aA
Kalėdos, Naujieji metai – vienos gražiausių švenčių, tačiau nemažai daliai žmonių jos asocijuojasi su rūpesčiais, įtampa, stresu. Žmonės nebemoka ar nenori pajusti tikrojo švenčių grožio ir prasmės, tinkamai išnaudoti šį metą, skirti laiko apmąstymams.
© Shutterstock nuotr.

Patiria spaudimą

„Artėjant šventėms aplink tiesiog pasipila įvairiausių šventinių reklamų, dekoracijų, plakatų. Toks šventinio laikotarpio sukomercinimas tarsi užgula žmones nerealiais lūkesčiais. Jie patiria didelį vidinį ir iš išorės primestą spaudimą dėl dovanų pirkimo, namų dekoravimo, vaišių ruošimo bei šeimos subūrimo. Daugelis žmonių jaučiasi sutriuškinti to nesibaigiančio darbų, kuriuos jie „privalo“ atlikti iki švenčių, sąrašo“, – teigia psichologė Indrė Balsevičienė.

Dėl to nemažai žmonių patiria stresą, nusivylimą, liūdesį, nuovargį, susierzinimą.

Visas šventinis blizgesys ir šurmulys, kuris prasideda dar gerokai iki Kalėdų, kai kuriuos žmones, anot psichologės, gali liūdinti, kai jų vidinė būsena nesutampa su ta bandoma įbrukti pakilia nuotaika. Taip dažniausiai jaučiasi žmonės, kurie neseniai išgyveno skyrybas ar netektį, vienišiai, sergantys kokia nors liga ar patiriantys finansinių problemų.

„Nereikėtų versti savęs daryti to, ko nenorite, o ką „turite“, – sako I. Balsevičienė. – Priverstinis dėmesys kitiems ir kitų poreikiams bus nenuoširdus, ir dėl to niekas nesijaus geriau. Jei norisi būti su artimaisiais, bendrauti – tai puiku, taip ir reikėtų daryti, tačiau jei ne – nereikia savęs versti, geriau skirti laiko pabūti su savimi ar tiesiog pailsėti. Juk šventės atneša ir nemažai nuovargio.“

Prioritetų sąrašas

Dalis žmonių prisipažįsta visai nelaukiantys švenčių, nes jos teikia daugiau nemalonių nei gerų emocijų.

„Sunku patirti vidinį džiaugsmą, kai mūsų pečius prispaudžia privalomų atlikti darbų sąrašas, – tvirtina psichologė I. Balsevičienė. – Todėl labai svarbu nekelti per didelių reikalavimų ir įsipareigojimų sau bei kitiems artėjant šventiniam laikotarpiui.“

Lūkesčiai turėtų būti realistiški, atitinkantys galimybes bei biudžetą. Pravartu nustatyti prio­ritetus ir susidaryti planą, tačiau nereikia stengtis verstis per galvą, kad tas planas būtinai būtų įvykdytas.
„Palikite laiko poilsiui, maloniai veiklai, – pataria psichologė. – Taip pat nereikėtų pamiršti, kad negalime visą laiką būti džiugios nuotaikos, todėl leiskite tiek sau, tiek savo artimiesiems šventiniu laikotarpiu jausti tokius jausmus, kokie kyla, o ne kokie turėtų būti.“

Tradicijos suartina

Kūčios, Kalėdos – metas, kai šeima turėtų džiaugtis būdama kartu. Tarpusavio santykius ir nuotaiką šeimoje gali neigiamai veikti prieššventiniai rūpesčiai. Jeigu santykiai tarp sutuoktinių ar su vaikais nėra geri, tokiose šeimose neretai, užuot pasidžiaugus vieni kitais ir sustiprinus šeimos ryšius, per šventes susipykstama.

„Reikėtų gerai pasverti, ar verta eikvoti laiką ir energiją tam tikriems dalykams, kurie „turi“ būti atlikti, – pataria psichologė I. Balsevičienė. – Verčiau susikoncentruoti į šeimos vertybes, tradicijas, ritualus. Pagalvokite, kas iš tiesų jums ir jūsų artimiesiems svarbu. Net ir patys paprasčiausi ritualai, šeimos tradicijos suartina žmones. Jei dar neturite savo tradicijų, sukurkite jas.“

Artėjant Kalėdoms imame sukti galvas dėl dovanų. Jomis stengiamės pradžiuginti savo artimuosius. Dovanų teikimas – viena iš tradicijų. Jei šeima turi tokią tradiciją, ji yra prasminga.

„Dovanų teikimas artimiesiems padeda jaustis svarbiam ir reikalingam, kuria priklausymo bei įsipareigojimo tam tikrai grupei jausmą, – sako I. Balsevičienė. – Tačiau reikėtų nepamiršti įvertinti savo biudžetą ir susidaryti dovanų sąrašą, atitinkantį galimybes. Antraip dovanų teikimo tradicija atneš ne džiaugsmą, o tik papildomą stresą ir įtampą.“

Galima susikurti savo taisykles, kokios dovanos ir kam dovanojamos. Galbūt vienoje šeimoje visi perka vieni kitiems dovanas, o kitoje – gamina ką nors patys ar apsieina be dovanų, tik pasikeičia nuoširdžiais žodžiais. Tai priklauso nuo kiek­vieno žmogaus vertybių ir individualių poreikių.

Reikia rasti psichologinę pusiausvyrą tarp dėmesio sau ir artimiesiems, tarp savo ir kitų žmonių poreikių. Šventė yra subjektyvi vidinė būsena. Žmogus gali pasirinkti – švęsti ar nešvęsti ir kaip švęsti.

Pasitenkinimą šventėmis paprastai teikia geri santykiai, palaikymas, dėmesys.

Tai ĮDOMU

Psichiatrai Thomas Holmes ir Richardas Rahe XX a. septintajame dešimtmetyje sudarė gyvenimo krizių lentelę, kurioje pagal šimtabalę sistemą įvertino įvykius, sukeliančius stresą. Lentelės viršūnėje su 100 balų – sutuoktinio mirtis. Kiek žemiau – Kalėdos.

Psichiatrų sudarytoje lentelėje jos įvertintos 12 balų. Akivaizdu, kad stresą gali sukelti ne tik skaudūs gyvenimo įvykiai. Tačiau reikia nepamiršti, kad patys įvykiai nėra savaime stresiniai: tokius juos padaro mūsų požiūris į juos.
18 proc. tėvų jaučia stresą dėl to, kaip jiems pavyks pralinksminti savo atžalas Kalėdų metu.

Naudingi patarimai

Atsipalaiduoti, įveikti stresą gali padėti naminis gyvūnas. Susinervinę paglostykite šunį ar katę.

Stenkitės ilgiau žiūrėti į žalius augalų masyvus. Japonų mokslininkai teigia, kad tai veikia raminamai ir sumažina vidinę įtampą.

Gerkite raminamąsias ramunėlių, valerijonų, kitų vaistažolių arbatas.

Valgykite svogūnus, ypač raudonuosius, kuriuose yra natūralios raminamosios medžiagos – kvercetino.

Valgykite pakankamai produktų, kuriuose gausu magnio ir kalcio bei vitamino C, nes šios medžiagos neutralizuoja streso hormonus.

Daugiau judėkite: nustatyta, kad įtampai rečiau pasiduoda tie žmonės, kurie kasdien mankštinasi bent po 30 min.

Sėdėdami giliai įkvėpkite, kol suskaičiuosite iki 10. Kelias sekundes sulaikykite kvėpavimą, tada skaičiuodami iki 10 iškvėpkite. Kartokite 10 kartų.

Linkime gražių švenčių!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (28)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Kraupus 14-metės iš Lietuvos nužudymas apauga vis naujomis detalėmis: tarnyboms buvo žinomas ir žudikas, ir jo auka (63)

16-metis, kaltinamas išžaginęs 14 m. Viktoriją, o paskui mirtinai uždaužęs ją į plaktuką...

Gyvai / Kitokie pasikalbėjimai. Oskaras Koršunovas ir Rytis Zemkauskas (18)

„Kitokie pasikalbėjimai“ su režisieriumi Oskaru Koršunovu — tiesiogiai gruodžiai 16 d. nuo...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (277)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Kaip meluoja filmų kūrėjai: kas iš tiesų nutinka, kai į automobilį pataiko kulka (1)

Automobiliai yra dažnas veiksmo filmų motyvas. Suderinkite automobilių gaudynes su susišaudymu...

Kaip pasirinkti – kaupti II ar III pakopos pensijų fonduose? (31)

Lietuvoje egzistuoja trys pensijų pakopos ir kiekviena iš jų suteikia skirtingas kaupimo galimybes....

Laikai, kai berniukai dėvėjo sukneles. Ir tam yra įtikinamas paaiškinimas

Sakoma, kad pagal drabužį sutinkama. Tiesa tai ar ne, tačiau faktas, kad mes kaip visuomenė...

Kaune stoja eismas – automobiliai neatlaiko kelio dangos išbandymo (402)

Sekmadienį žiema į Kauną atėjo su trenksmu: iš dangaus krenta snaigės, o kelio danga –...

Ar galima namuose vazone visus metus auginti eglutę (5)

Prieš šventes norisi pasipuošti namus, tačiau gaila kirsti gyvą eglutę? Yra išeitis – galite...

„Žalgirio“ stovykloje – nerimas dėl Jankūno: reikia laukti ir žiūrėti, kas bus (15)

Kauno „Žalgiris“ iškovojo lengvą pergalę „Betsafe- LKL “ čempionato rungtynėse...