Šiaulių rajono Lukšių kaimo gyventojo Jurijaus Volkovo šeimos gyvenimas pakibo ant plauko. Jurijus nuėjo kryžiaus kelius, kol keturių asmenų šeimą iš Krasnojarsko parsivežė į Lietuvą. Po gegužės 1-osios, pasikeitus įstatymams, jo žmona Oksana su trimis vaikais gali būti išsiųsta iš Lietuvos be teisės sugrįžti.
Šeima, meilė, vaikai
Stropiai tvarkė dokumentus

Prieš šešerius metus Jurijus iš Lietuvos išvyko verslo reikalais. Krasnojarsko srityje, Jenisejsko miestelyje, susipažino su Oksana, gimė sūnelis Maksimas.

Lietuvos pilietybę turintis Jurijus į Šiaulius, savo tėvų ir prosenelių žemę, nusprendė grįžti nebe vienas. Planavo - Lietuvoje susituoks, Oksana išmoks lietuvių kalbą, įgis Lietuvos pilietybę, abu dirbs ir kurs gyvenimą. Vyras įsipareigojo užtikrinti gyvenimą ir dviem Oksanos vaikams iš pirmosios jos santuokos.Jurijus ir Oksana stropiai ruošėsi kelionei į Lietuvą. Surinko visus reikalingus dokumentus, nurodė kelionės motyvągrįžta gyventi. Oksanos ir vaikų teisė gyventi užsienyje buvo patvirtinta antspaudais.

Lietuvos ambasada Rusijoje iškėlė sąlygą, kad vaikų nuotraukos būtų įklijuotos į Oksanos pasą. Susitvarkė.

Atsikvėpė per anksti

Dokumentų tvarkymo maratonas užtruko ir kainavo nemažus pinigus. Jurijus paskaičiavo, jog kelionės į Lietuvos ambasadą Maskvoje, skambučiai, vizos, įvairūs mokesčiai už dokumentus, visų sveikatos draudimai ir kelionė į Lietuvą atsiėjo apie penkiolika tūkstančių litų.

Su gimtine galutinai atsisveikino ir Oksana. Išsiregistravo (to reikėjo, tvarkant dokumentus), pardavė namus, parašė prašymą atleisti iš darbo.

Kovo pradžioje abu atsikvėpė: visi reikalingi dokumentai rankose, kelias į Jurijaus tėvynę laisvas. Oksana skaudančia širdimi atsisveikino su pensininke mama. Manė, greitai nepasimatys: Krasnojarską ir Lietuvą skiria šeši tūkstančiai kilometrų.

Į kelionę išsiruošė penkiese: Jurijus, Oksana, vienuolikos mėnesių jaunėlis ant rankų ir du Oksanos vaikai iš pirmosios santuokos.

Kelionė vyko sklandžiai, muitininkams dokumentai neužkliuvo, tik mažasis Maksimas pavargo. Tada Jurijus ir Oksana nenujautė, kad atsikvėpė per anksti.

Šaltas dušas po vestuvių

Kovo pabaigoje šeimyna buvo Šiauliuose. Skubėdami susituokti, prašymus padavė pirmą atvykimo dieną. Įstatymiškai santuoka laikoma pagrindu, tvarkant dokumentus, suteikiančius teisę Oksanai gyventi Lietuvoje.

Vyresnieji vaikai pradėjo lankyti mokyklą. Įstatymas neleidžia tuoktis anksčiau nei po mėnesio nuo prašymo padavimo dienos, todėl Jurijaus ir Oksanos santuoka buvo įregistruota gegužės 7 dieną.

Švęsdami vestuves, jie nežinojo, kad pavėlavo.

Netrukus Oksanai buvo nurodyta atvykti į Migracijos tarnybą. Čia sužinojo: birželio mėnesį, pasibaigus vizos galiojimo laikui, ji su visais trimis vaikais turi išvykti iš Lietuvos. To priežastis - po gegužės 1osios, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, Rusijos piliečių atžvilgiu pasikeitę migracijos įstatymai. Dabar įstatymai nurodo, jog Rusijos piliečiai, norintys gauti leidimą gyventi Lietuvoje, privalo vykti į Rusiją ir kreiptis į Lietuvos atstovybę Maskvoje, o dokumentus tvarkyti pagal naujus Lietuvos įstatymus. Tai užtruktų apie pusę metų.

Tūkstančiai "jeigu" ir "kodėl"

Nepavydėtinoje padėtyje atsidūrusiai šeimai iškilo tūkstančiai "jeigu" ir "kodėl". Galėjo Lietuvos ambasada Maskvoje juos bent įspėti apie tai, kad po gegužės 1-osios Lietuvoje keisis įstatymai. Juo labiau kad jie aiškiai nurodė - į Lietuvą vyksta gyventi.

Jeigu apie tai būtų informavusi Šiaulių migracijos tarnyba, galbūt jiems būtų pavykę paskubinti santuoką iki gegužės 1osios ir, dar neįsigaliojus naujiems įstatymams, susitvarkyti Oksanai reikalingus dokumentus.

Jeigu kas nors būtų įspėjęs, kad visiems trims vaikams reikalingi užsienio pasai, kurie, pasirodo, čia gyvenantiems rusams turi būti išduodami Rusijoje. "Jeigu kas nors kur nors būtų bent žodeliu užsiminęs, kad po gegužės 1-osios reikės išvažiuoti, kad keisis įstatymai, viską būčiau tvarkęs kitaip. Mes juk esame paprasti žmonės ir viską vykdėme, kaip būdavo pasakyta. Kodėl jie leido mums įvažiuoti iki gegužės 1-osios?" - šimtus kartų savęs klausia Jurijus.

Įstatymus išmoko atmintinai

Už savo šeimą pasiryžęs kovoti vyras sako per pusantro mėnesio tapęs teisininku. Ne vieną kartą perskaitė Lietuvos Respublikos Civilinį kodeksą, išstudijavo Konstituciją.

Jurijus sužinojo, kad naujasis Lietuvos migracijos įstatymas prieštarauja kitiems Lietuvos įstatymams. Žinia, naujasis įstatymas numato išimtis, bet kokios jos bus - Šiaulių migracijos tarnybos darbuotojai nežino.

Vyras atsiverčia Lietuvos Konstituciją ir cituoja 7 straipsnį: "Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas, priešingas Konstitucijai". Cituoja toliau: "Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę".

Jurijaus balsas įtemptas, virpa. Jis užsimena: gal per daug tvarkingai, sąžiningai visur ėjo? Gal todėl taip atsitiko?

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (182)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (21)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Testas: 9 simptomai – gripas ar peršalimas? (3)

Devyni simptomai sieja gripą ir peršalimą . Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (3)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Pirštu bedė į Rusiją: tai tarsi naujas karinis ginklas (17)

Europos Sąjunga trečiadienį surengė diskusiją apie Rusijos propagandos įtaką Bendrijai ir...

Orai: grįš šaltis (20)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

„Grei anatomijos“ žvaigždė parduoda prabangų namą (4)

Populiaraus serialo „Grei anatomija“ aktorė Ellen Pompeo parduoda savo prabangų namą...

Kokie naminiai gyvūnai Lietuvoje gali žiemą gyventi be tvarto (7)

Žiemos sezonas – tikras išbandymas tiek ūkininkui, tiek jo guvulių bandai. Iki 15 laipsnių...

Užsikimšo vamzdžiai? Iš jų sklinda blogas kvapas? Padėti gali ir naminės priemonės (10)

Jūsų namuose iš kanalizacijos vamzdžių gana dažnai gali pasklisti blogas kvapas. Paprastai nosį...

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (4)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...