aA
Kalbant apie širdies ligas įprastai dažniau įsivaizduojami vyresnio amžiaus žmonės, tačiau jos neaplenkia ir pačių mažiausiųjų pacientų. Tačiau vaikai dažniausiai serga įgimtomis širdies ligomis, kurias neretai galima ir išaugti.
© Vida Press

Širdies ydos vaikams dažniausiai nustatomos labai ankstyvame amžiuje. Vos tik gimusį mažylį apžiūri neonatologai. Kilus įtarimui nusiunčiama atlikti atitinkamų tyrimų. Taigi dauguma vaikų laiku sulaukia reikiamos pagalbos.

Sergančiųjų skaičius – stabilus

Vidutiniškai aštuoni naujagimiai iš tūkstančio turi širdies ydą. Lietuvoje kasmet gimsta apie 30 tūkst. naujagimių, taigi maždaug 240-čiai jų yra nustatoma įgimta širdies liga. Tačiau tokia diagnozė dar tikrai neapsprendžia tolimesnio vaiko gyvenimo kokybės.

Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centro gydytojo vaikų kardiologo Kęstučio Lankučio, rimtesnių atvejų, kuomet naujagimį medikams tenka aktyviai sekti ir prižiūrėti, prireikia medikamentų ar chirurginio įsikišimo, per metus pasitaiko maždaug šimtas. Maždaug dvidešimčiai mažiausių pacientų, neturinčių mėnesio amžiaus, operacija būtina tam, kad išgyventų.

„Praėjusiais metais iš viso operavome 180 vaikų su įgimtais širdies defektais, 127 operacijų metu, esant sunkioms širdies ydoms, teko panaudoti dirbtinę kraujo apytaką. Toks skaičius – nemažas, tačiau nereikia pamiršti, kad mūsų centras vienintelis šalyje, kuriame suteikiama tokia pagalba“, – kalbėjo specialistas.

Pasak jo, gimstančiųjų su širdies liga vaikų skaičius ne vienerius metus išlieka panašus.

Simptomus gali pastebėti ir tėvai

Širdies ydos vaikams dažniausiai nustatomos labai ankstyvame amžiuje. Vos tik gimusį mažylį apžiūri neonatologai. Kilus įtarimui nusiunčiama atlikti atitinkamų tyrimų. Taigi dauguma vaikų laiku sulaukia reikiamos pagalbos. Išoperuoti mažieji pacientai iki pilnametystės yra prižiūrimi medikų dėl vėlyvų komplikacijų rizikos. Kartais prireikia ir kelių operacijų.

„Kas gi išties yra širdies yda? Tai – vadinamieji širdies pertvarų defektai, kai tarp skilvelių arba prieširdžių esančioje pertvaroje atsiranda skylutė. Tai – dažniausiai pasitaikantis sutrikimas. Taip pat širdies liga diagnozuojama susiaurėjus vožtuvams, aortai ar plaučių arterijai. Vožtuvas gali išvis būti užakęs, tiesiog netinkamai anatomiškai susiformavusi širdis, susikeitusios vietomis aorta ir plaučių arterija. Viena dažniausių kritinių ydų – aortos susiaurėjimas. Tai – sunkios patologijos, kurias būtina anksti operuoti“, – aiškino K.Lankutis.

Kai kurie simptomai gali ir patiems tėveliams padėti įtarti ligą. Pirmas požymis, į kurį gydytojas rekomenduoja atkreipti dėmesį – kūdikio alsavimas. „Jei jis yra padažnėjęs ir per gilus, jei maitinamas vaikas pavargsta, atsiranda nemažas įtarimas, jog sergama širdies yda. Rimtas, apie sunkią ligos formą įspėjantis simptomas – nuolatinis nepaaiškinamas mėlynavimas, ypač gleivinėse – ant lūpų, nagų“, – aiškino specialistas.

Pasireiškia ir vyresniame amžiuje

Visgi ne visuomet tokią diagnozę išgirdę tėvai turėtų išsigąsti. Širdies yda ne visada būna sunkios formos. Jei vaikas turi nedidelius širdies defektus, yra tiesiog stebimas, operuoti neskubama. „Neretai tos skylutės susitvarko savaime ir vaikas tarsi išauga ligą“, – pastebėjo gydytojas.

Be to, esant mažesniems širdies defektams pirmaisiais gyvenimo metais liga gali niekuo nepasireikšti, būti nustatyta tik atliekant profilaktinį patikrinimą prieš mokyklą ar net gerokai vėliau – jau beveik sulaukus pilnametystės.

„Štai neseniai turėjau atvejį, kai pas mus buvo atsiųsta tokių problemų turinti šešiametė mergaitė, po to, kai atidžiau pasiklausęs šeimos gydytojas išgirdo ūžesį. Kartais atliekant plaučių rentgeno nuotrauką dėl plaučių uždegimo visai atsitiktinai pamatoma, kad širdies šešėlis yra nenormaliai išsiplėtęs, tai sukelia įtarimų ir paskatina atlikti kitus tyrimus“, – kalbėjo vaikų kardiologas.

Priežastis nėra aiški

Kas labiausiai nulemia tai, kad vaikas pasaulį išvys turėdamas širdies ydą, dar nėra išaiškinta.

„Priežasčių gali būti daug ir dažnai būna net konkrečiu atveju pasakyti, kodėl vaikas gimė su tokia liga. Vienos širdies ligų formos yra paveldimos, neaišku nuo ko – blogų gyvenimo sąlygų, žalingų įpročių, radiacijos ar streso poveikio, įvykus atsitiktinei genų mutacijai. Aišku, nekalbu apie tuos atvejus, kai viso nėštumo metu vaisiui buvo kenkta rūkant ar vartojant alkoholį“, – kalbėjo K. Lankutis.

Verta žinoti

Dar viena pasitaikanti įgimta širdies patologija – širdies raumens liga (kardiomiopatija). Esant pažengusiai šios ligos stadijai tenka atlikti ir širdies transplantaciją.

Įgytos vaikų ligos šiandien nustatomos retai. Anksčiau buvo diagnozuojama širdies reumatas, pakenkdavęs ir širdžiai, ir sąnariams. Tačiau situacija pasikeitė dėl pagerėjusių gyvenimo sąlygų ir diagnostikos, geriau suvaldomi išoriniai infekcijos židiniai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (20)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (104)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (1)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (5)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (59)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (54)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...

Atostogos Maltoje prasidėjo sėdint ant akmens: nesitikėjo, kad kelionė taip pabrangs (5)

Mano atostogos prasidėjo nuvykus į Maltą , į mažą miestelį Mgarr, prie užrakintų durų....

Futbolo desertas Liverpulyje: Salah ir kompanija pamokė „Arsenal“

Anglijos „Premier“ lygos šeštadienio susitikimus vainikavo centrinė trečiojo turo akistata –...

Vilniuje ištekėjo televizijos laidų vedėja Ugnė Galadauskaitė (335)

Šeštadienio popietę sostinėje esančioje Šventų Jonų bažnyčioje amžiną meilę savo...

Tūkstančiai žmonių suplūdo į Nemuno saloje vykstantį „Laisvės pikniką“ (134)

Šeštadienį Kauno Nemuno saloje vyksta festivalis „ Laisvės piknikas “, į kurį susirinko...