aA
Apie gyvūnų kraują, mažai išmanydami, žmonės prikūrė visokiausių legendų. Jie manė, kad kraujas turi daug gydomųjų savybių. Štai XVII a. Anglijoje ir Prancūzijoje sutrikusio intelekto pacientams perpildavo ėriukų kraujo, tikėdamiesi, jog po šių procedūrų ligoniai taps ramesni.
Pieva, šuo
© Corbis/Scanpix
Gavusieji nedidelę gyvulių kraujo dozę, vargšeliai išgyvendavo, bet kai kurie mirdavo baisiai kentėdami. Ir niekam nešovė į galvą, jog kiekvieno individo kraujas vis kitoks. Mokslininkai atskleidė gyvūnų kraujo grupių įvairovę tik 1950 metais.

Trys kačių kraujo grupės

Šiuo metu labiausia ištirtas kačių kraujas, nes anemiškų mažylių sindromas, dėl kurio nugaišdavo nemažai kačiukų, buvo dažnas reiškinys.

Kačių kraujo grupės yra trys: A,B ir AB. Anemiško kačiuko sindromas susiformuoja, kai katė mama turi antrą kraujo grupę, o tėtis – pirmą. Naujagimiai rainiukai paveldi tėvo A grupės kraują. Kartu su motinos pienu jie įsiurbia mirtinai pavojingų antikūnų, todėl po kelių dienų nugaišta. Vienintelis būdas išgelbėti gyvulėlius – jau pirmą parą dirbtinai maitinti arba atiduoti juos kitai katei žindyvei.

Paprastos laiptinių rainiukės dažniausia turi pirmą kraujo grupę. Ši grupė būdinga ir Siamo, Birmos katėms. Penki procentai norvegų miškinių kačių ir Meino meškėnų turi B (antrosios) grupės kraują. Beveik ketvirtis persų, Somalio, Abisinijos, Kurilų bobteilų, škotų kačių - antrą kraujo grupę, o tarp reksų ir egzotų kačių tokių gyvūnų yra lygiai pusė. Trečioji (AB) grupė itin reta. Manoma, jog tarp neveislinių ir Siamo kačių trečioji kraujo grupė apskritai nepasitaiko.

Kiek rezus faktorių turi šunys?

Jeigu dėl kačių beveik viskas aišku, tai šunų kraujo grupių klasifikacija kebli. Dauguma tyrėjų priskaičiuoja 7 šunų kraujo grupes, o rezus faktorių dar daugiau. Ar šuniui tinka perpilamas kraujas, veterinarijos gydytojai nustato naudodamiesi biologinio suderinamumo metodu. Šios procedūros metu stambiems šunims tris minutes pila 10-15 ml svetimo šuns kraujo, o smulkiems – tris kartus mažiau. Praėjus 15 min. po procedūros, matuojamas arterinis kraujospūdis ir pulso dažnis. Procedūra kartojama tris kartus, norint įsitikinti, jog kraujas tikrai tinka.

Kam to reikia?

Mokslininkai įsitikinę: tarp individo kraujo grupės ir sugebėjimo pasipriešinti infekcijai – akivaizdus ryšys. Remiantis epidemiologijos ir mikrobiologijos mokslų duomenimis, trečią kraujo grupę turintieji pacientai beveik neserga difterija, o štai pirmosios kraujo grupės savininkai, kilus maro epidemijai, miršta pirmieji.

Įrodyta ir gyvulių kraujo grupių bei ligų priklausomybė. Atidžiai tiriamas kiaulių kraujas - nustatyti kai kurie faktoriai, darantys įtaką kiaulių ligoms. Tą patį galima pasakyti ir apie kačių bei šunų sveikatos sąsają su kraujo grupėmis. O jeigu atsižvelgtume į tai, kad nuo kraujo grupės priklauso gyvūno charakteris, gal įmanoma išvesti idealų augintinį? Tačiau daug svarbiau, kad šis idealas būtų sveikas ir stiprus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ši liga žmogų naikina tyliai: iš pažiūros nekaltas rankų drebėjimas – rimtos bėdos ženklas

Parkinsono liga – tai neurologinė liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų srities,...

Po Editos ir Darjušo Lavrinovičių dukrelės vardo skandalo – VLKK pirmininko atsakas (160)

Praėjusią savaitę Editos ir Darjušo Lavrinovičių dukrelės vardo istorija sukėlė nemažai...

Pasiruošimas deryboms dėl didesnio atlygio: kokio atlyginimo prašyti? (26)

Visi suprantame, kad darbo ieškome ir po to jį dirbame ne tik tam, kad maloniai praleistume laiką...

Pro prekybos centro atitvarus išskriejusios BMW vairuotojos advokatas: toje aikštelėje trūksta 1 km atitvarų (48)

Prieš kurį laiką iš „Europos“ daugiaaukštės stovėjimo aikštelės drauge su automobiliu...

Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso (197)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Tragiškas automobilio ir motociklo susidūrimas Kaune: motociklininkas žuvo (3)

Pirmadienį, spalio 14 d., apie 17.45 val., Kaune, A. Juozapavičiaus pr., susidūrė moters (gim....

Automokestis: kiek Lietuvoje važinėja taršių automobilių infografikas (9)

Valdžia nuo kitų metų svarsto įvesti automobilių taršos mokestį, kurį mokėtų visi...

Nuodingas Turkijos „taikos šaltinis“: tikrasis tikslas – perbraižyti žemėlapį? Erdoganas pasitelkė pavojingus sąjungininkus (132)

Po Turkijos karinės invazijos į Šiaurės Siriją Vokietijos politikai ir politiniai apžvalgininkai...

Nesusipratimas Milane: kodėl aukšto lygio Eurolygos teisėjai lemiamu metu padarė net tris klaidas? laida „Krepšinio zona“ (8)

66 gryno žaidimo minutės – tiek laiko Kauno „Žalgirio“ krepšininkai nežino, ką reiškia...

Nuo erkinio encefalito Lietuvoje mirė dar du žmonės šiemet – 6 aukos (22)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) patvirtino, kad šiemet LIetuvoje yra žinomi dar du...