aA
“Taikus egzistavimas” - tai dar vienas šeimos taktikos tipas, kuriam būdinga nesikišimo pozicija. Viskas atrodo pakankamai padoriai. Kiekvienas turi savų reikalų, savų problemų, savų sunkumų ir sėkmių. Tėvai dirba, vaikai mokosi, kiekvienas turi savą sferą, savą veiklą. Niekas nepereina demarkacinės linijos, gali būti tik nesusipratimai - “laisvesnis” auklėjimas.
Tėvas su vaiku
Tėvas su vaiku
Atrodytų, tokį santykių tipą reikėtų tik sveikinti. Tėvai kartais netgi jaučia pasididžiavimą, palaikydami panašų neutralitetą.

Vaiko ir suaugusiųjų pasaulių izoliuotumas neretai tiesiog deklaruojamas, tuo grindžiamas “pedagoginis” fundamentas - tegul auga savarankiškas, nepriklausomas, nevaržomas, laisvas. Kaip į tai žiūrėti? Būna, suprantama, įvairių šeimyninių aplinkybių. Tačiau dažniausiai šis tarpusavio santykių tipas yra grindžiamas auklėtojo pasyvumu, kuris nelinkęs aktyviai įsikišti, bet mėgstantis komfortišką ir nereikalaujantį dvasinių pastangų egzistavimą su vaiku.

Koks gi rezultatas? Atsidūrę individualybės formavimosi kelyje, tėvai skina karčius individualybės vaisius. Šeima, kaip traukos centras, kaip emocinis magnetas, kaip šeimos židinys vaikui neegzistuoja. Artimųjų gyvenimas, jų džiaugsmai ir negandos jo visiškai nedomina.

Tačiau anksčiau ar vėliau ateis kritinis momentas - bėda, liga, sunkumai, - kai iš jo bus pareikalauta dalyvauti ir įsijungti į bendras šeimos problemas. Bet, deja, bus įsitikinta, kad jis to nesugeba ir bus aimanuojama dėl sūnaus ar dukters nepajėgumo, negalvojant, kad tas nepajėgumas yra šeimyninių santykių sistemos sankloda.

Nelaimingas berniukas

“Laisvo auklėjimo” priešistorė siekia mažiausiai du šimtmečius, ir atsirado ji laisvoje nuo feodalizmo Vakarų Europoje. Ši koncepcija prarado savo patrauklius bruožus, o pirmiausia gyvą ryšį su darbinio auklėjimo, harmoningo vaiko asmenybės vystymosi idėjomis jo aktyvios ir maksimaliai savarankiškos dvasinės ir fizinės veiklos pagrindu.

Nesikišimo ir “laisvo auklėjimo” principo daugiau ar mažiau ir dabar laikosi kai kurios mokymo sistemos.

Kai kalbama apie “laisvę”, apie apribojimų ir draudimų nebuvimą, būtina išsiaiškinti ne kiek tai yra “laisvė” nuo ko nors, kiek tai bus “laisvė” dėl ko nors. Vaikui, kaip ir suaugusiajam, jo asmenybės laisvė suvokiama kaip būtinumas pilnai išnaudoti savo teises ir nevengti savo tiesioginių pareigų.

Visa tai nulemia klausimo sprendimą apie auklėjimo “be draudimų” naudą arba žalą. Tėvų nusistatymas vaikiškai “laisvei” be galo ir krašto, stabdžių, apribojimų ir pareigų paklusti moralinei pareigai arba elementarioms bendro gyvenimo taisyklėms pašalinimas yra pražūtingi asmenybės formavimuisi.

Lygiai taip pat pražūtingas ir auklėtojo autoritarizmas, kuris vaikui palieka tik besąlyginio paklusnumo prievolę, štampuodamas jo psichologiniame atvaizde neiniciatyvumo, konformizmo, dvasinio susikaustymo bruožus arba, priešingai, protestuojant - negatyvizmą, nihilizmą, įniršį. Kaip mus moko dialektika, prieštaravimas nepašalinamas paprasčiausiai išbraukiant vienos priešingos pusės - šiuo atveju arba vaiko teisių, arba pareigų.

Liūdnas berniukas

Tad vėl prieš mus jau žinomas klausimas: kokią gi bendrą šeimyninio auklėjimo taktiką derėtų pasirinkti?

Vaikas su savo poreikiais, problemomis ir sunkumais turi būti suaugusiųjų dėmesio centre. Jam ši vieta teisėtai priklauso, ir tuo jis negali būti suvaržytas. Jeigu šie abu principai bus visiškai harmoningi, vaikai patys žinos, kada, realizuojant savo teises ir laisvę, reikia įjungti stabdžius, nevaržyti aplinkinių teisių ir laisvės, kad jų teisės būtų jų pareigų tęsiniu ir išvirkščiąja puse.

“Auklėjimas be stabdžių” ir “nesikišimas” būtinai prives prie to, kad atitinkamai išauklėtas jaunas žmogus pamirš nuspausti stabdį, kai jo interesų ir sugebėjimų realizavimo kelyje kas nors pasitaikys.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujausiuose reitinguose – smūgis Nausėdai ir Gabrieliui Landsbergiui (231)

Koronaviruso krizė atnešė pokyčių ir į visuomenės veikėjų vertinimo reitingą –...

Už mažas algas dirbti nebeapsimoka: lietuviai mėgaujasi išmokomis (673)

Užimtumo tarnyba (UT) šalyje fiksuoja rekordinį nedarbą, tačiau tuo pačiu metu Lietuvoje...

Praėjusią parą patvirtinti septyni nauji koronaviruso atvejai (2)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtintai septyni nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius...

Tiesioginė transliacija / Naujausia informacija dėl koronaviruso grėsmės valdymo Kaune (3)

Liepos 15 d., 11 val. Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC), adresu Kalvarijų g. 153,...

JK teisininkas įvertino naujas imigracijos nuostatas: ES piliečiams grės deportacija už menkiausius nusižengimus (38)

Jungtinei Karalystei oficialiai palikus Europos Sąjungą , vidaus reikalų ministrė Priti Patel...

Tiesioginė transliacija / Delfi 11. Tik Tok – tiksinti grėsmė ar išpūstas burbulas dėl saugumo?

Linksmas laiko praleidimo būdas ar rimta saugumo spraga? Tokios diskusijos kyla pasaulyje dėl ypač...

Koronaviruso protrūkis Kauno įmonėje: serga 18, dar tiriama apie 200 darbuotojų galimai nesilaikė saviizoliacijos (319)

Kaune, įmonėje „Hegelmann Transporte“, kilus koronaviruso protrūkiui tiriama apie 200 šios...

Anglijoje, viešbutyje, rastas negyvas benamis iš Lietuvos (5)

Rytų Anglijos mieste esančiame viešbutyje aptiktas negyvo lietuvio kūnas – tai benamis, kuriam...

Konstitucinio Teismo darbuotojai pratrūko: valstybės institucijoms apskundė patį teismo pirmininką Dainių Žalimą (238)

Grupė Konstitucinio Teismo (KT) darbuotojų teismui laikinai vadovaujantį teismo pirmininką,...

Septynerius metus santuokoje skaičiuojanti Evelina Young: išmokau mažiau įsivaizduoti, kaip viskas turi būti (45)

Evelina Anusauskaitė -Young Lietuvoje – išties retas svečias. Jau ne vienerius metus moteris...

|Maža didelių žinių kaina