Pasak legendos, Kūčių naktį gyvuliukai prabyla. Taip būdavo seniau, o dabar, jei prabiltų, turbūt paprašytų paslėpti nuo šventinės erzelynės. Gražiausios metų šventės mūsų augintiniams yra nemenkas išbandymas...
Šuo
© S.Valujevos nuotr.

Užkimškite man ausis

Ausys yra mūsų šunų draugės ir priešės. Tobulos klausos dėka jie puikiai orientuojasi, tačiau kartais mūsų augintiniai norėtų užsikimšti ausis.

Kalėdos ir Naujųjų sutikimas – dvi savaitės nepaliaujamo pykšt ir pokšt...

Užkluptas fejerverkų, net drąsiausias šuo neša kudašių. Išsigandęs nuklysta toli nuo namų ir pasiklysta. Patenka po automobilio ratais. Susižaloja užšokęs ant stiklo duženų ar nesprogusios petardos. Negalėdamas pasprukti, skalija, nenurimsta.

Galbūt tik medžiokliniai šunys, nuo mažumės pratinti prie šūvių garso, nereaguoja į triukšmą. Kitiems šunims švenčių triukšmas tampa nemenku išbandymu.

Bijodami stiprių garsų, jie okupuoja vonias ir sandėliukus, nešioja šeimininkų sumeistrautas ausines arba per dienas „klausosi“ radijo.

Pyk nepykęs, gyvūno prigimties nepakeisi. Juk šuns viršutinis garso bangų dažnio slenkstis siekia 30 - 40 000, o žmogaus tik 16 - 18 000 per sekundę. Net būdamas 20 m atstumu šuo atpažįsta triukšmo šaltinį, o žmogus tą patį garsą sunkiai girdi būdamas už 4 metrų.

Pratinti savo augintinį prie įvairių garsų reikėtų nuo mažumės. Paprasčiausias triukas: įberti į skardinę akmenukų arba monetų, sandariai uždengti. Numetus skardinę ar dubenį, stebėti šuns reakciją. Ramiu, pasitikinčiu balsu įteigti, kad nieko baisaus neatsitiko. Apskritai, niekada nereikia skatinti šuns baimės ir nerimo. Išsigandusį šunį reikia nuraminti, jis turi jausti gaujos vado (šeimininko) tvirtybę ir pasitikėti juo.

Feromonų dozė

Švenčių metu pageidautina, kad šuo gyventų įprastu ritmu, kad nesugriūtų jo dienotvarkė. Gaujos vado pasitikėjimas ir savitvarda, nusistovėjusi dienotvarkė suteikia šuniui saugumo jausmą.

Stabilumo ir ramybės atmosferą gyvūno aplinkoje sukuria feromonai. Tai cheminiai dariniai, padedantys gyvūnams tarpusavyje apsikeisti informacija. Paprasčiau sakant, „žinutės“, kurias, išbėgę į lauką, augintiniai perskaito, o ir patys būtinai palieka.

Laktuojančios kalytės taip pat išskiria „raminamuosius feromonus“. Juos užuodę šuniukai aprimsta, pasijunta saugūs. Škotijos veterinarijos mokslininkai iššifravo „raminamųjų feromonų“ poveikį ir, farmacininkų padedami, sukūrė sintetinius feromonus.

Taigi savo augintiniams šių feromonų dėka galime sukurti saugią oazę. Jais galime apipurkšti šuns guolį prieš šiam einant gulti, įjungti feromonų sklaidytuvą kambaryje, kur šuo bus uždarytas.
Paskleisti sintetinius feromonus galime likus porai savaičių iki švenčių. Pajutęs „kūdikystės kvapą“, gyvūnas suvoks, kad garsai ir kitokie baubai saugios vietelės nepasiekia.

Ir dar, šuniui būtina saugi vieta, juolab, kai namuose pilna svetimų žmonių. Jeigu tai ne uždara būdelė, surenkamas narvas ar guolis su stogeliu, patieskite daugiau storų antklodžių, kad šuo galėtų įsirausti.

Šokoladinė mirtis

Ne vien triukšmas, bet ir netinkamas ėdalas gali pakenkti šuniui. Dosniai svečių kaišiojami kąsniukai – garantija, kad jam sutriks virškinimas. Ar norėtumėt per šventes varstyti veterinarijos klinikų duris?

Šunims labai kenkia šokoladas ir įvairūs konditerijos gaminiai. Pririjus saldumynų, kuriuose daug kepimo miltelių, pažeidžiama organizmo elektrolitų pusiausvyra, todėl sutrinka širdies darbas, gali prasidėti raumenų traukuliai. Šokoladas yra tikri nuodai mažiems šuniukams, susargdinti gali 20-30 g šio skanėsto.

Gyvūnams nuodingas ir alkoholis. Jie daug mažesni už mus, todėl nuo gurkšnio alkoholio sunegaluoja (nuodingas etanolis išprovokuoja gausų šlapinimąsi, sutrinka širdies ritmas, pasunkėja kvėpavimas).

Kenkia ir obuolių, abrikosų, vyšnių, vynuogių bei kitokių vaisių kauliukai, sukeliantys vėmimą, viduriavimą, sutrikdantys kvėpavimą. Dar didesnis pavojus, jeigu šuo prarytų persimoną, nes šis vaisius veikia kaip diuretikas – šalina iš organizmo kalcio druskos atsargas.

Nieko gera keturkojui smaguriui iš svogūnų, nes jie skatina eritrocitų irimą. Jokios naudos iš kepsnių arba rūkytų gėrybių. Labai pavojingi kaulai, o ypač paukštienos. Netinkamų produktų sąrašą būtų galima tęsti, bet gal verčiau, prieš ateinant svečiams, kaip reikiant pašerti augintinį įprastu šunišku ėdalu.

Augintiniams pavojų kelia ir šventinės puošmenos, šaltosios ugnelės, dovanų juostelės, besimėtantys vaikų žaislai, kuriuos gali netyčia praryti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (268)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (217)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Pikul žaidžia atviromis kortomis: apie santuokos užkulisius ir kitus galimus Jasaičio romanus su žinomomis moterimis (42)

Pastaruoju metu kone visa lietuva stebi skaudžią dviejų žmonių santykių dramą. Susipykę...

Savaitgalį laukia gražūs orai, o po jų – fantastiški karščiai (27)

Iškeliaujanti gegužė karščio mėgėjų nenuvils ir toliau: karštas bus ne tik savaitgalis, bet...

Vairuotojai sunerimo: eismo ženklai perspėja apie karo grėsmę? (28)

Geltonos spalvos ženklų su stilizuotais tankų ir šarvuočių atvaizdais buvo pastebėta Lenkijoje...

Nužudymo bylą išsprendė tik praėjus 36 metams: žudikas vaikščiojo visai šalia (8)

JAV Teksaso valstijoje pareigūnai išsprendė nedidelį miestelį sukrėtusio Beth Bramlett...

Fenomenalus LeBrono benefisas išplėšė Love'o netekusiems „Cavaliers“ septintąsias rungtynes (29)

NBA Rytų konferencijos finalo laimėtojas pirmą kartą po penkerių metų pertraukos spręsis...

Kodėl po uodo įkandimo taip ilgai vargina niežulys?

Kai uodas įkanda, jis ne tik išsiurbia žmogaus kraujo , bet ir įšvirkščia savo seilių....

„Akropoliuose“ vyksta „Jamam“ nuolaidų akcija (13)

Penktadienį ir šeštadienį prekybos ir pramogų centruose „Akropolis“ vyksta nuolaidų akcija...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (76)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...