio kalbos.
© Corbis

Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Bendrosios psichologijos katedros docentė Roma Jusienė klausia: „Bet ar vaikai žaidžia ugdančiuosius žaidimus ir kaip dažnai? Ar tėvai skatina žaisti būtent šiuos žaidimus?“ Docentė Roma Jusienė pataria kalbėtis su vaikais ir parodyti jiems, kad yra ir kitų veiklų, o ne tik sėdėjimas prie kompiuterio ekrano. Priklausomybė išsivysto tada, kai siekiama užsimiršti ar patirti malonumą. Taigi vaikai neskuba griebtis ugdančiųjų žaidimų.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vaikai neįgauna jokių naujų gebėjimų, dirbdami ar žaisdami kompiuteriu. Vieno eksperimento metu buvo sudarytos trys vienodų gebėjimų šešiamečių grupės. Viena grupė visus metus buvo mokoma dirbti kompiuteriu ir žaisti ugdančius žaidimus. Antroje grupėje vaikai mokėsi groti pianinu. Trečioji neturėjo jokių užduočių. Po metų paaiškėjo, kad aukščiausią intelekto lygį išvystė šešiamečiai, groję pianinu. O tie vaikai, kurie mokėsi dirbti arba žaidė ugdomuosius žaidimus, visiškai nesiskyrė nuo tų, kurie nieko nedarė.

„Dažnai tėvai stebisi, kad vaikai nusimano daugiau už juos apie kompiuterius. Tačiau tai nereikalauja aukštesnių mąstymo gebėjimų, o tik techninių ir mechaninių veiksmų“, - kalba R. Jusienė.

Priklausomybė vystosi kaip grandininė reakcija

Anot psichologės, priklausomybė išsivysto palaipsniui. „Dažniausiai vaikai žaisdami užsimiršta, pabėga nuo aplinkinio pasaulio. Pavyzdžiui, vaikui nepasisekė mokykloje, jis nusimena, grįžęs jis pasineria į virtualų pasaulį ir pamiršta nesėkmę. Tačiau jis užtrunka per ilgai ir neparuošia namų darbų, o tai sukelia rytdienos nesėkmę mokykloje, įvyksta grandininė reakcija ir vaikas vėl sėda prie kompiuterio,“ – pasakoja R. Jusienė.

Kompiuterinių žaidimų priklausomybė vystosi palaipsniui, kai tam yra palanki aplinka: jei nuo pat mažens vaikas nevaržomai gali praleisti daug laiko prie kompiuterio, o iš artimiausių žmonių nemato jokių pavyzdžių, kaip kitaip galima praleisti laiką.

Šiai grandininei reakcijai kelią gali užkirsti artimiausi žmonės. Tėvai turėtų pasikalbėti su vaiku ir išsiaiškinti, kodėl jis prastai jaučiasi. Vaikui reikia mokytis spręsti problemas, o ne nuo jų bėgti. „Svarbu, kad kas nors vaikui parodytų, kad laisvalaikį galima leisti ir kitaip, kad yra kitų veiklų, kurios suteikia malonumą. Dažnai vaikams reikia postūmio domėtis kažkuo kitu, tai gali būti sportas, muzika, dailė,“ – teigia R. Jusienė.

Kompiuteriniai žaidimai yra ta veikla, kuri įtraukia tave, teikdama malonumą. Lygiai taip pat gali įtraukti ir sportas. Pasak docentės R. Jusienės, yra skirtumas tarp malonumo ir priklausomybės. „Visada reikia savęs paklausti, ar aš galiu nustoti žaisti bet kuriuo metu, ar žaidimai netrukdo mano gyvenimui ir bendravimui?“

Jausmus išreiškia žaisdami

Dalis žmonių sunkiai išreiškia savo emocijas. Jie nėra linkę išsakyti savo jausmų ar ramiai pasakyti, kas nepatinka. Tiek vaikai, tiek suaugę užsidaro savyje, kai kuo nors nusivilia. Kartais pyktį išlieja neišsikalbėdami, o prisėdę prie kompiuterio, persikūniję į žaidimo herojų ir iššaudydami savo priešus. „Na, atrodo, kas čia tokio - išsiliejau ir viskas. Bet pažiūrėkime į kitą medalio pusę - niekas nemoko ir neskatina spręsti problemos. Pasinėrimas į virtualią erdvę sukelia vengimo, pasitraukimo praktiką“, – pasakoja psichologė Roma Jusienė.

Jaunas žmogus visada buvo drovus. Besiformuojanti asmenybė patiria daugybę psichologinių pokyčių. Jau nuo seniausių laikų žinoma, kad jauni paaugliai rašydavo dienoraščius ar meilės laiškus, kurių kartais net neišsiųsdavo. Šiandien forma išliko ta pati – rašymas, bet turinys pakito.

„Jaunimas susirašinėja žinutėmis mobiliuoju telefonu, forumuose ar žaidimų svetainėse. Tie „laiškai“ yra gana skurdūs, jei juos lyginsime su ankstesniaisiais. Šiandien saviraiška apsiriboja kažkokiais ženkliukais, simboliukais, daugtaškiais“, - teigia psichologė R. Jusienė.

Kompiuterinių žaidimų ribojimas

Priklausomybė nuo kompiuterinių žaidimų gali būti ne tik psichologinė, bet ir fiziologinė. Žaidimai stimuliuoja centrinę nervų sistemą. Tai sukelia didesnį adrenalino kiekio išsiskyrimą. „Kiekvienam žmogui reikalinga skirtinga dozė adrenalino: vieniems daugiau, kitiems mažiau. Žmogus, kuriam reikia daugiau stimuliacijos, jaučia adrenalino „badą“. Tendencija yra tokia pati, kaip ir su alkoholiu, kiekvieną kartą reikia vis daugiau stimuliacijos, vis daugiau kompiuterinių žaidimų“, - sako Roma Jusienė.

Psichologė siūlo ypač nuo mažens riboti ir griežtai prižiūrėti vaikus žaidžiančius kompiuterinius žaidimus. Tėvai skatinami kuo daugiau kalbėtis ir bendrauti su vaikais, nusivesti juos į sporto varžybas ar koncertus, pasivaikščioti lauke, žaisti. Iki ketverių metų nėra jokios prasmės sodinti vaiką prie kompiuterio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (420)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

„Bayern“ vedlys įsidėmėjo „Žalgirio“ pasiųstą žinutę, žvaigždė – agresyvų kauniečių stilių specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (2)

Penktadienio vakarą Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse Miunchene akis į akį susirems dvi vienodą...

Traumą patyrusiam Valančiūnui atlikta operacija – „Raptors“ pasikvietė kitą centrą (22)

Absoliutūs NBA lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (23/7) neribotam laikui neteko savo centro iš...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (108)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

Šaltiniai policijoje: Strasbūro šaulys nukautas (73)

Šaltiniai iš Prancūzijos policijos praneša, kad Strasbūro šaulys nukautas. Jis buvo sandėlyje...

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (147)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Iš Europos – vieningas smūgis Rusijai (316)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį dar pusmečiui pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai,...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1222)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (179)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...