aA
Visuomenei sparčiai senėjant daug rūpesčių dėl pagyvenusių žmonių sveikatos būklės gula ir ant jų artimųjų pečių. Nusprendus senolį slaugyti namuose vien gerų ketinimų nepakanka. Specialistai įspėja, kad neturint atitinkamo pasiruošimo galima ne tik kokybiškos pagalbos nesuteikti, bet ir savo sveikatą suluošinti.
© Shutterstock nuotr.

Nors viešojoje erdvėje nemąžta diskusijų apie slaugos ir senelių namus, specialistai pastebi, kad palengva vis daugiau žmonių palankiau ima vertinti globos įstaigas.

Sunkiai suderina su darbu

VUL Santariškių klinikų Slaugos studijų centro vadovė Aldona Mikaliūkštienė pabrėžė, kad sveikas senėjimas – kiekvieno žmogaus teisė ir siekiamybė valstybiniu lygmeniu.

„Tačiau nereikia pamiršti, kad šiandien sveikatos sąvoka apibrėžiama ir kaip fizinė, ir kaip psichinė, ir kaip socialinė asmens gerovė. O ši neišvengiamai daugiausia priklauso nuo konkrečios šeimos socialinės padėties ir galimybių“, – kalbėjo gydytoja.

Pasak jos, nors, atrodo, kad visi turėtų stengtis užtikrinti pasitinkančiam gyvenimo saulėlydį žmogui palankias ir jo pageidaujamas sąlygas, realybė yra kitokia. Retas kuris pajėgia suderinti senatvėje pasiligojusio artimojo priežiūrą ir darbą.

Reikia tinkamo pasiruošimo

Sergančiojo slaugymas – ypač sunkus fizinis darbas, reikalaujantis ne tik fizinių jėgų, bet ir psichologinio bei medicininio pasirengimo.

„Kitą kartą slaugant demencinėmis ligomis sergantį žmogų susiduri su tokiomis situacijomis, kai jam padedi, viską padarai, o jis tavęs net neatpažįsta, net ima kaltinti, kad dingsta daiktai ir pan. Iš šalies žiūrint, tai pasirodyti net komiška, tačiau tai – juokas pro ašaras. Kasdien tam kartojantis tai ima erzinti. Tai vis dėlto nėra malonus rūpestis, o neigiamos emocijos veikia kiekvieną žmogų“, – kalbėjo A. Mikaliūkštienė.

Ne vienas tyrimas rodo, kad artimųjų, slaugančių sergančius šeimos narius, gyvenimo kokybė yra žymiai blogesnė, palyginti su neslaugančiaisiais artimųjų. Dažnai tai blogina besirūpinančiojo gyvenimo kokybę, didina įvairių ligų, konfliktų su kitais namiškiais riziką.

Senelių namai – nebe tabu

Nors viešojoje erdvėje nemąžta diskusijų apie slaugos ir senelių namus, specialistė pastebi, kad palengva vis daugiau žmonių palankiau ima vertinti globos įstaigas.

„Anksčiau lydėdavo stipri baimė, kad pasmerks aplinkiniai, giminės, kad atiduodant tėvus į senelių namus tarsi atsikratoma pareigos. Dabar ir patys senyvo amžiaus žmonės prašo pablogėjus sveikatai jų jokiu būdu neslaugyti namuose, o vežti į tokią aplinką, kur nesijaus vieniši“, – sakė A. Mikaliūkštienė.

Jos manymu, jei tik yra galimybė, artimąjį verta patikėti į profesionalų rankas.

„Neįgalus žmogus namuose gali būti ilgoms valandoms paliekamas vienas – tik kas trumpam pažvelgs į kambarį. O slaugos įstaigoje žmogus ne tik sulaukia tinkamos priežiūros, bet ir papuola į bendraminčių aplinką, gali pabendrauti ir prasmingiau leisti dienas“, – pastebėjo gydytoja.

Verta žinoti

Seneliams prižiūrėti reikia ne tik specifinių žinių, bet ir specialių įrengimų. Jei pacientas yra prikaustytas prie lovos, jį būtina vartyti, kad neatsirastų pragulų, maitinti, prausti, aprengti, keisti higienos priemones, reikiamu laiku paduoti ar suleisti vaistus. Slaugos namuose ar panašioje įstaigoje tokių pacientų priežiūra ir slauga užtikrinama visą parą, todėl artimieji nėra priversti keisti darbą ar samdyti epizodiškai ateinantį ir ligonį slaugantį žmogų.

Nusprendus slaugyti senelį namuose, būtina tam pritaikyti namų aplinką: įsigyti tokių specialių priemonių kaip maitinimo staliukas, vonios suolelis, tualetinė kėdė ir daugelį kitų, įrengti porankius patogiam ir saugiam judėjimui namuose. Jei slaugomas žmogus vaikšto, pasirūpinti pagalbinėmis judėjimo priemonėmis – vaikštyne, lazdele, užtikrinti patalpos, kurioje jis gyvens išplanavimą, kad galėtų saugiai judėti. Būtina atsižvelgti ir į slaugomo specifines senolio ligas, pavyzdžiui, Alzheimerio ligą, senatvinę demenciją, įvairias būkles po persirgtų ligų. Įvertinti ir pasirūpinti buities sąlygomis, kad jos nekeltų pavojaus senoliui ir jo aplinkiniams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smurtas, skolos ir antstoliai lydėjo visą gyvenimą: kartą pamatęs laišką suprato, kad teks tiesiog bėgti (163)

Po tėvų skyrybų namuose trūko šilumos, todėl jos pradėjau ieškoti gatvėje, sako Andžėjus....

Biudžetininkams kitais metais gali būti sunku: didėjančią algą praris augančios kainos (255)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė kartu su profsąjungomis sutarė,...

Skvernelis: skandalingame pasitarime buvo daug emocionalių pasisakymų, bet ne apie žiniasklaidos laisvę (154)

Emocingų pasisakymų apie žiniasklaidos laisvę posėdyje, kurio įrašą žurnalistai reikalavo...

Vasiliauskas: uždraudę viską, liktume prie suskilusios geldos (8)

Pinigų plovimo istorijos, kuriose minimi ir Baltijos šalyse veikiantys bankai, turi neigiamos...

Po netikėto sukrėtimo prie laisvo krepšinio sosto buriasi galingų užtarėjų stumiami asmenys (9)

Patrickas Baumannas ruošėsi vadovauti Tarptautinei krepšinio federacijai ( FIBA ) bent iki 2031...

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio? (27)

Biuruose dirbantys darbuotojai nuolat skatinami atkreipti dėmesį į tai, kiek jie praleidžia laiko...

„Dyzelgeitas“ tęsiasi: „Opel“ teks remontui susigrąžinti 100 tūkst. automobilių (1)

Vokietijos transporto ministerija pirmadienį paskelbė įsakymą atšaukti apie 100 tūkst. „ Opel...

Gentvilas ragina Šimašių trauktis iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkų (47)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas paragino Vilniaus merą Remigijų Šimašių...

Incidentas viešbutyje virto konfliktu, kokio nesitikėjo niekas: reikalai dar pablogėjo po juokelių apie kinus (25)

Šio diplomatinio konflikto nesitikėjo niekas, tačiau per pastarąsias savaites įtampa tarp Kinijos...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (450)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...