aA
Vienas iš emociškai sunkiausių dalykų, kuriuos gali patirti žmogus – tai rūpintis ir slaugyti pagyvenusius tėvus. Ne ką lengviau matyti, kaip jie sensta, susitaikyti su tuo, nemoralizuoti, pasirūpinti jais, bet ir kartu gyventi savo gyvenimą. Štai keli patarimai, kurie jums galėtų padėti.
Senstantys tėvai: kaip pasirūpinti jais ir savo gyvenimu?
© Corbis

1. Susitaikykite su pasikeitimais. Kai tėvai vienaip ar kitaip tampa priklausomi nuo savo vaikų, apsiverčia visas pasaulis. Būkite pasirengę visiškai naujai paradigmai. Seni vaidmenys gali nebetikti, seni metodai gali būti neefektyvūs, senos emocijos gali būti išnykusios. Būkite pasirengę susikurti ir dirbti pagal visiškai naują scenarijų, rašo "Huffington Post".

2. Neskubėkite. Rūpinimasis pagyvenusiu tėvu ar mama dažniausiai yra ne sprintas, o maratonas. Neskubėkite. Ir jūs, ir jie yra neištyrinėta teritorija. Tegu procesas vystosi savaime, kad įvykiai vyktų kiek įmanoma ir kiek leistina sava eiga.

3. Neturėkite emocinių lūkesčių. Paskutiniame gyvenimo etape jūsų tėvai gali jums atsiverti emociškai ir dvasiškai, gali pasipasakoti jus mylį, nors anksčiau dėl kokių nors priežasčių to padaryti negalėjo. Bet visai gali būti, kad taip neatsitiks. Jeigu sustiprės jūsų tarpusavio emocinis ryšys, tai bus nuostabu, tačiau slaugymas ir tikėjimasis ar bent vylimasis, kad taip nutiks, yra tarsi plaukiojimas pavojinguose vandenyse. Geriau neturėti bereikalingų vilčių ir būti nustebintam nei gailėtis dėl sužlugdytų vilčių.

4. Tikėkitės susidurti su jų pykčiu. Kai jūs rūpinatės savo tėvu ar mama, jie netenka svarbiausio dalyko, kuris egzistavo jūsų tarpusavio santykiuose - autoriteto. Jiems šis praradimas nebus lengvas. Tikėkitės, kad jie dėl tokio praradimo vienaip ar kitaip išsilies.

5. Suteikite jiems autonomiją. Kiek įmanoma, savo tėvams teikite ne įsakymus, o pasirinkimus. Jiems vis dar svarbu jausti, kad jie patys valdo savo gyvenimą, o ne jūs. Leiskite jiems apsispręsti visais klausimais, kuriais įmanoma, visose situacijose, kur tai leistina.

6. Klauskite jų patarimo. Puikus būdas parodyti meilę ir pagarbą tėvams – ir ypač parodyti, kad jie jums vis dar yra labai brangūs – yra nuoširdžiai klausti patarimo jums svarbiais su gyvenimu susijusiais klausimais.

7. Skirkite emocinius sutrikimus ir kognityvinius sutrikimus. Kiek įmanoma, kalbantis ir bendraujant su tėvais stenkitės atskirti jų emocinius ir kognityvinius sutrikimus. Tėvų emociniai sutrikimai jums tikriausiai jau bus pažįstami ir žinosite ką daryti su jais susidūrus. Tačiau jų kognityviniai sutrikimai jums tikriausiai bus naujiena. Stebėkite juos, reaguokite į juos švelniai, aptarkite savo tėvų sveikatą su medikais. Svarbiausia žinoti, kad tai yra naujas simptomas, į kurį ir reaguoti reikia kitaip. Tai yra slaugos proceso dalis, kuomet verta prisiminti patarimą Nr. 2.

8. Pasikliaukite savo sutuoktiniu. Galbūt pastebėsite, kad jūsų tėvui ar mamai maloniau yra bendrauti su jūsų sutuoktiniu nei su jumis. Nors galite jaustis dėl to įžeistas, nesinervinkite. Taip yra dėl to, kad jūsų slaugomas žmogus ir jūsų sutuoktinis neturi tiek bendrų sąlyčio taškų gyvenime. Pagrindinė tokio bendravimo priežastis yra tai, kad jūsų tėvas ar mama niekada nebuvo dominuojanti jėga jūsų sutuoktinio gyvenimo. Jūsų sutuoktinis ir jūsų slaugomas žmogus yra lygiaverčiai asmenys – tokių santykių tarp jūsų ir mamos ar tėčio niekada nebus. Pasikliaukite savo sutuoktiniu, tegu jis slaugoje dalyvauja tiek, kiek pats nori.

10. Saugokite savo emocinius mygtukus. Jūsų emocinių mygtukų niekas nežino taip gerai, kaip mama ar rėtis. Apsaugokite šiuos mygtukus titano gaubtais ir užrakinkite juos ten, kur jūsų tėvai negalėtų jų rasti ir su metalo ieškikliais. Jei tik jūsų tėvai nėra labai mylintys ir brandūs žmonės, jie laikas nuo laiko bandys paspaudyti tuos mygtukus vien norėdami patvirtinti savo blėstantį dominuojantį vaidmenį jūsų atžvilgiu. Neleiskite jiems to daryti. Galbūt jaučiatės jiems skolingi už tai, kad jie rūpinosi jumis, bet nesate jiems skolingi geros emocinės savijautos. Tegu jūsų šūkis tėvams būna: „Neliesk mano mygtukų“.

11. Pasirūpinkite savimi. Kai tenka rūpintis senstančiu tėčiu ar mama, nesunku jo globai skirti daugiau laiko ir rūpesčio nei derėtų. Tačiau nei jums, nei jiems nebus geriau nuo to, kad negalėsite pasivaikščioti, pramankštinti raumenis, maitintis sveikai, gerai praleisti laiką be tėvų. Tegu laikas atsipalaiduoti ir užsimiršti tampa privaloma jūsų dienotvarkės dalimi – lygiai kaip maisto ruošimas ar pasirūpinimas, kad būtų išgerti visi paskirtieji vaistai. Jūsų gyvenimas vis dar turi priklausyti jums.

12. Pasikalbėkite su draugu. Jei turite draugą, su kuriuo galite reguliariai susitikti ir pasikalbėti (ar bent jau pakalbėti telefonu) – taip ir darykite. Šiuo laikotarpiu draugo meilė ir nuomonė jums yra neįkainojama. Pasidalinimas išgyvenimais su žmogumi, kuris yra kažkiek nutolęs nuo jūsų situacijos, gali būti tarsi gelbėjimo ratas žmogui, kuris jaučiasi vienišas vandenyno bangose.

13. Nepamirškite linksmybių. Vienas iš dalykų, kurių mums gyvenime reikia labiausiai ir kurio mes dažniausiai atsisakome, kai tenka pradėti slaugyti pagyvenusius tėvus, yra linksmybės. Pažiūrėkite su sutuoktiniu/-e juokingą komediją, nueikite su draugais į kavinę, suorganizuokite iškylą. Skirkite laiko ir savo gyvenimui, kuris irgi nėra amžinas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (311)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus papildyta Gaižausko komentaru (1251)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (186)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Traukiantis šilumai sulauksime sniego ir plikledžio (3)

Antradienio naktį Lietuvos padangėje praplauks nedidelis debesų sūkurys. Vietomis, daugiausia...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (115)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (116)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (68)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios (76)

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (92)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (223)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

|Maža didelių žinių kaina