aA
„Išgyvenu skyrybas, kurios labai skaudžios dėl kenčiančių dviejų vaikų. Nenorėčiau buvusiam vyrui atiduoti nė vieno. Kaip teisingai pasidalyti vaikus ir jų netraumuoti?“
Tėvai
Tėvai
© Shutterstock nuotr.

Pataria psichologė Rūta Bubelienė

Skyrybos visada yra trauma tiek porai, tiek vaikams, o jeigu ne, vadinasi, jokio bendro gyvenimo nė nebuvo. Smarkiai skauda, nes dažnai žmonės išsiskiria vis dar mylėdami vienas kitą, tačiau nesugebėdami sugyventi. O vaikus tokiu atveju tausoti būtina, bet tam suaugusieji pirma turi numaldyti savo nuoskaudas.

Svarbu nuoširdžiai savęs paklausti, ar rūpindamasi teisingumu ir patirtos asmeninės žalos atlyginimu neapvagiu savo vaikų? Atimti iš vaiko tėvą, kad ir koks jis būtų – tai atimti pusę sielos. Vaikas turėtų likti su tuo, kuris labiau gerbia kitą ir geba susitvarkyti su jausmais nekaltindamas ir nežeminamas kito. Šis žmogus yra morališkai ir psichologiškai stipresnis, o vaikams ir derėtų likti su stipresniuoju. Tai padėtų išsaugoti pagarbą, meilę tam gimdytojui, su kuriuo bendravimas bus apribotas.

Jei motina pavyzdingai rūpinasi vaiku, tačiau jo tėvą tyliai smerkia ar atvirai niekina, ji nejučia žaloja vaiką, gadina jo ateitį. Taip užauginami vyrai, nenutuokiantys, kas yra vyriškumas, bijantys savo pačių lyties ir kitų vyrų. Taip atsiranda moterų, kurios niekina vyrišką giminę arba ją idealizuoja, nes nepažįsta. Deja, Lietuvoje vis dar gajus archajiškas įsitikinimas, kad vaikai yra motinos nuosavybė, jog ši į juos neva turi daugiau teisių.

Matriarchatas vis dar tarpsta paslėpta, pogrindine, todėl iškreipta forma ir kenkia pačioms moterims bei vaikams, o vyrams leidžia nusikratyti atsakomybės, nesirūpinti tėvyste, skandinti kaltę alkoholyje.

Sakote, kad tas nedorėlis, menkysta ar girtuoklis nenusipelnė vadintis tėvu? Tačiau tėvystė (kaip ir motinystė) nėra pelnoma – tai lemties dovana. Galiausiai ar tik ne pati moteris išrenka tėvą savo vaikui? O kai šis nepateisina lūkesčių arba ją išduoda, nusprendžia už save ir vaiką: „Tavo tėvas išdavė mus, toks jis tau nereikalingas!“

Gali pasirodyti, kad ginu vyrus, tačiau psichologas turi padėti silpnesniam, nesvarbu lytis. Deja, šeimoje silpnesni yra vyrai, o skyrybų atveju silpniausi – vaikai. Kartais tėvas mėgina juodinti motiną ir taip pasiteisinti prieš vaiką ir save. Motina neslepia pagiežos buvusiojo adresu, kad tik sumažintų savo kaltę. Nedarykime to! Tokiu būdu nusiplaudami rankas ir išpildami pamazgas ant kito, išpurviname vaiko sielą, žalojame jo meilę tėvui (motinai). Ši meilė natūrali: vaikai myli tėvus ne už nuopelnus.

Žinau, kuo galite suabejoti: ar įmanoma vėl gerbti žmogų, kurį kaltinate dėl išardytos šeimos, kuris galbūt iš tiesų yra čia nemažai prisidėjęs? Įmanoma! Žvelgdama į vaikus pamėginkite prisiminti savo jausmus buvusiajam: ne subjaurotus nesėkmingos santuokos, o tuos, kurie buvo jūsų ryšio aušroje. Juk vaikai – tai jūsų meilės vaisius, gyvas jos įsikūnijimas ir priminimas. Jei sugebėsite šį išlaikyti, užauginsite sveikus vaikus ir suteiksite šansą užaugti ir atsitiesti silpnesniajam.

Tėvams patogu ir jiems atrodo teisinga pasidalyti vaikus „po lygiai“, tačiau atskirti brolius ir seseris – nedovanotina klaida, papildoma trauma. Ir po skyrybų gimdytojų ir vaikų santykiai turėtų išlikti glaudūs. Žinoma, lengviau pasakyti nei padaryti – juk teismo sprendimu vaikai paprastai paliekami vienam iš tėvų arba padalijami. Manau, kad įstatymas, suteikiantis teisę 10 metų vaikui pačiam pasirinkti, su kuo gyvens, daro nepataisomą psichologinę žalą: abu tėvus mylintis vaikas verčiamas vieną atstumti.

Paisydami vaiko teisių, mes kėsinamės į jo širdies vientisumą. Net jeigu vaikas tvirtina nemylintis tėčio (arba motinos) ir pageidauja likti su motina, tai viso labo prievartinis lojalumas. Išimtis, žinoma, yra asocialus gimdytojo gyvenimo būdas ar priklausomybė nuo alkoholio. Nedarykime vaikų savo sąjungininkais! Nederėtų iš nepilnamečio reikalauti, kad šis apsispręstų pats: tėvai dėl to turėtų susitarti tarpusavyje ir supažindinti vaiką su priimtu sprendimu. Net jei vaikas protestuos ar ožiuosis, širdyje jis jausis laimingas, kad yra išlaisvintas nuo nepakeliamos dilemos.

„Valstiečių laikraštis“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sutuoktiniai po skambučio į karštąją liniją – įbauginti: sudvejojome, ar verta tikrintis (173)

Pokalbis su karštosios linijos savanore dėl koronaviruso tyrimo vyrui ir jo žmonai pasirodė labai...

Patarimas darbuotojams: jei sutinkate su mažesne alga, turi mažėti ir darbo krūvis (61)

Su sunkumais dėl karantino susiduriančiose įmonėse darbuotojų gali būti prašoma susimažinti...

Nausėda pažėrė kritikos Seimui: man visiškai neįdomu, kas yra kaltas – kalti visi papildyta (72)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienio rytą apsilankęs Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM)...

Šiems būstams karantino metu žada aukso amžių: žmonės turi pinigų ir nori juos išleisti (14)

Nekilnojamojo turto rinka šiuo metu patiria milžinišką sąstingį. Kol NT pardavėjai stengiasi...

Mokslininkas – apie virusui atvertą užnugarį: kai kurias klaidas dar galima ištaisyti (35)

Lietuvoje jau daugiau nei pusė tūkstančio medikų turėjo izoliuotis dėl kontaktų su koronavirusu...

ULAC vadovas: 6 iš 7 koronaviruso atvejų gali likti nepastebėti (17)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas neslepia,...

Adam Tooze

Ar koronaviruso sukelta finansinė krizė bus didesnė už 2008 m. krizę? (1)

Paskutinioji ekonominė krizė buvo finansinis širdies smūgis. O ši gali būti panaši į viso...

Koronavirusu užsikrėtusi aktorė izoliavosi psichikos sveikatos centre: norėčiau nusikeikti, bet geriau sukalbėsiu maldą (82)

„Pradėsiu pozityviai“, – pirmadienio vakarą savo mintimis dalijosi Ieva Labanauskaitė ....

Kaip sterilizuoti namus, jei baigėsi valikliai: šias priemones rasite ir savo spintelėje

Kai išeigas tenka riboti beveik iki nulio, turime daug gražaus laiko susitvarkyti namus. Apie...

Signalai iš besivystančių rinkų neramina: gelbėjimo priemonės vargiai byloja apie slūgstantį potvynį (1)

Besiformuojančių rinkų struktūroje, kaip niekad anksčiau, atsiranda įtrūkių ir spragų. Tuo...

|Maža didelių žinių kaina