Jei gerai pagalvosime, gera šeima turi būti kaip vienas organizmas. O mąstantys organizmai būtinai turi galvas. Tai yra vietas, kurios tuos organizmus nukreipia protinga linkme. Ir kas gi darosi mūsų šeimoms? Kas jose tampa šeimos galvomis?
Šeima, vyras su žmona
Pirmiausiai susitarkime, kad šeimos galva negalima tapti savavališkai. Tave turi pripažinti kaip galvą - štai kada tu ja tampi. O visai ne tuomet, kai su pergalingu klyksmu „neleiskime užlipti kitiems sau ant galvos“- tu užimi geriausią vietą prie televizoriaus.

Idealiu atveju, šeimos galvų arba lyderių, turi būti ne vienas, o dvi. Tik vienas lyderis – emocinis - kuria šeimos nuotaiką, užkrečia kitus tai progai tinkamais jausmais, sugeba suprasti ir užjausti. Jo argumentai - širdies argumentai: įdomu, ar tau patiktų, jei...”

O kitas - racionalus lyderis - planuoja, kur, kada ir ką šiuo momentu protingiausia daryti, kas realu, o kas- ne : “Ne. Mes neisime į mokesčių inspekciją. Šiandien ten labai daug žmonių...“ Jo argumentai- proto. Ir nėra čia nieko baisaus, kad kartais šie lyderiai tarpusavyje nelabai sutaria. Idealus sutapimas - utopija. Ir pagal šį utopinį modelį emocinis šeimos lyderis - motina, o racionalus - tėvas. Tačiau realybėje būna ir atvirkščiai.

Pirmiausia, tokių idealių šeimų, kur būtų abu tėvai, o su jais kokie trys vaikai, mūsų kraštuose lieka vis mažiau. Tipišku vaizdeliu po truputį tampa vieniša mama su vaiku ar tėvai, kurie savo vaikų nemato, o juos augina auklė, močiutė, televizorius, kompiuteris, darželis. Kalbėti apie lyderystę čia išvis netenka, nes kas čia kam lyderiauja, jei vienas vaikas su savo motina?

Greičiausiai būna taip: vaikas yra šeimos galva, nes mama jo visą laiką klauso. Jis auga anksti subrendęs, narcistiškas (jaučia savo nepaprastą svarbą ir tobulumą), o mama daro tai, ką jis liepia. Kita situacija: mama, bandanti tapti tokiam vaikui lyderiu. Ji tai balsą pakelia, tai atsiprašinėja. Žinoma, pasižiūri į tokią šeimą ir pagalvoji: geriau jau ji būtų griežtesnė ir nuoseklesnė.

Šeima

Despotas? Despotas, tačiau bent jau tvirtai vadovautų. O taip - chaosas kažkoks. Na, nenumatė gamta, kad moteris idealiai suderins savyje tėvą ir motiną, protą ir jausmus. Kažkiek derinti galima, bet nelabai gerai išeina.

Na, o dabar imkime ne tokią sudėtingą situaciją: tėvai abu yra, tačiau mažiausiai vienas iš jų - tarkime, tėvelis - labai daug dirba. Ir pareina namo vėlai vakare. Koks jis pareina? Galimi trys variantai.

Pirmasis tėvelio parėjimo variantas – jis grįžta pavargęs, bet tikisi meilės. Jį pasitinka žmona, kuri dažniausiai irgi būna pavargusi. O tėvelis nori poilsio, vakarienės ir švelnumo. O žmonos juk šiais laikais nedažnai apsiriboja virtuve ir vaikais. Jos nori ir išsilavinimą gauti, ir savo talentus pateisinti.

Juk žmona, kaip ir vyras, kažką studijavo, dėl jo kitų vyrų ir draugių atsisakė. Žinoma, kad ji kažkiek šalia jo jaučiasi savo padėtimi atsiliekanti. Ir reiškia šį atsilikimą slaptais manevrais, žeminančiais vyro padėtį: „Kur eini su batais? Nematai- išploviau?“ „Kas gi taip skardinę atidaro?“

Tačiau mylintis vyras atleidžia žmonai šiuos slaptus manevrus, nes jis ją supranta ir myli. Kas šiuo metu yra šeimos galva? Ji- žmona ir vaikų motina, savo karalystės – namų - valdovė. Štai jums šiuolaikinis „ne pats prasčiausias „ modelis - tėvelis, kuris uždirba, tačiau užleidžia motinai visokeriopą - emocinį ir racionalų - vadovavimą šeimoje.

Tačiau kur kitur - socialinėje sferoje ( įstaigoje, profesinėje srityje) - sutuoktinė pripažįsta jo pranašumą ( „klausyk, kas ten su ta mašina?- pažiūrėk, nes aš nieko nesuprantu“. Arba jei sutuoktinis- elektrikas- „klausyk, čia kažkas su saugikliais - ką daryti?“ Šiuo atveju racionaliu lyderiu leidžiama pabūti vyrui. Tai - šeima su slaptu susitarimu, bet mylinti. Vaikams joje geriausia.

Konfliktai šeimoje

Antrasis tėvelio grįžimo variantas - į šeimą, kur meilės yra mažai. Čia jau situacija labiau įtempta. Čia žmona jį gali pasitikti tylėjimu ar priekaištingu žiūrėjimu į akis. Kodėl jis, toks nenaudėlis, neatsakinėjo į telefono skambučius? Kas ten per moteris, su kuria jį matė draugė? Kodėl jis toks nedėmesingas? Ir apskritai - kada mes paskutinį kartą buvome išėję dviese pasivaikščioti?

Šioje šeimoje tvyro įtarinėjimų, pavydo ir abipusio įsižeidimų atmosfera. Šeimos galva čia pabūti kam nors labai sunku, todėl skubiai kviečiami senelis, močiutė arba samdoma auklė. Kol jaunieji aiškinasi, kas iš jų teisesnis, vyresnioji karta atlieka stabilizuojančią funkciją vaikų atžvilgiu: “tuoj pat išsitrauk pirštą iš nosies“ ir „ o dabar metas pietauti“. Kas čia vyksta tarp tėvų? Nuolatinė kova dėl statuso ir įtakos. Čia lyderystė permaininga ir galiausiai atiduodama kam nors kitam - jei ne vyresniems, tai psichoterapeutui.

Pasitaiko ir trečiasis variantas - tėvelis pareina labai retai ir dažniausiai, girtas. Čia jau kovos nebebūna, nes žmona seniausiai tapo šeimos lydere, ji yra „valdingos ir stiprios“ moters vaidmenyje. Jos vyras autoritetą seniausiai prarado, jis, tarkime, yra alkoholikas ar psichinis ligonis. Apie tokią motiną išaugę vaikai pasakys: “ji pastatė mus ant kojų“.

Atlikdama šią kilnią misiją moteris - šeimos galva - gyvena su nuolatiniu savo svarbos jausmu, kas priduoda jos veidui monumentalius bruožus. Pagal tokių moterų pavyzdį buvo kuriamos „Pirčiupio motina“, „Kryžkalnio motina“ ir kitos moterų skulptūros.

Ar tai reiškia, kad yra tik trys variantai? Anaiptol. Visai gali būti, kad situacija atvirkštinė - motina grįžta namo vėliau, o tėvelis jos laukia. Juk dabar darbo rinka mobili, kas reiškia - atsiranda bedarbių. O moterys pas mus kokios? Socialiai mobilios. Reiškia, irgi išeina į politinę areną, o taip pat daro visuomenei naudingą darbą įvairiose įstaigose bei firmose. Tuomet vyrams tenka vaidmuo, tradiciškai priklausantis moterims. Ar vyrams tai patinka?

Ilgainiui vyrai gali priprasti prie visko, tame tarpe ir prie moteriško vaidmens. Jiems net kartais krūtys ima skirti pieną - jūs žinote, kad aš nejuokauju. Taigi, visai galimas atvejis, kai toks tėvelis, prižiūrintis vaikus, ima vaikščioti su prijuoste ir garsiai šaukti ant grįžusios iš darbo žmonos: “Kiek kartų sakiau - šluostykis kojas!“ O tai reiškia ką? Teisingai, tai reiškia, kad žmona jam užleidžia lyderio vietą namuose, kas padeda jam kompensuoti savo kritusį socialinį statusą.

Na, o kaip ten lovoje?

Lovoje

O lovoje viskas kaip visada. Čia tradiciškai vienas užveda, kitas atsako. Kas čia būna lyderis, pasakyti sunku. Juk nevadinsi lyderiu to, kuris tik mygtuką pirmas paspaudžia? Todėl manykime, kad sekse iš vis lyderio nebūna, o būna tik tas, kuris viską paleidžia. O kokią jie ten pozą užima, kas ten viršuje, o kas apačioje - skonio reikalas, svarbu tik viena. Kad jie negulėtų nuolatos nugaromis vienas į kitą. Žinoma, jau po to, kai viskas baigta - tegul jie atsigula, kaip jiems patinka, nors ir į skirtingus kambarius. Tačiau sekso metu nereikia. Jūs gi žinote, apie ką aš kalbu - vyras su erotine laida per televizorių, žmona - su erotiniu romanu rankose... Arba vienas žiūri seksą per kompiuterį, o kitas svajoja apie jį lovoje. Ir taip toliau. Negerai šitaip.

Sekse geriausiai nekalbėti apie lyderystę. Nes lyderis čia turėtų būti pats seksas. Jis turi visus valdyti ir reguliuoti. O ne žmonės. Taip, taip. Nors yra tokia nuomonė, kad seksą, kaip ir viską, mes turime valdyti. Tačiau kai kurie pastebėjimai rodo, jog bandydami valdyti savo seksualinį gyvenimą, sutuoktiniai dažniausiai persistengia. Geriau jau tegul jie to valdymo atsisako.

Atsibodo tie begaliniai valdymai - kažkokia tarp žmonių plinta valdymo manija - viską sukontroliuoti, viską į savo rankas paimti. Kolektyvinė obsesinė neurozė kažkokia. O taip pat ir reitingo tegul žmonės sekso metu atsisako, tai yra, pamiršta socialinį statusą. Juk yra tokių situacijų, kai visi žmonės turi tapti lygūs. Tarkime, paplūdimyje. Sporto salėje. Pirtyje. Pas gydytoją. Ar vakare lovoje.

O baigėsi naktis - tegul lyderis apsivelka kostiumu, o jo sutuoktinis – chalatu. Ir vienas tegul lyderiauja visuomenėje, o kitas - namuose. Arba abu visuomenėje - o trečias - namuose. Arba abu - namuose. Tik skirtingai. Arba nei vienas - o vadovauja jiems tegul stichija. Šventės sūkurys koks nors. Arba labai gražus pavasaris. Ką mes ir stebime paskutiniu metu už savo langų. Pavasaris - jis visus valdo. O saulė - visų galva.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Petras Gražulis siūlosi vaiką auginti ir pats: nežinau, ką gali duoti vaikui tokia moteris (288)

Po nesantuokinio žinomo politiko Petro Gražulio vaikelio skandalo kilo nemažai klausimų . Tačiau...

Rusų samdiniai – ne tik Sirijoje: mūsų „laukia daug kovų“ (110)

Neseniai patvirtintas Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike'as Pompeo patvirtino, kad...

50 metų JAV pragyvenęs Saulaitis: jauniausioji karta mane labai gąsdina (218)

Per 100 metų lietuvių požiūris, vertybės ir elgesys gerokai pasikeitė. Tą sako pastebintis ir...

Didžiausios klaidos, kurias darome kasdieniame bendravime: kai kurios pastangos atrodo apgailėtinai (15)

Prireikus įtaigios viešosios kalbos į aktorę bei iškalbos mokytoją Adriją Čepaitę kreipiasi...

Grožio klinikose veidą puoselėjanti Ingrida Martinkėnaitė prisipažino: išvaizdai išleidžiu daug (55)

Kiekviena moteris turi įpročių, kuriais vadovaujasi kasdien. Vienos staiga pakyla iš lovos, skuba...

Ūkininkui iš Peloponeso dirbančių tik už maistą ir pastogę netrūksta specialiai DELFI iš Graikijos (8)

Kiek galima rasti lietuvių, pasiryžusių dirbti tik už maistą ir pastogę? Turbūt vienetai, jei...

Tamsioji Joninių pusė sostinėje: girtutėliai vairuotojai, puošeiva prostitutė, pasiutę vaikai, daugybė muštynių (316)

Joninių naktis Vilniuje buvo nerami. Dažniausiai policijos radijo eteryje paryčiais tampa tylu, tik...

Vilniaus oro uoste daugiau nei 14 valandų įstrigę keleiviai: padėkite, prašom (288)

Sekmadienio rytą, birželio 24 d. į DELFI kreipėsi pasipiktinęs skaitytojas, kuris 8.20 Lietuvos...

Pasaulio čempionų atsiprašymo sulaukę švedai vis tiek turi dėl ko širsti  specialiai DELFI iš Sočio (203)

Sočis Švedijai dar netapo antrąja Poltava, bet po pralaimėjimo 1:2 Vokietijai mėlyni ir geltoni...

Mokslininkai nustatė ypatingą lęšių poveikį sveikatai (6)

Bulves ar ryžius pakeitus ankštiniais augalais, galima daugiau nei 20 procentų sumažinti...