Gerai, kai šeima – maža tvirtovė, kurioje mus myli, gina ir visokeriopai palaiko. Tačiau atsitinka, kad patys artimiausi žmonės stoja į priešingą barikadų pusę, priversdami mus pajausti ištisą gamą nemalonių emocijų – pyktį, pažeminimą, baimę.
Moteris su dujokauke
© Shutterstock

Bjaurūs giminaičiai gali užversti jus griežta kritika, reikalauti neįmanomų dalykų, naudoti mus savais tikslais, versdami agresyviai gintis. Tokius santykius vargu ar galima pavadinti šiltais, mums pastoviai daromas spaudimas, mūsų jausmai sumaišomi su purvais, bet ir nusisukti nuo artimo žmogaus negalima. Ar įmanoma išmokti sąveikauti be mojavimo kardais? Pateikiame kelis patarimus, kurie galbūt padės sureguliuoti santykius su toksiškais giminaičiais.

Nustokite teisinti. Gana teisinti neleistiną artimųjų elgesį su jumis. Toks minkštakūniškumas veda tik į tai, kad ant galvos bus išlietas dar vienas kibiras pamazgų, visiškai atvirai ir akiplėšiškai. Kaprizai ir kvailas elgesys turi ribas. Turėkite tai galvoje ir drąsiai duokite atkirtį akiplėšoms.

Nekaupkite negatyvo. Nuoskauda, baimė, troškimas iškalbėti, kas susikaupė ir padėti šiame konkrečiame konflikte tašką – liaukitės slėpti šiuos jausmus ir norus giliai viduje, kitaip emociškai save išsekinsite ir susirgsite. Leiskite negatyvui išsilieti – kūryboje, sporte ar tiesiog išsikalbant su draugais prie kavos puodelio. Pergyventi nemalonius jausmus būtina, kad neapsinuodytume jų nuodais iš vidaus.

Nubrėžkite leistinumo ribas. Kiekvienas žmogus nusipelno gero elgesio ir jūs ne išimtis. Jaučiate, kad giminaičiai peržengia sveiko proto ribas, lenda į gyvenimą ir tvarkosi ten kaip namie? Paimkite situaciją į savo rankas ir kovokite dėl savo laimės. Paaiškinkite jiems taisykles, kurių reikia laikytis bendraujant ir sekite, kad niekas jų nepažeistų. Tik jūs pats ir niekas kitas esate atsakingas už savo komfortą bei santykius su aplinkiniais.

Nesitapatinkite su tais žmonėmis. Įžeidimai ir skaudinantys artimųjų poelgiai – tai jų pačių, o ne jūsų problemų rezultatas. Žmonės turi kažkokių bėdų, negali atsipalaiduoti, jaučia nepasitenkinimą ir išsilieja ant aplinkinių. Jūs čia ne prie ko. Atmeskite svetimą negatyvą, neimkite giliai į širdį grubių žodžių. Turėkite galvoje – jūs pats nustatote savo vertę.

Parodykite užuojautą. Ne, mes neraginame nuolaidžiauti neleistinam elgesiui. Kalba apie tai, kad reikia nustoti žvelgti į artimuosius kaip į priešus. Taip, jie jus nuvertina, menkina, žeidžia, tačiau žiūrėti reikia į esmę. Kodėl tai vyksta? Kodėl iš esmės geras žmogus pavirto tironu ir daro vieną klaidą po kitos? Galbūt jis rimtai negaluoja ir nenori su ta liga susitaikyti? Gal jis visiškai nejaučia palaikymo, prarado darbą, mylimą žmogų? Žmonės nėra tobuli, visiems pasitaiko sunkių periodų, būkite geresni.

Užsitikrinkite palaikymą. Jei nesigauna išspręsti problemos savarankiškai, ieškokite sąjungininkų, kurie stos į jūsų pusę. Pasikalbėkite su kitais giminaičiais, ieškokite paramos draugų tarpe, kreipkitės į specialistą, tinka ir knygos apie bendravimą su toksiškais žmonėmis, įvairūs treningai, seminarai.

Mokykitės mylėti save. Jei kažkas neįžvelgia jūsų vertės, tai nereiškia, kad mes menkystos. Tiesiog reikia mokytis pamilti save, stengtis koncentruotis ties tuo, kas gera, ieškoti, kas suteiks laimės šioje situacijoje. Jaučiate, kaip užplūsta nuoskauda? Pastovėkite po dušu, išeikite pasivaikščioti, nusipirkite ledų. Palepinkite save, padrąsinkite pačiomis įvairiausiomis smulkmenomis ir pasaulis jau nebeatrodys toks beviltiškas.

Ribokite bendravimą. Jei blogos nuotaikos šaltinis gyvena tame pačiame bute, pasistenkite taip sutvarkyti dienotvarkę, kad kuo mažiau su juo kontaktuotumėte. Jeigu ir taip gyvenate atskirai, viskas gerokai paprasčiau – sumažinkite susitikimų skaičių iki minimumo ir apribokite vizitų trukmę. Nepadėjo? Išbraukite žmogų iš gyvenimo visiškai, kol neapgalvos savo elgesio ir neišmoks pagarbiai bendrauti. O jeigu to nebus – ten jam ir vieta. Jūs neprivalote būti auka ir padarėte viską, kas tik buvo įmanoma.

Giminystės ryšiai neįpareigoja šliaužioti žmogui po kojomis. Kiekvienas žmogus vertas sąžiningo ir pagarbaus elgesio. Ir situaciją taisyti reikia abiem, o ne vienai pusei, nes vieni mes mažai ką galime įtakoti. Skriaudėjas nenori šito? Tada ir jūs jam nieko neprivalote ir nieko neskolingas. Jauskite savo vertę.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: pasilepinom ir užteks – plūstels permainos (6)

Artimiausiomis dienomis orai subjurs – į šalį atkeliaus vėsa, prapliups krituliai.

Vienas paslaptingiausių ginklų istorijoje: liepsnojo net jūra karius apimdavo paniška baimė (65)

Bizantijos gyventojai šį paslaptingą ginklą vadino „jūrų ugnimi“, vėliau istorijoje...

„Apple“ darbuotojai papasakojo apie tamsiausius savo darbo užkulisius (33)

„Apple“ – viena iš bendrovių, kur laikomasi bene griežčiausio konfidencialumo kodekso....

Kasparaitis „nusodino“ komandos draugą: himno žodžius mokėjau, kai dar nebuvai gimęs (14)

Darius Kasparaitis tenkinosi epizodiniu vaidmeniu ant Kauno ledo, bet būtent jis buvo svarbiausia...

Prabangus gyvenimas slėpė kraupias paslaptis: patikusias moteris grobdavo tiesiog gatvėje (108)

„Sraigtasparnių nusileidimo aikštelė, 27 miegamieji su neperšaunamaisiais langais, iš aukso...

Lietuva laukia Venckienės grąžinimo: kaip violetinė Garliavos banga užvaldė politikų protą (766)

Nuo Lietuvos teisėsaugos į JAV pabėgusi Neringa Venckienė šiuo metu suimta ir laikoma JAV...

Esminis bruožas, kuris vienija visas laimingiausias poras

Kokia ilgalaikių santykių paslaptis? Kai kurie žmonės sako, kad bendravimas. Kiti gi tvirtina, kad...

Populiariame banke darbuotojai rengtis kaip nori gali ne visi: matuoja net kulniuko aukštį (36)

Su pavasariu grįžo ir fotoreportažų ciklas „ Penktadienio aprangos kodas “, kuriame įvairių...

Mažėja norinčių drybsoti pliaže: dabar madingos kitokios atostogos (9)

Lietuvių atostogų scenarijus jau seniai neapsiriboja vien tik drybsojimu nuo ryto iki vakaro ant...

Karbauskis: aš – švariausias politikas Lietuvoje, o mes kitąmet tikriausiai laimėsime visus trejus rinkimus (735)

Nors žemės ūkio ministras Bronius Markauskas išsaugojo pareigas bent jau iki tol, kol savo...