Nauji tyrimai rodo, kad sūnūs, kurie vaikystėje palaikė švelnius santykius su tėvu, yra atsparesni kasdieniams stresams. Šią išvadą tyrėjai padarė apklausę daugiau kaip 900 vyrų ir moterų, kurių amžius svyravo nuo 25 iki 74 metų, rašo „The Telegraph“.
Tėvas su sūnum
© Corbis/Scanpix

Tyrimui vadovavusi Kalifornijos universiteto psichologijos profesorė Melanie Mallers sakė: „Kai atliekami su vaikų auklėjimu susiję tyrimai, paprastai domimasi santykiais su motina.“

„Tačiau kaip rodo mūsų tyrimai, tėvas irgi atlieka unikalų ir svarbų vaidmenį, lemiantį jo vaikų psichinę sveikatą vėlesniame amžiuje.“

Tyrimo metu buvo vykdomos trumpos apklausos telefonu, kuriose dalyvavo 912 suaugusių vyrų ir moterų. Jie aštuonias dienas kasdien turėjo papasakoti apie tai, kaip jiems tą dieną sekėsi.

Apklausos vykdytojus labiausiai domino psichologinė ir emocinė dalyvių būklė - ar jie jautėsi apimti depresijos, nervingi, liūdni, ar tą dieną patyrė stresinių situacijų. Šios situacijos buvo apibūdintos kaip ginčai, nesutarimai, su darbu ir šeima susijusi įtampa bei diskriminacija.

Dalyviai taip pat turėjo apibūdinti savo santykių su motina ir tėvu kokybę vaikystėje. Jie turėjo atsakyti į tokius klausimus kaip „Kiek laiko ir dėmesio jums skirdavo mama, kai jums to reikėjo?“, „Kaip įvertintumėte santykius su mama, kai augote?“

Tokie patys klausimai buvo užduodami ir apie tėvus. Tyrėjai atsižvelgė į amžių, tėvų pajamas praeityje, dabartines dalyvių pajamas, neurotiškumą ir tai, ar tėvai dar gyvi.

Profesorė M. Mallers ir jos komanda nustatė, kad dalyvių santykiai su motina paprastai buvo geresni nei su tėvu. Kad jų santykiai su motina geri, teigė daugiau vyrų nei moterų.

Tie žmonės, kurie savo santykius su motina vadino gerais, patyrė 3 proc. mažiau streso nei tie, kurių santykiai buvo prasti.

Profesorė M. Mallers sakė: „Nemanau, kad šie rezultatai stebinantys, nes anksčiau atlikti tyrimai buvo parodę, kad motinos yra svarbiausias rūpesčio ir paguodos šaltinis.“

„Tačiau mus nustebino rezultatai, gauti išanalizavus dalyvių santykius su tėvu ir jų reakcijas į kasdien patiriamą stresą.“

Paaiškėjo, kad vyrai, kurių santykiai su tėvu vaikystėje buvo geri, susidūrę su kasdienėmis stresinėmis situacijomis išlikdavo ramesni nei tie, kurių santykiai buvo prasti. Moterų grupėje ši tendencija nebuvo tokia žymi.

Profesorė M. Mallers sakė, kad santykių su motina ir tėvu kokybė turėjo įtakos tam, su kiek stresinių situacijų dalyviai kasdien susidurdavo. Kitaip tariant, jei jų santykiai vaikystėje su abiem tėvais buvo prasti, jie per 8 dienas trukusią apklausą teigė susidūrę su daugiau stresinių situacijų nei tie, kurių santykiai su abiem tėvais buvo geri.

M. Mallers sakė: „Galbūt rūpestingi ir dėmesingi tėvai suteikia vaikams patirčių ir įgūdžių, kurie reikalingi, kad vaikas sugebėtų palaikyti geresnius santykius su aplinkiniais - tiek vaikystėje, tiek suaugus.“

Ji sakė, kad sudėtinga paaiškinti, kodėl vyrų santykiai su tėvu turėjo tiek įtakos jų emocinėms reakcijoms į stresą, ypač dėl to, kad šiame tyrime dalyvavo įvairiausio amžiaus suaugę vyrai, kurie augo JAV skirtingais periodais.

Profesorė M. Mallers pridūrė: „Nuo tada, kai vyriausieji dalyviai buvo vaikai, tėvų vaidmuo smarkiai pasikeitė.“

„Mes žinome, kad tėvams būdingas unikalus bendravimo su savo vaikais, ypač sūnumis, stilius.“

„Reikia atlikti tolimesnius tyrimus, kurie suteiktų daugiau informacijos apie motinų ir tėvų įtaką emociniams vaikų potyriams.“

Profesorė M. Mallers tyrimų išvadas pristatė 118-oje kasmetinėje Amerikos psichologų asociacijos konvencijoje, vykusioje San Diege.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (21)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (13)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (80)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (19)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (348)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (11)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Prieš mačą su „Lietuvos rytu“ rimtų nuostolių patyręs Butautas: apie tai sužinojau paskutinę dieną (1)

Ketvirtadienį su Adu Juškevičiumi atsisveikinęs „Lietkabelio“ strategas Ramūnas Butautas...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (89)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (120)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (339)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...