aA
Nors statistika skelbia, kad kas minutę pasaulį išvysta maždaug 255 naujagimiai, to nepakanka ir tai tampa viena skaudžiausių problemų, kuriai ilgalaikio sprendimo neranda daugelis šalių.
Šmaikščios iniciatyvos, kuriomis šalys bando skatinti gimstamumą
© Vida Press

Nevienodai efektyvios

Daugelyje išsivysčiusių šalių vis dažniau akcentuojami žemi gimstamumo ir augantys senstančios visuomenės rodikliai. Vyriausybės ar net verslas įvairiais būdais bando spręsti šias problemas bei užtikrinti, kad ateityje vis dar būtų pakankamai dirbančių asmenų, kurių mokesčiai leistų išlaikyti pensininkus bei sveikatos apsaugą.

The „Economist“ kaip viena mažėjančio gimstamumo priežasčių įvardina brangų vaikų išlaikymą. Skaičiuojama, kad vieno vaiko išlaikymas Europoje vidutiniškai kainuoja 20-30 proc. šeimos ūkio pajamų. Daugelis gimstamumą skatinančių strategijų stengiasi dotuoti tėvų išlaidas. Pavyzdžiui, Šiaurės šalyse subsidijuojami darželiai. Pasak Olivje Tevenono, gimstamumo skatinimo politikos eksperto, ilgesnės motinystės ar tėvystės atostogos nebūtinai skatina gimstamumą. Ekspertų nuomone, vienas efektyviausių būdų skatinti gimstamumą - valstybės pinigų vaiko priežiūrai skyrimas, kad moterys galėtų derinti motinystę ir darbą. Tačiau ir ši priemonė ne visur vienodai efektyvi.

Europane vienintelė

Europa – ne vienintelis žemynas, kuriame mažėja gyventojų skaičius. Tokios besivystančios šalys kaip Gruzija, Kuba, Trinidadas ir Tobagas, Tailandas bei kitos taip pat kenčia nuo mažėjančio gimstamumo. Jungtinės Tautos ataskaitoje nurodė, kad mažėjantis gyventojų skaičius Vidurio Europoje ar Azijoje iš tiesų gali žmonėms suteikti geresnes pajamas.

Pagal Pasaulio banko duomenis, vidutinis gimstamumas centrinėje Europoje ir Baltijos šalyse yra 12,6 vaiko tūkstančiui žmonių, o Afrikoje į pietus nuo Sacharos – 38. Tokio gimstamumo mažėjimo priežastis Europoje, pasak Jungtinių Tautų, yra augantis noras kurti mažesnes šeimas ir geresnės galimybės savarankiškai planuoti šeimą.

Daugiau nei prieš 40 metų moterys vidutiniškai susilaukdavo 4,5 vaikų. Toks skaičius pernai sumažėjo iki 2,5. Daugelio šalių mokslininkai kelia klausimą, ar Vyriausybės apskritai gali ką nors padaryti gerinant gimstamumą šalyse? Ar piniginės išmokos, kitos lengvatos iš tikrųjų daro įtaką gimstamumo augimui ar vis dėlto viskas atsiremia į žmonių įsivaizdavimą apie darbą, šeimą ir idealų vaikų skaičių.

Kitaip sakant, ką pakeis valstybės politika, jei žmonės nenorės turėti vaikų? Pasak ekspertų, valdžia šiuo klausimu gali tik pašalinti kai kurias kliūtis, apsunkinančias vaikų auginimą. Tačiau norint didesnio gimstamumo reikalingas vertybinis požiūrio į vaikus pokytis.

Labiausiai pasens Pietų Amerika

Regionas, kuriame amžiaus vidurkis iki 2100 metų, kaip numatoma, bus seniausias – Lotynų Amerika ir Karibų jūros šalys. Amerikiečių tyrimų centras „Pew Research Center“ pastebėjo, kad susirūpinimas populiacijos senėjimo problema yra susijęs su apklaustų asmenų gyvenamąja vieta ir jų gimtųjų šalių visuomenės senėjimo rodikliu. Beveik 90 proc. Japonijos piliečių buvo susirūpinę dėl senėjimo, Pietų Korėjoje ar Kinijoje - atitinkamai 80 ir 70 procentų. Pusė vokiečių ir ispanų teigė, kad senėjimas yra pagrindinė problema, kadangi jie jau yra tarp tų šalių, kurių gyventojai šiandien seniausi.

Tarp kitko

Šmaikščios iniciatyvos, kuriomis šalys bando skatinti gimstamumą
© Vida Press


Danija

Nors ši šalis dažnai įvardinama kaip viena laimingiausių, taip pat turi rimtų problemų, susijusių su gimstamumo mažėjimu. Problemą spręsti ėmėsi ir viena kelionių agentūra. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad maždaug 10 proc. danų vaikų buvo pradėti kelionių metu. Tad kompanija paskelbė akciją „Padaryk tai dėl Danijos!“ ir kvietė danus kuo daugiau keliauti. Bendrovė taip pat siūlė papildomas dovanas – pavykus įrodyti, kad atžala pradėta būtent jų organizuotos kelionės metu, žadėtas nepertraukiamas kūdikio reikmenų tiekimas 3 metus.

Rusija

Drastiškai mažėjant gimstamumui, Uljanovsko meras ėmėsi šmaikščios iniciatyvos – rugsėjo 12 dieną miestiečiams jis davė laisvadienį, kad šie turėtų laiko užsiimti šalies populiacijos didinimu. Tokia data pasirinkta neatsitiktinai – lygiai po 9 mėnesių, Rusijos dieną, norėta švęsti gausesniame piliečių būryje. O šią dieną gimdžiusios poros turėjo galimybę laimėti įvairių prizų.

Suomija

Nuo 1949-ųjų Suomijoje veikia motinystės priežiūros programa, o visos mamos gauna kūdikio kraitelį. Teigiama, kad šie kraiteliai prisidėjo netgi prie kūdikių mirtingumo mažinimo bei populiacijos didinimo, kadangi norėdamos gauti tokį kraitelį, būsimos mamos privalo lankytis nėščiųjų klinikose.

Singapūras

Singapūre šeimoms už pirmąjį vaiką sumokama 4 tūkst. eurų vienkartinė išmoka, taip pat ir už antrą, o už trečią – valstybė moka 5,3 tūkst. eurų. Taip pat šeimos laukiančios socialinio būsto gimus vaikui atsiduria eilės priekyje.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.4167

Top naujienos

Tiesioginė transliacija / Tiesiogiai – iš NVSC: naujausia informacija dėl koronaviruso grėsmės

Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC), adresu Kalvarijų g. 153, vyksiančioje spaudos...

Svarstoma dar viena nedarbo diena: politikai siūlo jų nebraukti, o dar pridėti (68)

Sugrįžus diskusijoms dėl galimybės sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena, Lietuvos...

Tiesioginė transliacija / Delfi diena. Kur kyla didžiausia pavojus užsikrėsti koronavirusu? ką Baltarusijoje veikė „Vagner“ samdiniai? (2)

Kur mums kyla didžiausia pavojus užsikrėsti koronavirusu? Delfi studijoje klausiame VU biochemiko,...

Beirutas – tarsi po apokalipsės: čia niekas nevyksta be priežasties, mes prakeikti

Pradėjus sklaidytis vaiduokliškai rusvam rūkui, rytinės Beiruto dalies gatvėse ėmė ryškėti...

Miesto festivalio dalyvė suglumo: dėl COVID-19 atšaukus renginį, nuostoliai būtų dengiami iš dalyvių kišenės (27)

Po mėnesio vyksiantis bene didžiausias sostinės festivalis „ Sostinės dienos “ kai kuriems...

Lingienė: nerimą kelia nepaaiškinami koronaviruso atvejai, nemažai užsikrečia savo darbovietėse vilčių dėl Lenkijos nepalieka (289)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ( NVSC ) direktorė Rolanda Lingienė sako, kad...

Rinkimai koronaviruso sąlygomis: daliai rinkėjų rekomenduojama balsuoti iš ryto (3)

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) trečiadienį patvirtino tvarką, kaip koronaviruso pandemijos...

Iš Valentaitės vogusiam Redikui – blogos žinios: pareigūnai mano, kad krepšininkas turi būti įkalintas (55)

Dėl vagysčių iš stilistės Astos Valentaitės nuteistas krepšininkas Dovydas Redikas...

Artėjant AE paleidimui – kritika Vilniui: Astravas poryt pasileidžia, ir mes net nežinome, ar jie pasirengę papildyta (5)

Tikėtinas Astravo atominės elektrinės (AE) fizikinis paleidimas yra numatytas penktadienį,...

Nufilmavo savižudiškus „kelių erelio“ manevrus: lenkti šoko tiesiai prieš vilkiko nosį (282)

Neatsargus ir neapgalvotas lenkimas - viena dažnesnių žūčių Lietuvos keliuose priežasčių....

|Maža didelių žinių kaina