aA
Vaikų auklėjime svarbiausia yra nuoseklumas. Griežtai vykdykite visus disciplinavimo pažadus, nes kitaip rizikuosite sumenkinti savo autoritetą. Vaikai turi tikėti, kad turite omeny tai, ką sakote. Tai nereiškia, kad negalite suteikti antros galimybės ar leisti savo vaikui bent truputėlį klysti, tačiau turite laikytis to, ką sakote.
Išdykęs vaikas
Išdykęs vaikas
6-8 metų vaikų auklėjimas

Pykdami niekada nepamatuotai negrasinkite bausmėmis (“Uždaryk duris, nes kitaip daugiau niekada nežiūrėsi televizoriaus!”), kadangi pažadų nesilaikymas gali sumenkinti visas grėsmes. Kai grasinate, kad apsuksite automobilį ir grįšite namo, jei nesiliaus rietenos ant galinės sėdynės, taip ir padarykite. Prarasta poilsio paplūdymyje diena nėra tiek vertinga, kiek santykiuose su vaikais įgyjamas patikimumas.

Tėvai dėl žiaurių bausmių gali netekti valdžios. Jei mėnesiui sūnų uždarysi kambaryje, jis nebejaus motyvacijos pakeisti elgesį, kadangi iš jo viskas jau ir taip atimta.

9-12 metų vaikų auklėjimas

Šio amžiaus vaikai, kaip ir visi kiti, gali būti auklėjami natūraliomis pasekmėmis. Jiems augant ir prašant vis daugiau nepriklausomybės bei atsakomybės, labai efektyvus auklybos metodas yra mokyti juos, kad dėl jų elgesio bus atitinkamos pasekmės.

Tarkim, jei penktokas prieš eidamas miegoti nepadarė namų darbų, ką reiktų daryti – priversti jį juos pabaigti ar padėti? Greičiausiai nei viena, nei kita, kadangi taip neišmokysite jo pamokos apie gyvenimą. Jei jis neparuošia namų darbų, kitą dieną į mokyklą jis eis jų neatlikęs ir atitinkamai gaus blogą pažymį.

Natūralu bandyti išgelbėti vaiką iš jo klaidų, tačiau ilgainiui labiau padėsite jam, jei kartais leisite klysti. Jis pamatys, kas atsitinka dėl nederamo elgesio, ir greičiausiai nekartos tų pačių klaidų. Tačiau jei vaikas nieko neišmoksta iš natūralių pasekmių, turite jūs nubrėžti tas pasekmes, kad padėtumėte efektyviai keisti elgesį.

13 metų ir daugiau

Dabar pamatai jau sudėti. Vaikas žino, ko iš jo tikimasi, ir suvokia, kad pagrįstai sakote, jog už blogą elgesį bus atitinkamos pasekmės. Tačiau nesiliaukite budėti – pauglių auklėjimas toks pat svarbus, kaip ir mažesnių vaikų. Keturmečiui būtina nustatyti, kada reikia eiti į lovą ir to laiko reikia laikytis nepaisant jo niurzgėjimų, o paauglys taipogi turi žinoti leidžiamas ribas.

Būtinai nubrėžkite taisykles, kurios apima namų darbus, draugų lankymą, dienotvarkę, draugystes, ir aptarkite jas su paaugliu, kol neįvyko nesusipratimas. Nors vaikas greičiausiai laiks nuo laiko skųsis, jis suvoks, jog jūs kontroliuojate padėtį. Tikite tuo ar ne, tačiau paaugliai nori ir jiems reikia, kad būtų nubrėžtos ribos, o jų gyvenime nustatyta tam tikra tvarka, nors paaugliams suteikiama kuo toliau tuo daugiau laisvės ir atsakomybės.

Jei paauglys sulaužo taisyklę, gali atrodyti, kad veiksmingiausia yra atimti iš jo privilegijas. Būtinai aptarkite su savo vaiku, kodėl ateiti namo valanda vėliau, nei buvo susitarta, yra nederama ir kodėl tai kelia rūpesčių.

Taipogi svarbu leisti paaugliui kontroliuoti savo gyvenimą. Tai ne tik palengvins jūsų kovą dėl valdžios, bet padės jam gerbti tuos pasirinkimus, kuriuos turite padaryti už jį. Galėtumėte leisti paaugliui pačiam apsispręsti dėl rūbų, kuriais apsirengęs jis eina į mokyklą, šukuosenos ar net jo kambario. Jam augant jo kontrolė galėtų būti praplėsta kartkartėmis leidžiant grįžti namo vėliau nei įprasta.

Pora žodžių apie diržą

Diržas greičiausiai yra pati kontroversiškiausia auklėjimo priemonė. Amerikos Pediatrų Akademija (AAP) kategoriškai nepritaria diržo naudojimui. Štai kelios priežastys, dėl kurių AAP ragina tėvus vengti diržo:

Diržas išmoko vaikus, kad supykus leidžiama mušti.

Diržas gali fiziškai sužeisti vaiką.

Diržas nemoko vaiko, kaip keisti elgesį, bet verčia bijoti tėvų ir moko stengtis neįkliūti.

Jei vaikas išsidirbinėja, kad gautų dėmesio, diržas tokiam vaikui gali jį suteikti taip leidžiant suprasti, kad geriau negatyvus dėmesys nei jokio dėmesio apskritai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tikrasis Narkevičiaus užnugaris: jiems nebaisus ir Kremliaus šešėlis (50)

Diskriminacija tautiniu pagrindu. Vertinti pagal partiją – nusikaltimas. Tokią gynybinę taktiką...

Taršos skandalas atsirito ir iki Utenos: įmonė nevalytų atliekų duobę slėpė po tentu (238)

Įmonę „Kibiras“ patikrinę Aplinkos apsaugos agentūros specialistai užfiksavo nelegalų...

Poderys paliko valstiečių frakciją dar papildyta (119)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją palieka Seimo narys Virgilijus Poderys .

11 mln. gyventojų turintis miestas izoliuojamas: atšaukiami skrydžiai, stabdomas viešasis transportas papildyta 10.50 (94)

Kinijos Uhano miesto, kur prasidėjo naujojo jau keliolikos gyvybių pareikalavusio viruso protrūkis,...

Žiauriu smurtu ir prievarta kaltinamas paauglys iš Jurbarko stojo prieš teismą: vaikinas nevaldė ašarų (10)

Praėjusių metų gegužę poilsis sodyboje Tauragės rajone paauglei įrėžė žaizdas, galbūt,...

NBA grįžo į Europą: naują lapą lygos istorijoje verčia Jordanas ir Antetokounmpo specialiai Krepšinis.lt iš Paryžiaus

Kaip ir kiekvienais metais, NBA atiduoda duoklę savo gerbėjams Europoje. Artėjantį penktadienį...

Gyvai / DELFI Premjera: „Daddy Was A Milkman“ pristato niekur neskambėjusios dainos ypatingą vaizdo klipą

Ketvirtadienį 11 val. DELFI TV studijoje lankysis „Daddy Was A Milkman“, kuris pristato premjerą...

Po skandalingo gaisro – dvi versijos ir šokiruojantys liudijimai: dėl žalos sveikatai svarstomi ieškiniai teismui (149)

„Tarša būtų buvusi mažesnė, jeigu jie būtų leidę tiesiog toms padangoms sudegti, nei...

Naujos taisyklės prie šviesoforų galioja jau seniai, bet važiuoti vairuotojai vis tiek nemoka (76)

Nors kai kurios savivaldybės grąžina šviesoforų lenteles su žaliomis rodyklėmis, tačiau...

Nausėda į Lietuvą kviečia Lenkijos banką „Pekao“ (112)

Prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė Lenkijos „Pekao“ banką pradėti veiklą Lietuvoje.