Specialistai teigia, kad tėvams trūksta informacijos apie enurezę, jos priežastis ir gydymo būdus, nors sergamumo procentas nemažas – remiantis pasauline statistika 10 proc. penkiamečių naktimis šlapinasi į lovą. Aktyvias mamas, medikus ir kitus specialistus tai paskatino suvienyti jėgas ir aktyviau diskutuoti apie šią problemą.

„Tėvai neturėtų patys spręsti naktinės enurezės problemų ar dėl jos kompleksuoti. Yra tokių, kuriems gėda dėl šios bėdos kreiptis į medikus, todėl problema ne tik nesprendžiama, bet gali sukelti dar ir nepageidaujamų psichologinių pasekmių. Ypač svarbu, kad su tai patyręs vaikas dar iki mokyklos būtų įvertintas specialistų. Yra daug skirtingų atvejų, todėl žmonės, susidūrę su šia liga, turi kreiptis į daktarus ir neignoruoti šios vaiko problemos”, – sako Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto Santariškių klinikos filialo Pediatrijos skyriaus vedėja, vaikų nefrologė, profesorė Augustina Jankauskienė.

Pasak psichologės-psichoterapeutės Marijos Vaštakės, tokio tipo ligos yra labai intymus dalykas, todėl tėvai dažnai drovisi apie jas kalbėti.

„Kai kuriems tėvams yra susiformavusi nuomonė, kad jų atžalų šlapimo nelaikymas yra gėdingas. Būtent dėl šios priežasties tėvai ilgai nesikreipia į medikus ar kitus specialistus, dėl to problema įsisenėja, ir gydytojams kur kas sunkiau su ja susidoroti”, – sako ji.

Į enurezės aktualumą dėmesį atkreipti nori ir „Mamyčių klubas”, todėl pirmą kartą Lietuvoje organizuojamas „Laimingų vaikų kongresas”, kuris šiemet dedikuojamas būtent šios ligos temai (lapkričio 23-25 d. Litexpo parodų ir kongresų centre, parodoje „Vaikų šalis“)

„Šio kongreso tikslas – skatinti tėvus domėtis vaikų auginimo ypatybėmis, norime šviesti ir edukuoti tėvus, kaip užauginti sveiką ir laimingą vaiką. Šiemet nusprendėme daugiausiai dėmesio skirti enurezės temai, nes tai viena iš vaikų ligų, apie kurią nedrįsta kalbėti nei tėvai, nei tuo labiau vaikai. Suteiksime progos daugiau sužinoti apie šią ligą, jos sprendimo būdus, taip pat bus galimybė pasikonsultuoti su psichologijos, neonatologijos, kineziterapijos, masažo, nefrologijos specialistais”, – sako viena iš šio kongreso organizatorių, TV laidos „Mamyčių klubas“ vedėja Eglė Skrolytė.

Šiais metais startuosiantis kongresas bus kasmetinis ir kiekvienais metais nagrinės įvairias tėvams aktualias vaikų sveikatos temas.

Pasak prof. A. Jankauskienės, dėl informacijos trūkumo tėvai ignoruoja kai kurių vaikų ligų simptomus ir nesikreipia į specialistus.

„Rečiau tėvai nepastebi ne naktinio vaikų šlapinimosi, bet būtent dieninio šlapimo nelaikymo, manydami, kad jie tiesiog tingėjo ar nespėjo nubėgti į tualetą, nors tai dažniausiai sąlygota objektyvių sutrikimų ar ligų”, – sako profesorė.

Dėl tėvų nemokėjimo bendrauti su vaikais apie šią ligą ir jų delsimo kreiptis į gydytojus, vaikai susiduria su psichologinėmis problemomis. Neretai tėvai mano, kad vaikas šlapinasi į lovą ar į kelnaites specialiai. Pasak psichologės, savo praktikoje ji neturėjo nei vieno vaiko, kuris tai darytų piktybiškai.

„Vaikas nori būti sveikas ir dėl šios problemos labai išgyvena. O jei tėvai to nepastebi, su mažyliu nesikalba, jis nesupranta, kas jam yra, todėl tėvams labai svarbu būti dėmesingiems ir pamačius pirmus ligos simptomus pasikalbėti su vaiku, perspėti darželio auklėtoją jam negirdint ir kreiptis į gydytojus. Tėvų pyktis ar mažylio gėdinimas atsiliepia vaiko savivertei, išsivysto nevisavertiškumo kompleksas ir baimė, kad tai gali įvykti viešojoje erdvėje. Vėliau šios ligos pasekmės perauga į bendravimo sunkumus – tokias traumas patyrusiems vaikams sunkiau sekasi mokytis, siekti karjeros aukštumų”, – teigia M. Vaštakė.

Pasak psichologės, atlikti enureze sergančių vaikų tyrimai parodė, kad būtent tų vaikų, kuriuos tėvai baudė ar barė, intelektiniai gebėjimai būna menkesni nei vaikų, kurių tėvai reagavo supratingiau, palaikydami mažametį. Būtent todėl svarbu edukuoti tėvus apie šią ligą, iškelti šią problematiką į viešąją erdvę, padėti suprasti, kad tai yra liga ir niekam nereiktų jos gėdytis.

„Susidūrus su enureze, vaiką reikia palaikyti, padrąsinti, pasakyti, kad ši liga niekuo ypatinga, ją prilyginti slogai arba anginai. Būtina kalbėti, kad vaikas pajustų, jog tėvai jam nori padėti ir yra paramos šaltinis. Iš tiesų, viskas prasideda nuo tėvų: kiek tėvams pavyks išsiaiškinti apie ligą, jos priežastis ir ar supras, kad reikia kreiptis į specialistus”, – sako ji.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės