aA
Šiemet leisime sūnų į mokyklą (jam gegužę sukako septyneri), tačiau turime problemą. Jis jau kurį laiką sisioja į lovytę ir pats mums apie tai praneša. Tėčio versija: jis taip daro tyčia, kad parodytų, jog į mokyklą dar ne laikas. Kalbant apie mokyklą, tėtis visuomet sako, kad „tu jau didelis, metas pamiršti darželį, nes jis skirtas lėliukams...“ Aš manau, kad vaikas per mažas tokioms gudrybėms, bet gal klystu?
Berniukas
Berniukas
© Corbis

Baisiausia, ką prisigalvoju, kad mokykloje jis prisisios į kelnes, tada vaikai iš jo juoksis ir gali atstumti...

Į klausimą atsako VšĮ „Namų darželis“ vadovė Audronė Kancė

Vienareikšmiškai atsakyti ar sūnaus šlapinimasis yra nulemtas tik psichologinių priežasčių, ar čia kaltos ir fiziologinės priežastys, negalima. Gali būti, kad šlapinimąsi lemia ir vienos, ir kitos.

Bet kuriuo atveju, pirmiausia siūlyčiau apsilankyti pas gydytoją ir atmesti fiziologines priežastis. Kas liečia psichologinį šio aspekto tašką, noriu plačiau pakalbėti apie šlapinimąsi kaip baimės ar nerimo rezultatą.

Kaip žinia, psichokineziologija aiškinasi kaip t.t. emociniai išgyvenimai atsiliepia fiziologiniame lygmenyje. Inkstų veikla, šlapinimosi sistema yra glaudžiai susijusi su žmogaus baimėmis ir nerimu.

Rašote, kad vaikas dažniausiai šlapinasi naktį. Naktį, kaip žinia, aktyviai veikia pasąmonė ir „išlenda“ visi „baubai“, baimės, kurios dieną dažniausiai slopinamos.

Bendras patarimas šiuo atveju – mažinkite savo vaiko nerimą ir baimę. Kaip?

Žaiskite su juo namus, darželį, mokyklą. Pvz., Jūs būkite mokytoja, o vaikas tegu būna mokinys. Tą patį efektą galima pasiekti ir žaidžiant su figūrėlėmis. Įtraukite vaiką į situacijų modeliavimą ir sprendimų paiešką. Tam tikrose situacijose, labai natūraliai vis užduokite vaikui klausimus: „O ką man šioje situacijoje daryti?“. „O ką turėčiau atsakyti dabar?“. Būkite labai kantri, natūrali ir subtili.

Situacijų modeliavimas didina aiškumą. Žaidimo metu vaikas pajaus skirtumą tarp namų, darželio ir mokyklos aplinkų, geriau suvoks, kas jo laukia mokykloje. Mokysis valdyti situaciją. O kas pažinta – tas nebe taip baisu.

Baimės, nežinomybės ir iš to kylančio nerimo mažinimui gali tikti ir tiesioginis išankstinis kontaktas su mokykla. Nueikite su sūnumi į mokyklą vakare, apžiūrėkite mokyklos kiemą, įeikite į vidų, pasivaikščiokite, susiraskite, kur yra pradinukų klasės, kur jų tualetai, kur sporto salė ir valgykla. Idealu, jei turėjote galimybę iš anksto susipažinti su būsimąja sūnaus mokytoja, būsima klase, kur jis mokysis, ją apžiūrėti. Tai, ką pažįsti, „pačiupinėji“, jau negąsdina taip kaip nežinomybė.

Iš Jūsų laiško t.p. galima daryti prielaidą, kad egzistuoja tam tikras kontrastas tarp tėčio lūkesčių sūnaus atžvilgiu, noro, kad jis būtų didelis ir Jūsų, mamos, požiūrio. Gal tėtis turi savo nuomonę klausimu, kaip turi elgtis (ar nesielgti) dideli berniukai? Gal vaikui net neleidžiama išsiverkti (nebūtinai tiesiogiai – vaikas ašaras gali slopinti ir jausdamas, kad joms yra nepritariama).

Tokiu atveju vaikui susikaupia daug neišverktų ašarų, kurias jis pašalina naktį. Pamenate liaudies patarlę: paverk, mažau ... Ji iliustruoja, kad sąsają tarp ašarų ir šlapinimosi žinojo jau mūsų senoliai. Todėl pabandykite suvienodinti savo kaip tėvų poziciją sūnaus atžvilgiu. Nereikia į jį žiūrėti kaip į suaugusįjį, kuriam nevalia būti silpnam ar rodyti savo jausmus (kaip žinia, berniukai, kuriems vaikystėje neleido verkti, vėliau užauga isteriškais trisdešimtmečiais). Lygiai kaip nereikia ir „sumažinti“ savo vaiko, imti jį perdėtai globoti ar gailėti.

Linkiu Jums kantrybės, kuo mažiau nerimo ir vilties!

Turite auklėjimo problemų, neramina vaikų elgesys? Rašykite psichologui@delfi.lt.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (309)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus papildyta Gaižausko komentaru (1251)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (186)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Traukiantis šilumai sulauksime sniego ir plikledžio (3)

Antradienio naktį Lietuvos padangėje praplauks nedidelis debesų sūkurys. Vietomis, daugiausia...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (115)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (116)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (68)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios (76)

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (92)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (223)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

|Maža didelių žinių kaina