Labai noriu pasiteirauti vienu man labai svarbiu klausimu. Tokia situacija. Buvome nuvykę į svečius, kartu buvo ir dar vieni draugai atvykę su šeima. Mes turime 3 metų sūnų, o tie atvykę draugai turi 6 metų dukrą. Ir atsitiko taip, kad maniškis sūnus bežaisdamas ir norėdamas pamandravoti, įspyrė tam atvykusiam vyrui į koją, pasakoja mama Rita, svečiuose papuolusi į keblią situaciją.
© Shutterstock nuotr.

Tada jis pamanė turįs teisę jį paauklėti, ir visiems matant, numovė jam kelnytes ir pliaukštelėjo per užpakaliuką, lyg ir žaismingai pasakydamas kad taip negalima elgtis, ir paliko jį stovėti su numautom kelnėm.

Man buvo be galo pikta matyti, kad jis taip elgiasi, aš priėjau prie savo vaiko ir apmoviau kelnytes, pasakiau kad spardytis negalima, ir pasakiau tam vyriškiui, kad daugiau taip nesielgtų, ir negana to, gavau moralą, kad kišuosi į jų ginčą. Bet kuo toliau, tuo labiau galvoju, kad čia ne šiaip sau poelgis, manau čia didelė gėda padaryta mano vaikui.

Tad noriu paklausti, kokia žala yra padaryta vaikui, ar jis patyrė gėdą, ar vyriškis turėjo tokią teisę šitaip pasielgti su mano vaiku? Kaip galėjo šitoks elgesys įtakoti mano vaiką?

Labai labai ačiū už atsakymą, man iš tiesų be galo neramu ir tuo pačiu pikta.

Pagarbiai,
Rita (vardas pakeistas)

Pataria psichologė, integralinio neuroprogramavimo psichoterapeutė Linga Švanienė:

Labas, Rita,

Suprantu jūsų pasipiktinimą, kai svetimas žmogus prie svečių ėmėsi “auklėti” jūsų sūnelį, numovęs jam kelnytes, o gavęs pastabą, atskaitė moralus ir jums. Pritariu, laiške išreikštai minčiai, kad jis neturėjo teisės taip pasielgti. Niekas neturi teisės mušti ir žeminti kito žmogaus, tuo labiau (ir ypač!), jei tam žmogui tik 3 metukai. O aiškinimas apie ginčą tarp vyrų turėtų pagrindą, jei tie vyrai būtų lygūs. Vyriškis niekada nebūtų taip pasielgęs su suaugusiu žmogumi, tad jokios lygybės šiuo atveju nebuvo, ir jūs teisingai pasielgėte, užstodama savo berniuką.

Labai apmaudu ir pikta, kai tenka susidurti su tokiais “auklėtojais”, neturinčiais supratimo, kaip tinka elgtis su vaikais (tuo labiau, svetimais!).

Natūralu, kad negalite užmiršti, kas atsitiko, nes pati jaučiatės pažeminta akiplėšiško vyriškio elgesio. Dar jums rūpi, ar šis įvykis jūsų sūneliui netapo trauma, kuri turės neigiamą poveikį vaiko vystymuisi. Į šį klausimą tiksliai negaliu atsakyti. Vaikai dažnai labai skaudžiai išgyvena bėdas, kurios suaugusiems atrodo visiškos smulkmenos. Pavyzdžiui, viena klientė konsultacijos metu “prisiminė” vaikystėje patirtą siaubą, kai mama (tuo metu buvusi kitame kambaryje), kalbėdama telefonu pasakė frazę: “Aš to tai tikrai neišgyvensiu.” Mergytė šio posakio prasmę suprato pažodžiui: jei neišgyvens didelė ir stipri mama, tai neišgyvens ir ji. Šis epizodas iškilo sprendžiant klientės problemas, nesusijusias su santykiais su mama. Iš kitos pusės, vaikai gali visai paprastai priimti išties dideles nelaimes, nes tiesiog nesugeba suprasti ir įvertinti, kas vyksta.

Labiau tikėtina, kad epizodo, apie kurį pasakojate metu, smarkiau sureagavote jūs pati, nei vaikutis. Kad vyksta kažkas neįprasto, berniukas galėjo pajusti iš mamos reakcijos. Vaikai puikiai geba jausti jiems svarbių asmenų, nuo kurių priklauso jų išgyvenimas, nuotaikas. Todėl geriausia, ką galite dabar padaryti dėl savo sūnaus – nusiraminti ir gyventi toliau. O dėl tolesnio bendravimo su nevykėliu mažų vaikų auklėtoju, tikriausiai, jau padarėte savas išvadas.

http://psichika.eu
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Niekuomet neviešinti kadrai: kaip Jelcinas Putino skambučio laukė režisierius: Putinas – jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno (212)

Televizijos kanalas „Nastojaščeje vremia“ pristatė unikalią kino kroniką, 2000 metų kovo 26...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (111)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

Orai: šaltukas dar nesitrauks greitu metu prisiminsime skėčius (10)

Sekmadienį debesys danguje bus reti svečiai, daug kur diena bus graži. Vėjas rims, tad nebus taip...

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (222)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Vaikiškas vyrų elgesys ir baimės kupinos akys: slėpėsi nuo pareigūnų – galvojo, kad nesuras (86)

Penktadienis apkarto sostinėje esančių autoservisų įkūrėjams bei darbuotojui. Nelegalios...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (413)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (91)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

7 privalumai būti meiluže (128)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (18)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (280)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...