aA
Tėvai yra pirmieji vaikų mokytojai, auklėtojai, autoritetai. Vaikai kopijuoja šeimoje egzistuojantį elgesį, manieras, įpročius ir gyvenimo būdą. Todėl tėvai turėtų ne tik mokyti savo vaikus, kaip gyventi, bet ir pademonstruoti visa tai savo pavyzdžiu.
Šeši dalykai, kurių neturėtumėte daryti savo vaikų akivaizdoje
© Shutterstock

Tėvų pareiga – pati sunkiausia ir atsakingiausia pareiga žmogaus gyvenime. Jos esmė – įdiegti vaikui kuo daugiau teigiamų savybių. Ir visa tai įskiepijama vaikystėje, savo pavyzdžiu.

Jei norite, kad vaikams patiktų pasivaikščiojimai gryname ore, eikite su jais pasivaikščioti. Jei norite, kad jie būtų draugiški su aplinkiniais, patys tokiais būkite. Jei nenorite, kad jie keiktųsi, žiūrėkite, kaip patys kalbate. Būkite tikri, kad jeigu rūkote ar geriate – tai darys ir jūsų vaikai, kai užaugs. Jie sugeria visą tėvų patirtį be atodairos, nefiltruodami, kas yra gerai ir kas blogai.

Štai keli dalykai, kurių negalima daryti vaikų akivaizdoje. Ir tai, kas jums gali atrodyti kaip smulkmenos, gali turėti didelės įtakos jų asmenybei ir santykiams su kitais žmonėmis.

Neapkalbėkite ir neįžeidinėkite kitų žmonių

Apkalbėti žmones jiems už nugaros yra negražu net suaugusiųjų kompanijoje, o dar blogiau, jei darote tai vaikų akivaizdoje. Ypač jei nenorite gadinti santykių su asmeniu, apie kurį kalbate.

Vaikai būtinai įsimins viską, kas buvo pasakyta, o paskui pačiu netinkamiausiu momentu gali prasiplepėti ir įstumti jus į nepatogią padėtį. Venkite sarkazmo ar pašaipų – vaikai greitai perims tokią kalbėjimo manierą, tačiau tai gali imti trukdyti jiems bendrauti su žmonėmis.

Nekritikuokite savo partnerio

Kritikuoti vyrą (ar žmoną) vaikų akivaizdoje – reiškia sumenkinti jo autoritetą. Pagarba tėvams – auklėjimo pagrindas, bet jeigu vaikai nuolat girdės įžeidinėjimus ir kritiką, jie suabejos tos kritikos taikinio reikšme. O užaugę lygiai taip pat elgsis ir su savo partneriu.

Jeigu išties norite ką nors išsakyti savo partneriui, darykite tai, kai esate vieni. Vaikų akivaizdoje kalbėkite ramiai ir su pagarba.

Nepraraskite savitvardos

Sakoma, kad kantrybė yra dorybė. Būkite kantrūs ir santūrūs, nesinervinkite dėl smulkmenų. Tai ypač pasakytina apie jūsų vaikus. Jaunieji pasaulio tyrinėtojai domisi daugeliu dalykų, užduoda daugybę klausimų ir neatsikabina, kol negauna atsakymų.

Vaikystė – tai laikas, kuris išbando jūsų tvirtumą. Amžinai išmėtyti žaislai, trupiniai ant grindų, maišatis ir riksmai bet ką išves iš kantrybės. Ir visgi stenkitės nesijaudinti. Ypač venkite išlieti pyktį ant savo vaikų, jei kažkas kitas jus supykdė.

Neignoruokite vaikų

Taip, vaikams kils daug klausimų, ir atsakyti į juos gali būti nelengva. Bet vėlgi, svarbiausia – kantrybė. Atsakykite į juos, nes kitaip jie pradės klausinėti kitų žmonių, galbūt ne tokių patikimų kaip jūs. Be to, kai jie nori su jumis apie ką nors pasikalbėti, skirkite laiko išklausyti ir patarti.

Kas gali būti geresnis klausytojas nei tėvai?

Nebūkite priklausomi nuo išmaniųjų

Telefonais, planšetėmis naudojasi visi. Tačiau vaikams turi būti nustatytos ribos ir tai turi būti parodyta savu pavyzdžiu.

Juk jei tėvai nuolat sėdi su telefonais, tai ir vaikas norės daryti tą patį. Bet kuriuo atveju pasinėrimas į virtualų pasaulį turėtų būti dozuotas. Nusiųskite vaikus žaisti į lauką, bendrauti ir linksmintis su kitais vaikais.

Nemeluokite

Ir, galiausiai, nemeluokite, tai galioja ir „nekaltam“ melui. Nekaltas melas yra tas, kai meluojame, kad išgelbėtume žmogų nuo pasekmių. Tačiau įprotis meluoti labai greitai perimamas, ir netrukus jūsų vaikai jus meistriškai apgaudinės – ir progai pasitaikius, ir tiesiog šiaip. Visomis priemonėmis venkite melo! Nes melo atmetimas užsifiksuoja vaikams iki 6 metų.

Pradėkite nuo savęs! Ir vaikai seks paskui jus!

Tradicinių vertybių tinklapis „Šeima ir namai“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.2308

Top naujienos

„The Insider“ bėgančių rusų apklausa parodo ir kitą pusę: įtaria, kad tai slaptas Putino interesas (7)

Rusijos opozicijos atstovai prašo Europos įsileisti nuo tarnavimo kariuomenėje bėgančius rusus ir...

Chodorkovskis: rusų kariai po pirmųjų 100 tūkst. lavonų savo ginklus nukreips į patį Putiną (2)

Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis tiesioginiame laidos „Vozduch“ eteryje „Chodorkovskij...

Kreivys kaltės nejaučia: nekaltinkite dėl to, už ką atsakingi esame visi (4)

Seime į opozicijos klausimus antradienį atsakęs ir raginimų trauktis iš posto išklausęs...

Sienų rusams neuždariusios šalys pamatė, ko dar nemačiusios: netrukus Rusijoje numatytas karo padėties įvedimas (3)

Bėgančiųjų iš Rusijos skaičiai auga: vien į rusams bevizes šalis, manoma, paspruko daugiau nei...

Protestuojantiems restoranų verslo darbuotojams – prastos žinios iš Šimonytės

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijai (LVRA) rengiant protesto akciją dėl pridėtinės...

Verslas PliusEugenija Grižibauskienė

Su sparčiai populiarėjančia paslauga į pasaulinę rinką besiveržiantis Stonkus – apie seno sukirpimo verslus ir skaitmenines pinigines

Praėjusių metų spalį kvalifikuoto elektroninio parašo sprendimus verslui pasiūliusi rinkos...

Karas Ukrainoje. Šaltiniai: penktadienį – naujas Putino kreipimasis, aneksuotai „apygardai“ jau numatytas vadovas  Ukraina patvirtino apie dar vieną skaudų smūgį Rusijos pajėgoms

Ukrainos generalinis štabas pirmadienį vakare paskelbtame pranešime netiesiogiai patvirtino...

Vladimiras Laučius

Leonas Aronas: nepamirškime apie Putino tikėjimą, kad pralaimėjęs visada privalai keršyti Rusijai teliko 6-8 mėnesiai (10)

Nesėkmės fronte ir Vakarų daromas ekonominis spaudimas palieka Kremliui ne daugiau kaip 6 ar 8...

Mantas Martišius. „Z“ patriotai baigėsi, į karą siunčiami „tirpylos“

Prasigėrę ir nuo imperinės didybės apsvaigę Z patriotai baigėsi. Ukrainos karinės pajėgos...

Guna Bilandė, delfi.lv

Muilo opera: kai kurios iš jūsų chroniškų ligų gali būti susijusios su per dažnu prausimusi

Įsivaizduokite pasaulį, kuriame visi nustotų praustis. Bjauru, tiesa? Neskubėkite piktintis – o...