Atrodo, dar visai neseniai jūsų vaikas uždavinėdavo po tūkstantį klausimų per dieną ir žiūrėdavo į jus plačiai atmerktomis akimis. Šiandien jis elgiasi taip, tarytum viską žino apie šį pasaulį, nepageidauja klausyti jūsų patarimų, užsisklendžia savyje. Jo gyvenimas pasiekė sunkų periodą – taip vadinamą pereinamąjį amžių.
Paauglė
© Corbis/Scanpix
Bjauriųjų ančiukų laikotarpis

Psichologų nuomone, „pavojingas“ amžius prasideda maždaug nuo 11-12 metų. Būtent šiame amžiuje vaikui prasideda reikšmingos permainos – išorinės ir vidinės. Išvaizdos pasikeitimus paaugliai iš gyvena įvairiai: jis jau ne tas simpatiškas vaikas, kuriuo visi aplinkui žavėjosi, bet ir iki pasivertimo „gražiąja gulbe“ dar toli. Dabar jam tenka priprasti prie naujų kūno pasikeitimų, taip pat spręsti problemas dėl veido odos ar neidealios, jo nuomone, figūros. Rezultatas – savęs nuvertinimo pavojus.

11-12 metų paaugliai neretai per daug bijo kitų nuomonės, manydami, kad aplinkiniai pastoviai stebi juos ir vertina. Bet kokia kritika, pašaipos, pastabos dėl išvaizdos ar elgesio gali sukelti jiems sielos kančias ir priversti priešiškai reaguoti į aplinkinių nuomonę. Mergaitei labai svarbi tėvo nuomonė, ir jo, atrodytų, nekalti linksmi pašaipūs pasisakymai apie jos išvaizdą gali tapti tikra tragedija. Štai kodėl tėvo pritarimai, jo pagyrimai tiesiog būtini.

Žiauri savikritika – viena iš labiausiai paplitusių paauglių problemų ir dažniausiai nuo jos kenčia mergaitės. Nepasitikėjimas savimi verčia daugelį paaugliško amžiaus mergaičių priimti ekstremalius sprendimus, kad tik atitiktų idealą, dažniausiai įsiūlytą madingų žurnalų ar televizijos.

Pavyzdžiui, bandydamos atsikratyti viršsvorio (kaip joms atrodo), kad atitiktų „modelio“ standartus, mergaitės kankina save griežtomis dietomis, tuo ypač kenkdamos besivystančiam organizmui. Netgi pasiekusios tikslą, jos, kaip taisyklė, nenustoja manyti, kad yra beviltiškai nutolusios nuo idealo. Visada atsiras kitas „siaubingas“ trūkumas, kuris taps išgyvenimų priežastimi – per didelė nosis, žemas ūgis ar atlėpusios ausys.

Paauglės pradeda piktnaudžiauti kosmetika arba bando kompleksus paslėpti po ekstravagantiškais, suaugusiųjų nuomone, drabužiais. Beviltiška kiekvieną kartą prieš išeinat varyti dukrą nusivalyti makiažą ar griežtai riboti sijonėlio ilgį. Geriau pabandyti padėti atrasti savo stilių, o ne kritikuoti, duoti neįkyrias rekomendacijas kas jai tinka, o kas ne.

Savęs nuvertinimas, būdingas paaugliškam amžiui, negali neatsiliepti charakteriui: atsiranda susierzinimas, priešiškumas, paauglys užsisklendžia savyje ir ilgas valandas praleidžia vienumoje. Kaip elgtis tėvams, kad padėtų vaikui susidoroti su nepasitikėjimu? Tėvai gali suteikti paaugliui pasitikėjimo savimi, parodydami, kad jis gali kažko pasiekti, palaikydami jį. Galima pateikti pavyzdį iš savo gyvenimo, o taip jam svarbių žmonių gyvenimiškus pavyzdžius, pavyzdžiui, aktorių ar muzikantų, - kokie jie buvo vaikystėje, kas su jais nutiko ir kokias būdais jie įveikė šį etapą.

Pasaulis prieš mus

Žinoma, reikalas ne tik išorinėse permainose. Vakarykštis rūpesčių neturėjęs vaikas žengia į suaugusiųjų gyvenimą ir pradeda susimąstyti apie svarbius dalykus, savo vaidmenį šiame pasaulyje. Ateina laikas, kai formuojasi jo vertybės, pomėgiai, ateities planai. Paaugliui teks išsiaiškinti, kas jis, kaip jam elgtis, kuo jis bus gyvenime. Didėja būtinybė išreikšti save, tik štai neaišku, kokiu būdu.

Visi šie klausimai atrodo per sunkūs ir gali taip supainioti, kad paauglys jausis nereikalingas arba neprisitaikęs prie gyvenimo. Pasiklydęs savęs ieškojimuose, jis bijo apsirikti, neteisingai pasielgti, nepateisinti aplinkinių vilčių. Dažnai visa ši įtampa pavirsta agresija aplinkiniam pasauliui. Paauglys atstumia visus ir viską, mano, kad aplinkiniai jo nemyli arba nevertina.

Paauglystėje vaikai mato tik bloga ir gera, juoda ir balta, jokių pustonių ar išimčių jiems neegzistuoja. Tai laikas, kai, pavyzdžiui, įsimylėjimas atrodo „amžina meile“. O nelaiminga jo pabaiga prilyginama pasaulio pabaigai. „Viskas arba nieko“ – panašiai toks devizas tinka jaunuoliško maksimalizmo periodui. Audringa reakcija į bet kokius įvykius, per daug aštrūs vertinimai, permainingos nuotaikos ir grubūs pasisakymai.

Suaugusiems dažnai atrodo, kad paauglys absoliučiai nepakenčiamas. „Sunkaus“ periodo apraiškos gali būti labai įvairios: kai kurie paaugliai užsisklendžia savo pasaulėlyje ir savo problemas išgyvena vienui vieni. Kiti ieško palaikymo tarp bendraamžių, didžiąją laiko dalį praleidžia draugų kompanijoje, ištisomis dienomis kažkur pranyksta, namo sugrįžta vėlai, tuo priversdami tėvus jaudintis ir bartis.

Daugelis pasirenka sukilėlio kelią – protestuoja prieš aplinkinius, tėvus, mokytojus – žodžiu, prieš visą pasaulį. Lengviausia paaugliams išreikšti protestą, laužant suaugusių sudarytas taisykles. Tiesiog „iš principo“ prasidurti liežuvį, pradėti rūkyti, keiktis ir klausytis tėvus gąsdinančios muzikos – štai tas elgesys, kuris taip charakteringas pereinamajam amžiui.

„Viena iš paaugliško amžiaus užduočių – autonomijos ir nepriklausomybės nuo tėvų įgijimas. Ir pati geriausia priemonė tam pasiekti – tapti sukilėliu, įvykdyti nedidelę revoliuciją savo veiksmuose, mintyse ir planuose. Tėvų gi užduotis – prisitaikyti prie naujo šeimos gyvenimo ciklo ir sumažinti savo valdžią vaikui, išlaikant balansą tarp laisvės ir atsakomybės.

Po bet kokiu destruktyviu vaiko elgesiu slepiasi noras giliau ir toliau pažinti pasaulį. Jei jaunesniojo amžiaus vaikams užtenka patikėti tuo, ką jiems sako tėvai, tai paaugliai pradeda tikrinti tėvų žodžius ir visuomenėje priimtas elgesio normas. Pavyzdžiui, pamatę filme idealų tėvą, jie gali pradėti lyginti tai , ką mato ekrane su savo realia šeima. Iš čia – barniai, kurie leidžia paaugliui išbandyti savo nepriklausomybę nepavojingoje namų aplinkoje, kad paskui perkeltų išvadas į įvykius ir veiksmus už namų durų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ką daryti, kai netenkina atlikti remonto darbai (3)

Kai vieni nesugebame ko nors pasidaryti, kviečiame pagalbą – tai įprasta. Pagalbos prireikė ir...

Baltijos jūroje stebi Rusijos povandeninius laivus: jų medžioti skrenda iš Šiaulių (76)

Dar praėjusią savaitę dėmesiui nukrypus į audringą NATO viršūnių susitikimą Briuselyje,...

Prabilo po kontroversiško finalo nušvilptas teisėjas: tai savo širdyje aš nešiosiu amžinai (89)

Ne Kylianas Mbappe , ne Antoine'as Griezmannas ir ne Paulis Pogba . Taip pat ir ne Luka Modričius...

MH17 tragedija: rusų propagandistai ėmėsi neįtikėtinų triukų (416)

Lygiai prieš ketverius metus – 2014 metų liepos 17 dieną – Ukrainos Donecko srityje buvo...

Viena keisčiausių pramogų Rusijoje: galėjome žūti arba pakliūti policijai (41)

Naujausia mada ir visiškas hitas Sankt Peterburgo mieste, Rusijoje , – vaikščioti namų...

Vietoje vilniečių pamėgtos legendinės kavinės duris atvėrė nauja vieta: pažiūrėkite, kaip atrodo dabar

Gedimino prospekte esančiame prekybos centre GO9 šešerius metus veikęs restoklubas „Studio 9“...

Tobulas biznio planas: prašo tūkstančių už nemokamą paslaugą (19)

Kai kurie vairuotojai mėgsta pasirodyti išskirtiniais ne tik įsigydami dėmesį atkreipti...

Gyvai / UEFA Čempionų lygos atsakomasis mūšis: APOEL – „Sūduva“ (21)

UEFA Čempionų lygoje debiutuojantys Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai Kipre mėgina...

Reta liga vaikai Lietuvoje serga dažniau nei kitose šalyse: nurodė 10 įspėjamųjų ženklų (1)

„ Imunodeficita i – labai retos ligos, – sako Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos centro...

Elle Grigaitis persigalvojo dėl skyrybų: ištekėjusi už Žilvino myliu gyvenimą (34)

„Jis nėra sutvertas santuokai ir man gyvenimas su tokiu vyru nėra tinkamas. Visa tai yra tiesa“,...