aA
Turbūt sunku būtų rasti tėvelius, kurie nenorėtų būti sėkmingais tėvais. Kiekvienas tėtis ar mama nori būti geriausi savo vaikui. Kyla klausimas, ką reiškia „būti sėkmingais tėvais“?
© DELFI / Karolina Pansevič

Geriausias sėkmingos tėvystės įrodymas – geri santykiai su savo vaiku. Žinoma, po tuo slypi daug kitų veiksnių, kurie daro įtaką tėvų ir vaikų santykius. Tėvai yra svarbiausi žmonės vaiko gyvenime ir jų elgesys veikia vaiko elgesį, emocijas ir gyvenimą. Kai vaiko elgesys arba santykis su juo tėvams nelabai patinka, verta suklusti ir apgalvoti, ar nereikia kažko keisti.

Grįžimas į savo vaikystės prisiminimus, pačių gyvenimo ir šeimos istorijos analizė bei gebėjimas atsakyti į žemiau pateiktus klausimus, gali tapti įžanga į Jūsų sėkmingą tėvystę. Pagalvokite ir nuoširdžiai sau atsakykite:

Kaip buvote auklėjami vaikystėje?
Kokios ribos Jums buvo nubrėžtos?
Kokias bausmes / nuoskaudas patyrėte?
Ar buvo paisoma Jūsų poreikių?
Kas Jums padėjo įveikti baimes/ nesėkmes?
Ar galėjote kreiptis į savo tėvus pačiomis kebliausiomis savo gyvenime akimirkomis?
Ko nenorėtumėte, kad patirtų Jūsų vaikas?
Kokios Jūsų tėvų savybės padėjo Jums tapti tuo, kuo esate šiandien?

Svarbiausias dalykas, kurį galite padaryti dėl savo vaiko – priimti jį tokį, koks jis yra, neperkeliant savo nepatenkintų vaikystės lūkesčių ar poreikių į vaiką.

Sėkmingos tėvystės patarimai

Pasitikėkite ir tikėkite savo vaiku, ugdykite jo savivertę. Pateikite save kaip tinkamo elgesio modelį. Pavyzdžiui, jeigu vaikas šalia matys nuolat verkšlenantį, viskuo nepatenkintą, apkalbantį kitus ir pykstantį ant viso pasaulio mamą ar tėtį, greičiausiai pats perims tokį elgesio modelį. Vaikui tarsi transliuosite, kad pasaulis nėra saugus. Tėvai, norintys išmokyti savo vaikus nepriklausomybės ir savarankiškumo, patys turi būti savarankiški, gebantys valdytis, drąsiai pagrindžiantys savo elgesį ir veiksmus, suprantantys jų pasekmes.

Raskite laiko išklausyti savo vaiką ir kalbėkitės su juo. Vaikams svarbu paaiškinti, kodėl reikia elgtis vienaip ar kitaip. Nustatykite aiškias taisykles ir paaiškinkite, ko tikitės. Jei kyla problemų – jas įvardykite, išreikškite savo jausmus ir priimkite sprendimus. Galite pateikti kelis sprendimų variantus ir leisti vaikams pasirinkti. Pasirinkę patys, jie lengviau priims ir pasekmes. Visada kalbėkitės su vaikais apie tai, kas vyksta, ko norėtumėte, kad vyktų. Jei vaikas pykdamas rėkia ir trypia kojomis, padėkite jam pasakyti žodžiais, ko jis nori ar kas jam nepatinka. Patarkite, kaip elgtis, užjauskite, kalbėkite, tik nenusisukite, netylėkite. Atminkite, kad blogų vaikų nebūna, būna tik netinkamas jų elgesys. Apsišarvuokite kantrybe ir nemoralizuokite vaikui, aiškindami apie netinkamą jo elgesį. Atskirkite elgesį ar veiksmą, kurį jis atliko, nuo paties vaiko. Svarbu padėti vaikui suprasti, kad ne jis Jums nepatinka, bet tam tikras vaiko elgesys. Vaikui labai svarbu žinoti, kad yra mylimas besąlygiškai, nesvarbu, ką bedarytų. Būkite supratingi, švelnūs, bet griežti.

Nepabijokite nubrėžti ribas ir taisykles. Kai kurie tėvai klaidingai mano, kad laisvą mąstymą ir savarankiškumą ugdo ribų ir taisyklių atsisakymas. Patikėkite, vaikai ieško jiems suprantamų ir patikimų autoritetų! Jeigu Jūs nebūsite savo vaikams autoritetas, juo gali tapti vyresni vaiko draugai ar kiti ne itin tam kompetentingi asmenys. Jei tėvai, nekreipia dėmesio, kuomet vaikas peržengia nustatytas ribas ar yra jam abejingi, taip ne tik skatina netinkamą elgesį, bet ir trukdo formuotis vaiko savivertės pojūčiui, mažina abipusę pagarbą ir dėmesingumą.

Pastebėkite tinkamą vaiko elgesį. Dažnai tėvai linkę pastebėti netinkamą vaiko elgesį: „Neliesk“, „Neik ten“ ir pan., tačiau pastebėkite atvejus, kuomet vaikas padaro kažką gerai. Taip skatinsite jį elgtis taip, kaip jūs iš jo tikitės.

Užtikrinkite saugumą. Svarbu užtikrinti vaikui savo buvimą šalia, ypač, kai jiems to labiausiai reikia, tačiau tai turi pasireikšti ne darbų atlikimu už savo vaikus. Nebijokite kartais leisti vaikui patirti ir mažą nesėkmę. Pasitaiko, kad tėvai iš didelės meilės stengiasi apsaugoti vaiką nuo negandų ir nesėkmių, taip mažindami vaiko savivertę, augindami jį šiltnamio sąlygomis ir neapgalvodami, kad taip tik silpnina vaiko gebėjimą ateityje priimti gyvenimo iššūkius.

Vaiko savarankiškumas ir geri santykiai be tvarkos ir atsakomybės yra neįmanomi. Paskirkite vaikui pareigas pagal jo amžių ir ugdykite jo atsakomybę.

Būkite tvirti.Vaikai turi ne tik jausti, bet ir patirti tėvų būdo tvirtumą. Tuomet jie turi kuo sekti, didžiuotis, pasikliauti. Būdo tvirtumas – tai ne rėkimas, fizinė ar psichinė prievarta, troškimas valdyti; priešingai, jo palydovai – kalbos aiškumas ir tikslumas, savitvarda, vidinė ramybė ir dėmesys.

Asmeniniai poreikiai ir trūkumai. Nėra tobulų tėvų. Normalu turėti stiprių ir silpnų pusių. Stenkitės atpažinti savo gebėjimus („Aš dažnai pagiriu ir paskatinu savo vaiką“) ir įveikti silpnybes („Man reikėtų būti nuoseklesniam ir griežtesniam“). Kelkite realius lūkesčius tiek sau, tiek sutuoktiniui, tiek vaikams. Jūs neturite žinoti visų atsakymų – būkite atlaidūs sau.

Stenkitės, kad tėvystė Jums būtų įveikiamas darbas. Susitelkite į tas sritis, kurioms reikia daugiausiai dėmesio ir nesistenkite visko keisti vienu metu. Pripažinkite sau, kai jaučiatės pervargę. Stenkitės bent kartą per savaitę rasti laiko sau, bent trumpam atsitraukite, kad galėtumėte veikti tai, kas jus asmeniškai (ar abu su partneriu) džiugina.

Jei kreipiate dėmesį į savo poreikius, dar nereiškia, kad esate savanaudis. Tai tik reiškia, kad rūpinatės savo gerove, kuri yra labai svarbi vertybė, demonstruotina vaikams. Jei jūs jausitės gerai, tikėtina, kad gerai jausis ir jūsų vaikas. Sunku būti gerais tėvais, jei patys esate nerimastingi, depresiški ar išgyvenate stresą. Greičiausiai sutiksite su tuo, kad laimingi tėvai – laimingi vaikai – raktas į sėkmingą tėvystę.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tikinčiųjų minios pasitiko popiežių Katedros aikštėje nuolat pildoma (829)

Į Vilnių atvykęs popiežius Pranciškus Katedros aikštėje susitinka su tikinčiu šalies jaunimu,...

Apsilankė prabangiausiuose Lietuvos studentų bendrabučiuose: čia galioja ypatingos taisyklės (4)

Daugelis vyresnės kartos atstovų studentiškus laikus prisimena su nostalgija, ypač tie, kurie...

Gyvai / LKL sezono atidarymo tiesioginė transliacija: „Žalgiris“ – „Pieno žvaigždės“ (9)

26-tasis LKL sezonas oficialiai prasidėjo! Pirmosios rungtynės vyksta Kaune, kur aštuoniskart iš...

Žmonių gelbėjimo drama Baltijos jūroje: sudužo jachta, kapitonas ir jo sūnus nuskendo papildyta 17.03 (100)

Šeštadienį Klaipėdoje gelbėtojai išskubėjo į pagalbą skęstantiems žmonėms. Pranešama apie...

Popiežiaus kalba prie Aušros vartų sulaukė ir kritikos: jautėsi užmiršti nuolat pildoma (216)

Popiežiaus kalba prie Aušros vartų susilaukė įvairių reakcijų: vieni braukia ašaras, teigia,...

Arūno Valinsko sūnus – apie vaikystę garsioje šeimoje ir kodėl dar neskuba vesti savo vaikelio mamos (107)

Šou verslo ryklių Ingos ir Arūno Valinskų sūnus Arūnas Valinskas jaunesnysis (28) rugsėjo...

Popiežiaus laukiantis Henrikas užvis labiausiai norėtų vieno: sveikatos (24)

75 metų Henrikas kartu su kitais Vilniaus pal. kun. Mykolo Sopočkos hospiso pacientais laukia...

Mokslininkai rado rimtą priežastį, kodėl šiukštu negalima atsisakyti angliavandenių (21)

Vienas didelio masto tyrimas padarė išvadą, kad vartojant mažai angliavandenių, kyla pirmalaikės...

Patarimai, kuriuos turėtų išgirsti kiekviena sutuoktinių pora (2)

Šie rimti ir šmaikštūs patarimai padarys jūsų santuoką tvirtesnę, skelbia womenshealthmag.com.

Naujas sukčių taikinys – įmonės: išviliojamos sumos čia kur kas didesnės (4)

Praėjusios darbo savaitės pabaigoje, penktadienį, viena rajono įmonių tapo įžūlių sukčių...