Kūrybiškumas – tai gebėjimas reikšti naujas idėjas, originaliai mąstyti, rasti įvairių būdų problemoms spręsti. Šiandien darbdaviai vis dažniau darbo ieškantiems asmenims pabrėžia žmogaus kūrybiškumo svarbą.
© Shutterstock

Vaikai kiekvieną dieną atranda daugybę naujų dalykų, tyrinėja aplinką, kasdien turi įveikti jiems kylančius sunkumus. Labai svarbu, kad suaugusieji neslopintų vaiko kūrybiškumo ir noro pažinti, o atvirkščiai – ugdytų jį, sakoma pranešime spaudai.

Jau daugiau kaip tris dešimtmečius mokykloje dirbanti Klaipėdos Liudviko Stulpino progimnazijos pradinių klasių mokytoja metodininkė Dalia Andruškienė sako, kad „bendraujant su vaikais reikia juos labai atsargiai stebėti, kalbinti, „prisijaukinti“, kad „atsivertų“ ir drąsiai pasakotųsi. Tuomet juos galima pamažu nukreipti viena ar kita linkme, padėti atrasti save.“

Kas atsakingas už vaiko kūrybiškumo ugdymą?

Vaikų kūrybiškumą, kaip ir kitus vaiko gebėjimus, suaugusieji gali skatinti arba slopinti. Kai kurie vaikai jau gimsta labai kūrybingi, su polinkiu fantazuoti, o kitų kūrybiškumą reikia pažadinti. Nereikėtų galvoti, kad kūrybiškumas – tai tik gebėjimas piešti ir jei jau neturi įgimtos savybės to daryti, niekada nebūsi kūrybingas. Kūrybiškumą reikėtų suprasti kaip kitokį, originalų problemos sprendimo būdą, kitonišką mąstymo formą, kuri reikalauja ir protinių sugebėjimų ir įgalintos vaizduotės. Kūrybiškiausias vaikų amžius – iki darželio lankymo pradžios. Vėliau jis slopsta, todėl į pagalbą vaikui turi ateiti suaugusieji.

Kaip atpažinti kūrybingą vaiką?

Ilgalaikę pedagoginę patirtį turinti D. Andruškienė sako, kad visiškai nesunku pastebėti vaiką, kuris dirba su dideliu noru, kas jam patinka. Tai atsiskleidžia įvairios veiklos metu: vaidinant, piešiant, skaitant, sprendžiant uždavinius, bendraujant ir t.t. Anot mokytojos, labai greitai galima pastebėti, kad vaikui miela atlikti vieną ar kitą užduotį, tereikia jį atidžiai stebėti. Pasitaiko atvejų, kai vaikai slepiasi, nenori atsiverti arba tiesiog nedrįsta savęs atskleisti, todėl tėvų, mokytojų ar įvairių užsiėmimų vadovų užduotis – nuolatos skatinti, drąsinti vaiką veikti.

Leiskite vaikui klysti

Greičiausiai vaiko kūrybiškumą nuslopinsite jį kritikuodami. Leiskite vaikui klysti, parodykite, jog gerbiate ir palaikote jo idėjas. Neskubėkite atlikti užduoties už vaiką, geriau paraginkite jį patį ieškoti sprendimo būdų. Pavyzdžiui, jei vaikui pritrūksta kantrybės sudėlioti dėlionę ir jis kviečia jus į pagalbą, vietoj to, kad sudėliotumėte ją patys, paprašykite vaiko dar kartelį pagalvoti ir pasidžiaukite jo sėkme, jei jam pavyko atlikti tai savarankiškai.

D. Anduškienė pastebi dažnai daromą tėvų klaidą: „tėveliai labai linkę savo nepasiektas svajones įgyvendinti per savo vaikus“. Mokytoja skatina juos turėti kantrybės ir nesijaudinti, nebijoti, jei vaikas metų eigoje pakeičia kad ir keletą būrelinių veiklų. Pasitaiko, jog laikui bėgant vaikas apsigalvoja ir grįžta į tą, kurį jau lankė. Galimybė išbandyti kuo įvairesnį ir galiausiai pasirinkti mėgstamiausią užsiėmimą taip pat ugdo vaikų kūrybiškumą.

Lavinkite vaikų vaizduotę

Vaiko kūrybiškumui ugdyti svarbi ir jo aplinka. Ji turi būti įrengta taip, kad skatintų vaiką kūrybingai spręsti problemas, sužadintų norą keisti ir keistis. Asmeninėje vaiko erdvėje turėtų būti jam neįprastų ir nepažįstamų formų, daiktų, kad jis nuolat galėtų juos tyrinėti, mąstyti apie skirtingų objektų kitoniškas pritaikymo galimybes.

Reikėtų pasirūpinti vaizduotę lavinančiais žaidimais, kuriuos gali gaminti patys vaikai. Gerokai nustebsite, kiek daug mažieji gali nuveikti su paprasčiausia lazdele, tik sužadinkite jo vaizduotę, pavyzdžiui, pavadinę ją stebuklinga lazdele ir leiskitės kartu su juo į fantazijų pasaulį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Skubiai pakeista egzamino tvarka sukėlė tikrą šoką: to nėra buvę nė vienoje šalyje (161)

Naujausi ministerijos potvarkiai privertė ne juokais sunerimti specialistus – jie tikina, kad tokio...

Ruoškitės: už elektrą mokėsime naują mokestį kainodara sulaukė kritikos (745)

Trečiadienį bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ („Eso“) pranešė, kokius naujus...

„McDonald's” didina apsukas Lietuvoje

„ McDonald's ” investavo milijoną eurų bei atidarė naują restoraną Kaune. Dabar iš viso...

Nubrėžė raudoną liniją dėl receptinių ir nereceptinių vaistų kodėl Lenkijoje receptinį vaistą gauti lengviau (76)

Trečiadienį Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ( VVKT ) posėdžių salėje surengtoje...

Ties įvažiavimu į Gariūnų turgų susidūrė sunkvežimiai, kaltininkas - girtas didžiulė spūstis (21)

Trečiadienį, 11.36 val., sostinės policijai pranešta, kad Vilniuje, Gariūnų g., ties pagrindiniu...

Vilma Danauskienė. Po to, ką padarėte vakar, – atsistatydinkite, ministre (523)

Iki antradienio popietės buvau pasirengusi stoti už ministrą Verygą visu savo nemenku stotu, ir...

Ugnikalnio išsiveržimą Balyje stebintys lietuviai: vietiniai jaudinasi ne dėl gyvybių (3)

Indonezijos kurortinėje Balio saloje šiąnakt išsiveržė Agungo ugnikalnis , rašo Australijos...

Sėkmingą tarptautinį verslą įkūręs lietuvis sustoti neketina – ieško darbščių tautiečių (3)

Vokietijoje gyvenantis kaunietis Deividas Trainavičius – sėkmingai veikiančios įmonės „Detra...

Lenkijoje susidūrė automobiliai su lietuviškais numeriais, vienas vairuotojas žuvo (16)

Antradienio vakarą tragiška avarija įvyko Lenkijoje, Ščučino apylinkėse (Palenkės vaivadija)....

Skelbiama apie aptiktą Argentinos povandeninį laivą atnaujinta 13.00 (14)

Dingusio Argentinos povandeninio laivo paieškose – kritinis laikas, mat oro belikę tik vienai...