aA
Kinų kalbos žodis Shar Pei reiškia smėlėtą odą, šiurkštų, panašų į popierių, kailį. Šiuo vardu vadinama ir senovinė kinų šunų veislė. Šarpėjaus kilmė apipinta legendomis. Jis tikras Rytų stebuklas. Jis, taip pat kaip kinų išvestas čiau čiau, puikuojasi mėlynai juosvu liežuviu. Matyt abu su čiau čiau lyžtelėjo dangaus skliautą...
Šarpėjus
Šarpėjus
© S.Valujevos nuotr.

Stori kailiniai saugojo gladiatorius

Šarpėjų veislė atsirado Tai Li kaimelio apylinkėse, Kwangtungo provincijoje ir gyvavo dar prieš Chanų dinastiją (206 m. prieš – 220 m. po Kristaus). Tais laikais šarpėjai gyveno lauke ir, kaip priimta Rytuose, mito ryžiais bei daržovėmis. Kinijoje šunims ėdalo specialiai niekas negamino.
Šarpėjai buvo valstiečių pagalbininkai. Saugojo gyvulius ir turtą. Taip pat su jais medžiojo šernus, usūrinius šunis. Prireikus, šarpėjai padėdavo ganyti galvijus.

Ši šunų veislė nebuvo išvesta kovoms, tik vėliau buvo sumanyta juos panaudoti kovos ringuose. Ir šarpėjai gana greit tapo garsiais kovotojais. Kaip netaps, jeigu turėjo šitiek privalumų: storos sprando raukšlės saugojo pažeidžiamiausią kaklo sritį; buvo nepatogu įsikibti į mažas, prigludusias ausis; statūs šeriukai trukdė įkąsti; nelengva sutriuškinti ir šarpėjaus letenas, nes kojų kaulai stambūs, tvirti.

„Priešai“ pabėgo į Honkongą

Keturkojų gladiatorių turnyrai atvėrė šarpėjams duris į Kinijos didikų namus ir imperatoriaus rūmus. Šarpėjai tapo prabangos ženklu, pajamų šaltiniu. Tačiau, įvykus revoliucijai, jų šlovės žvaigždė buvo užgesinta per vieną dieną.

1947 metais Kinija ėmė kurti socializmą. Tais niūriais laikais liaudies priešais tapo net šunys, nes iš darbo liaudies „atėmė“ ryžių dubenėlį. Kad išnaikintų veislinius gyvūnus, komunistai skyrė nepakeliamus mokesčius šeimininkams. Ir puikūs veisliniai šunys atsidūrė gatvėje. Be to, šarpėjai buvo laikomi Chanų dinastijos numylėtiniais – revoliucionieriai uždraudė laikyti tokius šunis, naikino juos be gailesčio.

Tačiau šarpėjų mylėtojai slapčia išgabeno šarpėjų šunyčius per Makao (tuometė Portugalijos kolonija) į Honkongą. Septintojo dešimtmečio pabaigoje Honkonge buvo įkurta šarpėjų savininkų asociacija bei patvirtintas šios unikalios šunų veislės standartas. „Liaudies priešai“ Honkonge rado ne tik prieglobstį, bet ir tikrą meilę.

Šiandien Kinijos šunų parodose vėl galima pamatyti šarpėjų, bet jie išvesti ir įsigyti svečiose šalyse. Į savo protėvių žemę šie šunys sugrįžo kaip prabangos prekė, pasiturimo gyvenimo ženklas – istorija kartojasi.

Gineso rekordų knygoje – dukart

Šarpėjų veislė nežuvo ir amerikiečų kinologų dėka, kai 1966 m. keletas šios veislės šunelių pasiekė Ameriką.

Šarpėjų šunimis ypač susidomėta po Matgo įstatymo dėl veislynų Honkonge. Matgo įstatymą galima vadinti manifestu pasaulio šunų mylėtojams. „Išgelbėkim šarpėjus!“ – toks trumpas šio manifesto turinys.

Šunų mėgėjus šarpėjai dar labiau sudomino 1978 m., kai buvo įrašyti Guinnesso rekordų knygoje kaip rečiausi pasaulio šunys. Šis įrašas buvo puiki reklama natūralios atrankos nugludintiems Rytų perlams.

Šarpėjai pateko į Gineso rekordų knygą ir kaip brangiausi pasaulio šunys. Veislė išgyveno didelį pakilimą, deja, mada ne tik gausino šuniukų gretas, bet ir pridarė žalos. Kiekvienas šarpėjų veislininkas turėjo savo idealą, o jo siekdamas, kartais nutoldavo nuo veislės standarto.

Pasitiki savo galva

Šarpėjų veislė priskiriama dekoratyvinių šunų grupei, tačiau jie sugeba ganyti, saugoti turtą. Jie labai prisiriša prie savo šeimininko ir šeimos, instinktyviai juos gina, pasižymi nepatiklumu svetimiems. Šarpėjai myli vaikus, mėgsta su jais žaisti.

Šarpėjus yra tvirto sudėjimo, puikaus temperamento šuo. Dresūros aikštelėje jis nuovokus ir savarankiškas. Auklėjant šarpėjų šis savarankiškumas tampa ir pliusu, ir minusu, todėl jam reikia švelnios, bet tvirtos šeimininko rankos.

Šarpėjai mokosi greit, tačiau dresūros pamokėlės turi juos sudominti. Monotoniškas kalimas arba muštras šarpėjams netinka.

Jų priežiūra nesudėtinga. Pakanka guminiu šepečiu kas porą dienų pašukuoti kailį, o skalauti patartina dervų turtingu šampūnu. Kailio klostės (raukšlės), jeigu šuo sveikas, nereikalauja papildomos priežiūros. Kas porą savaičių reikėtų išvalyti šarpėjaus ausytes.

Nikita iš Panevėžio

Kai 2009 m. pasaulinėje šunų parodoje Bratislavoje susirinko geriausi pasaulio šarpėjai, jų buvo bemaž 150. Jau vien todėl panevėžiečių Violetos ir Igorio Stankūnų augintinio Bellshou Nikita Bogatir čempionų klasėje užimta trečioji vieta verta liaupsių. Šiuo metu tai vienas iš geriausių mūsų krašto šarpėjų.

O prasidėjo šarpėjų „invazija“ mūsų krašte prieš 18 metų. Briut Etual Nuar, taip vadinosi Lietuvoje apsigyvenęs pirmasis šarpėjus.

„Ne apdovanojimai svarbu,– šypsosi Violeta Stankūnienė, šarpėjaus Nikitos šeimininkė. – Šis šuo ne savimyla. Jis draugiškas ir žmonėms, ir gyvūnams. Nikitos gyvenimo kredo – susidraugauti su visu pasauliu. Jis pirmasis mano augintinis, iki tol neturėjau šunų auginimo patirties. Tačiau prisipažįstu: Nikita visko išmokė ir „švelniai nuvairavo į šarpėjų pasaulį“. Turbūt taip sugeba tik gudročiai šarpėjai...“

Lietuvos kinologų draugija
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tikrasis Narkevičiaus užnugaris: jiems nebaisus ir Kremliaus šešėlis (342)

Diskriminacija tautiniu pagrindu. Vertinti pagal partiją – nusikaltimas. Tokią gynybinę taktiką...

VRK pirmininkės Matjošaitytės ir jos palydovės kelionės užkliuvo net kolegoms (146)

Dvidešimt penkios kelionės per pustrečių metų – toks Vyriausiosios rinkimų komisijos...

Neurologas Jokūbas Fišas: iš 36 populiarių dietų ši geriausia — ilgina gyvenimą ir padeda išvengti rimtų ligų laida „Sveikatos receptas“

Gera kraujotakos sistema – gyvybiškai svarbi, dėl to ir sutrikimai, susiję su kraujotaka , gali...

Iš „Grigeo Klaipėdos“ buvusių vadovų teisme reikalaujama atlyginti milijoninę žalą (25)

Teismas ruošiasi pradėti nagrinėti bylą, kurioje iš pernai atleistų medžio plaušo plokščių,...

Kinija dėl plintančio viruso uždaro jau antrą miestą papildyta 12.25 (63)

Pasak Kinijos, nuo naujojo viruso šalyje mirusių žmonių skaičius išaugo iki 25, o iš viso...

Žiauriu smurtu ir prievarta kaltinamas paauglys iš Jurbarko stojo prieš teismą: vaikinas nevaldė ašarų papildyta 12.00 (56)

Praėjusių metų gegužę poilsis sodyboje Tauragės rajone paauglei įrėžė žaizdas, galbūt,...

Mažvydas Jastramskis. Darbo partijos sugrįžimas ar didelis šnipštas? (14)

Fiasko pastaruosiuose Seimo rinkimuose patyrusi Darbo partija po Viktoro Uspaskicho sugrįžimo...

Eigulys miške užfiksavo itin retą reiškinį (15)

Cukraus vatą ar ledo vilną primenantį purų sniego darinį miškininkai vadina ledo plaukais. Šis...

LVŽS frakciją palikęs Poderys grįžti neplanuoja: išsiskirdavo nuomonės (10)

Ketvirtadienį iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos Seime...

Artėja mėtinių cigarečių draudimo laikas: pateikė penkis scenarijus, kas įvyks po draudimo (15)

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos suorganizuotoje konferencijoje aptartas mentolio skonio ir...