Įprasta, kad jaunų šeimų gyvenimo pradžioje svarbų vaidmenį atlieka sutuoktinių tėvai. Jie padeda, pamoko vienokių ar kitokių gyvenimo gudrybių. Tačiau dažnai tokie santykiai tarsi perauga į vieną bendrą gyvenimą. Tėvų kišimasis į vaikų šeimas gali tapti sunkia našta ar net lemti skyrybas.
Sūnus ir tėvas
© Corbis
Siekia valdyti

Jei tėvai nepripažįsta savarankiško suaugusių vaikų gyvenimo, tuomet gimdytojų įtaka sukelia konfliktus tarp sutuoktinių.

Žinomo psichoterapeuto Olego Lapino nuomone, tai - erzinanti įtaka. Ją atlaiko poros, tarp kurių yra stiprūs jausmai ir pasitikėjimas.

„Tačiau jeigu šeima tėra neryžtingas bandymas gyventi kartu, tuomet yra grėsmė jai iširti“, – sakė gydytojas.

Daugumos tėvų liguistą norą valdyti ir savaip kurti vaikų gyvenimą O.Lapinas sieja su senosiomis kultūromis, kuriose buvo priimta manyti, jog suaugęs vaikas nėra suaugusysis. Tėviškas prieraišumas ir tradicija išlaikyti vaiką kuo ilgiau šalia savęs tarsi suformavo normą.

Vaikai „užsilikėliai“

Psichoterapeuto nuomone, jau pagal tai, kaip jaunuoliai yra auklėjami, įmanoma nuspėti jų santykius su tėvais tolimesniame savarankiškame gyvenime. Ypač kaime gyvenančiose šeimose yra užsilikusių „peraugusių“ vaikų. Jie gyvena kartu su tėvais, jiems yra nuolat nurodinėjama, ką daryti ir ko ne.

Tokie vaikai nemoka savarankiškai kabintis į gyvenimą, lengviau pasiduoda manipuliacijoms. Šie „užsilikėliai“ neturi didelio noro gyventi atskirai, tampa našta savo maitintojams. Sukūręs šeimą toks „užsilikėlis“ neturės bendrų interesų su savarankiška asmenybe, kurią išsirinks gyvenimui kartu. Tarp jų visada bus jaučiama pašalinė reguliuojanti jėga, kuri dviejų žmonių tarpusavio santykiams turės tik neigiamą įtaką.

Surogatinis sutuoktinis

Netvirtoje tėvų santuokoje yra jaučiama sutuoktinių baimė likti vieniems. O tai labai atsispindi, kaip auklėja atžalas.

Prie namų jos pririšamos trimis jungtimis: per skrandį – yra maitinamos, lepinamos; finansiškai – perkami daiktai, dovanojami pinigai, kelionės; per sąžinę – vaikui nuolat aiškinama, kad jeigu jis paliks tėvus, bus blogas.

Prasidėjus kivirčams nedarniose šeimose užsimezga „nerašyti“ ryšiai tarp vaiko ir vieno iš tėvų. Tokia sąjunga dažniausiai būna nukreipta prieš kitą tėvą. Čia vaikui priskiriama surogatinio sutuoktinio rolė.

Tai reiškia, kad sūnui arba dukteriai priskiriamos antrosios pusės pareigos, tikimasi, kad jis geriau atliks įvairias buitines užduotis negu vyras arba žmona.

Gyvenimo kartu kaina

Didžiulė gimdytojų įtaka dviejų jaunų žmonių gyvenime neišvengiamai jaučiama tada, kai tėvai ir vaikų šeimos gyvena kartu.

Situacijoje, kai sutuoktiniai į savo namus parsiveža be priežiūros gyventi nebegalinčius tėvus arba uošvius, kaltų dėl įtakos įsigalėjimo nėra. Tai sąmoningas apsisprendimas.

Gyvenimas kartu turi ir pliusų, ir minusų. Iš anksto reikia gerai apsvarstyti gyvenimo drauge kainą, suvokti, kad tai bet kokiu atveju apsunkins. Daugiau nei pusė tokių šeimų paklaustos, ar seni žmonės juos apsunkina, negali atsakyti vienareikšmiškai „taip“ arba „ne“.

Taip yra todėl, kad jie jau yra pripratę prisitaikyti, ieško kompromisų, nors yra daug situacijų, kurios priverčia „depresuoti“. Seneliams tokia padėtis suteikia saugumo, reikalingumo jausmą. Ypač tada, kai jiems yra patikimi kokie nors bendros buities darbai.

Santuokos krizė

Tačiau tėvai dažnai nesąmoningai skatina sutuoktinius pyktis. Po to gimdytojai rietenų išvargintus vaikus glosto savo meile ir prieraišumu. Jaunoje šeimoje nuolat pasikartojantys nesusipratimai išsekina vyrą ir žmoną, veikia jų sveikatą.

Jie dažnai skundžiasi galvos skausmais, nuovargiu, būna suirzę, nekalbūs, prislėgti. Kai konfliktai tarp sutuoktinių pasiekia viršūnę, vyro arba moters prieraišumas, meilė nukreipiami į tėvų namus.

Pavyzdžiui, mama įvardijama kaip gėris, o žmona - blogis. Sutuoktinio vieta tarsi užleidžiama vienam iš tėvų. Prasideda santuokinė krizė.

Veda prie skyrybų

Tuomet labiau susirūpinama tėvais, ima persekioti kaltės jausmas. Visa tai sukelia kankinančias dvejones. Ilgainiui vyrui ar žmonai pradeda atrodyti, kad santuoka yra kliūtis būti laimingam ir galbūt būtų geriau, jeigu jos išvis nebūtų. Tokios dvejonės veda prie skyrybų.

Psichoterapeuto O.Lapino įsitikinimu, tokius konfliktus gali padėti išspręsti kategoriškas sprendimas gyventi be tėvų.

Bet kokiu atveju, O. Lapino teigimu, mes niekada neišsiskiriame iki galo. Išsiskyrimas visada yra dvigubo turinio: nuo - iki. Jis neturi finalinių, baigtinių taškų. Išsiskirdami žmonės niekada iki galo „nesudegina tiltų“ ir savo santykiuose visada palieka nors mažytę kertelę sugrįžimui.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Niekada nemanė, kad taps alkoholike: galvojau, kad žinau savo ribas (11)

Įeinu į kavinę sutartu metu ir dairausi. Vieni garsiai juokiasi, kiti meiliai šnekučiuojasi,...

Niekuo dėtą studentą teisėsauga pavertė nusikaltėliu: užteko tik girto keleivio liudijimo (151)

Prireikė net metų, kol į neįtikėtiną istoriją pakliuvęs studentas sugebėjo įrodyti, kad...

Rusijos ėjimas: už grįžimą į olimpinę šeimą sumokėjo 15 mln. JAV dolerių (54)

Vienas su situacija susipažinęs šaltinis informavo naujienų agentūrą AFP , kad Rusija sumokėjo...

Kęstutis Strupas paleistas į laisvę (156)

Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) trečiadienį sulaikytas Vilniaus universiteto ligoninės...

Įsiutintas tėvas prabilo apie dvigubus standartus: valstybei moki sąžiningai, o ji sudaužo vaiko atostogų viltis (186)

Garantijos, kad labai skubiai prireikus paso, jis bus pagamintas per vieną dieną, niekas nebeteikia,...

Britų muzikos fiestoje dalijamos statulėlės geriausiems pildoma

Didžiosios Britanijos sostinėje šiuo metu vykstantys „ Brit Awards 2018“ pritraukė viso...

Latviją purtantis skandalas išvirto į sąsajas su Kremliumi (150)

Stambaus masto kyšininkavimu kaltinamas Latvijos centrinio banko prezidentas Ilmaras Rimševičius...

Mokslininkai aptiko neįprastą būdą greitai sujaudinti moterį (17)

Vyrai, kenčiantys nuo seksualinių sutrikimų, turi visą arsenalą ginklų. Tuo tarpu moterys,...

Pastatė tikrą kačių rojų: pasižiūrėkite, kiek nedaug gyvūnams reikia iki laimės

Visiems žinoma, kaip katės dievina kartonines dėžes. Kompanija „Cat Thing“ iš Taivano šiek...

Ukrainoje viešinti Oksana Pikul-Jasaitienė gerbėjams pristatė brolį (79)

Šiuo metu Ukrainoje esančiame Dnipro mieste viešinčią Oksaną Pikul-Jasaitienę supa...