aA


Jau pavargau... Turiu pusės metų kūdikį, kuris tiesiog „kabo ant krūties“. Nesuprantu, gal mano pienas neriebus? Norėčiau sužinoti apie būdus padaryti jį riebesnį. Taip pat įdomu, kaip sureguliuoti kūdikio žindymo ritmą? Ir kada galėčiau nutraukti maitinimą krūtimi? Kai kurios draugės savo pienu vaikus maitino iki penkerių metų. Dabar pradedu suvokti, kad tiek laiko šio proceso galiu ir nepakelti. Apskritai, ar tai normalu? Intensyvus pieno reikalavimas be galo išvargino...
Jūratė, 27 metai
© Shutterstock nuotr.

Iš tiesų būna naujagimių, kurie pirmomis savaitėms, tarsi „kabo“ ant krūties. Taip gali būti dėl daugelio priežasčių. Svarbiausia šiuo atveju išsiaiškinti, ar vaikas gauna pakankamai pieno.

Kol kūdikis žindomas, turėtų šlapintis ne mažiau kaip šešis kartus per parą. Nesituštinti kartais gali iki 10 parų. Taip pat reikia įvertinti, ar vaikas priaugo svorio. Jei svoris auga lėtai, gali būti, kad vaikas per silpnas žįsti. Tokiu atveju pieno reikėtų nutraukti papildomai ir kūdikį primaitinti.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, ar kūdikis gerai apžioja krūtį. Netinkamai žįsdamas vaikas išgeria pirminį, greitai bėgantį, liesesnį pieną ir negauna riebesnio, skirto pavalgyti. Netinkamą apžiojimą gali rodyti pažeisti, skaudantys speneliai.

Atlikta daug tyrimų, kad žindymo trukmė mažina įvairių ligų riziką ateityje. Taip pat vis dažniau kalbama apie žindymo naudą moteriai. Lietuvoje moterys kūdikius žindo dažniausiai iki šešių mėnesių, taip pat nemažai – iki metų. Vėliau skaičius gerokai mažėja.

Vakarų kultūroje ilgiau žindomi vienišų mamų vaikai. Pasirodo, meilės hormonų veikiamai motinai, negalinčiai meilės išlieti partneriui, malonu žindyti. Tai jau galima pavadinti seksualiniu priekabiavimu prie vaiko. Taigi iki trejų metų dėl žindymo diskutuoti nereikėtų. Po to būtina stebėti psichologinę situaciją šeimoje.

Atsako Šeimos klinikos „Sveika pradžia“ neonatologė Dr. Eglė Markūnienė

Moteris savo mityba pieno riebumui įtakos turėti negali. Nebent visiškai badautų, valgytų kartą per savaitę. Tuomet jos pienas būtų liesesnis. Net neracionaliai besimaitinanti motina, pavyzdžiui, vien makaronais, nuskriaus tik save. Viskas iš moters organizmo panaudojama pieno gamybai.

Kūdikio žindymas turi vykti pagal poreikį. Jis pats reguliuoja, kada nori pavalgyti, kada tik atsigerti. „Kabėjimas ant krūties“ dažnai susijęs ne su pačia mityba, o su psichologija. Kūdikis įsitikina, kad yra mylimas per kūnų kontaktą. Jei tėvai galvoja, kad gimė kūdikis ir jie turės daug laiko – reiškia, kad jie ateina į tėvystę su ne visai teisingomis nuostatomis.

Daroma klaida – tokį kūdikį pradedama primaitinti, nes manoma, kad trūksta pieno. Nors dažnai gerai augantis kūdikio svoris sako ką kitą. Tokiu atveju vaikas tiesiog persivalgo ir gali miegoti ilgiau, nei pažindęs krūtį.

Ilgiau ketverių metų žindo įvairias negalias turintys vaikai. Arba mama yra vieniša ir neklauso vaiko signalų, taip prie savęs jį pririša. Tai – psichologinė trauma. Pasaulinės sveikatos organizacija rekomenduoja žindyti vaiką iki dvejų metų ir ilgiau. Ilgiau, turima galvoje, kol vaikas pats atsisakys. Pageidautinas minimumas – iki metų, o toliau – jau sprendžia šeima.

Tarp kitko

Prieš dvidešimt dvejus metus Pasaulio sąjunga žindymui remti (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) paskelbė Pasaulio žindymo savaitę siekdama sutelkti pastangas ir palengvinti veiksmus skatinant, apsaugant ir remiant žindymą. Nuo tada kiekvienais metais Pasaulio žindymo savaitė minima rugpjūčio pirmą savaitę (1–7 dienomis).

Šie metai skirti Pasaulio futbolo čempionatui, todėl ir Pasaulio žindymo savaitės šūkis – „Pergalingas gyvenimo įvartis!“ Visuotinai pripažinta, kad žindymas užtikrina gerą sveikatą, kuri yra labai svarbi sportui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kai kurioms Lietuvos ligoninėms – neišvengiami pokyčiai: likimą pasirinkti galės pačios (17)

Pasirodė sąrašas 15 ligoninių, kurios turėtų būti arba uždarytos, arba pertvarkytos. Pasak...

Įsivaikinusi moteris: tiesa, kad vaikas auga ne biologinėje šeimoje, turi savo kainą (6)

Daugelis žmonių turi stiprų poreikį tėvystei, tačiau nepavykus natūraliu keliu susilaukti...

Arūnas Milašius. Dar kartą apie sugedusį lėktuvą (183)

Kaip sakė vienas iš jau legenda tapusių mūsų politikų, „valstybė truputį nepavyko“ ir,...

10 vaikų auginanti Eglė atvirai apie visuomenės požiūrį, akyse ištirpstantį maistą (20)

„Negaliu pasakyti, kad tai dovana – paklausta, apie įsimintiniausią Kalėdų dovaną ,...

Vytautas Landsbergis. Lapkričio 21-osios cirkas (73)

Dar viena demokratijų kapituliacija, jeigu Interpolas bus pavestas Rusijos vadovavimui ir...

Įstabios Atėnų architektūros galite nebespėti išvysti: diržų veržimosi politika verčia ją niekais

Sunku patikėti, bet Atėnuose sunaikinta per 80 procentų visų XIX ir XX amžiaus pastatų. Laiko...

Biuro darbuotojai dalinasi visais rūpesčiais: vedžioja, šeria ir prižiūri kolegų šunis

Tam, kad galėtų į darbą pradėti vestis augintinius, komunikacijos paslaugų agentūros „ Fabula...

Perspėja apie sudėtingas eismo sąlygas: šiąnakt plikledis ir lijundra (9)

Antradienio naktį Lietuvoje eismo sąlygas sunkins plikledis ir lijundra, įspėja kelininkai .

Žiniasklaida: Interpolui vadovauti bus paskirtas Putino statytinis Prokopčiukas kalba apie grėsmę tarptautinės teisės pamatams (191)

Britų valstybės pareigūnai mano, kad jau ateinantį trečiadienį buvęs Rusijos Vidaus reikalų...

Aušra Maldeikienė ir Gitanas Nausėda turėjo ką pasakyti vienas kitam: jūs „durninate“ tautą (367)

Pirmadienio LNK laidoje „Yra, kaip yra“ 17 val. 35 min - pirmoji kandidatų į Lietuvos...