aA
Tėvai, norintys, kad vaikai susidomėtų muzika, sportu ar kitokiu hobiu, turi laikytis paprasto plano - jų nespausti. Jei leisite vaikams patiems planuoti užklasinę veiklą, tikėtina, kad jie ras hobį, labiausiai tinkantį jų asmenybei ir jausis laimingesni, rodo nauji tyrimai.
Vaikystė, berniukas groja, smuikas
Vaikystė, berniukas groja, smuikas
© Corbis/Scanpix

„Hobio neįpirši. Susidomėjimas turi kilti iš vidaus.” - sako Monrealio universiteto psichologijos profesorė Genevieve Mageau.

Tyrimai grindžiami vaiko autonomijos (savarankiškumo) sąvoka - tai poreikis elgtis taip, kaip norisi pačiam, o ne bandyti pateisinti tėvų lūkesčius. Tėvai, kurie linkę kontroliuoti ir piršti savo pasiūlymus, apriboja vaiko autonomiją. Galbūt vaikas kasdien mokysis groti klarnetu, bet taip darys tik bijodamas nuvilti tėvus.

Norėdami nustatyti ryšį tarp aistringo susidomėjimo tam tikra veikla ir autonomijos, G. Mageau ir kolegos atliko tris tyrimus, kuriuose dalyvavo keli šimtai muzikuojančių ir sportuojančių 6-38 metų vaikų bei suaugusiųjų.

Buvo siekiama nustatyti, kiek pasitenkinimo dalyviams atneša jų veikla. Užduoti klausimai, kaip dažnai jie užsiima savo mėgstama veikla ir kiek malonumo ji suteikia. Dalyviai turėjo nurodyti, kaip sutinka su teiginiais „Ši veikla man sukelia stresą” (siekta nustatyti, ar ji užgožia kitas dalyvio gyvenimo sferas) ir „Galiu pareikšti savo nuomonę apie šią veiklą ir turiu pasirinkimo laisvę” (autonomijos įvertinimas).

Vieno iš tyrimų metu mokslininkai stebėjo 196 moksleivius, pirmą kartą pradėjusius lankyti muzikos būrelius. Po 5 mėn. paaiškėjo, kad labiausiai ši veikla patiko tiems vaikams, kurių tėvai jiems suteikė laisvę patiems planuoti savo repeticijas. Šių vaikų tėvai jiems suteikė vidutiniškai 9 proc. daugiau autonomijos nei tėvai tų vaikų, kuriems muzika suteikė mažiau pasitenkinimo. Pasak G.Mageau, tai didelis skirtumas.

Kiti du tyrimai parodė, kad vaikai, kurie turėjo mažai autonomijos, bet intensyviai mokėsi muzikos, dažniau patirdavo stresą.

Jie ne tik patyrė mažiau pasitenkinimo, bet ir prasčiau save vertino. Šie vaikai jausdavosi pakylėti, jei visą naktį mokėsi groti klarnetu, bet truputį apleidę repeticijas jautėsi prislėgti.

Viename iš trijų tyrimų dalyvavo plaukikai, slidininkai ir muzikantai. Paaiškėjo, kad jų autonomijos lygis geriausiai atspindėjo jų santykį su hobiu. Daugiau autonomijos turintys dalyviai pasižymėjo harmoningesniu požiūriu į savo veiklą.

Kad veikla būtų maloni ir harmoninga, būtina pusiausvyra: klarnetu grojančiam vaikui reikia pakankamai laiko ne tik repeticijoms, bet ir susitikimams su draugais. „Blogai, jei ši veikla tampa vieninteliu vaiko saviraiškos būdu”, - sako G. Mageau. „Jam reikia ir kitų pomėgių.”

Tačiau tyrimų rezultatai nereiškia, kad tėvai vaikams turi suteikti visišką laisvę.

„Nesakome, kad tėvai turi visiškai nesikišti į vaiko gyvenimą. Svarbiausia - padėti vaikui atrasti savo pomėgius, o ne įpiršti savuosius.”

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (315)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Lietuvoje – 437 užsikrėtimo koronavirusu atvejai (11)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Lietuvoje įvestas vasaros laikas (46)

Laikrodžius valandą pasukus į priekį, sekmadienį Lietuvoje įvestas vasaros laikas.

Vilniuje laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (134)

Vilniaus oro uoste sekmadienį laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, taip pat...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (40)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Šeštadienį gauti 332 pranešimai dėl karantino pažeidimo (6)

Šeštadienį policija gavo 332 pranešimus apie karantino pažeidimus, BNS pranešė Policijos...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti (141)

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (136)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (368)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

|Maža didelių žinių kaina