Kiekvienais metais prieš rugsėjo pirmąją visi tėveliai turi pakankamai daug rūpesčių – susitvarkyti sveikatos pažymas, pasirūpinti apranga, mokymosi priemonėmis. Tai įprasta rutina arba, anot specialistų, dažniausiai „matomos“ problemos. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė R. Vaitkienė teigia, jog išleisdami vaiką į visuomenę, kiekviena šeima susiduria ir su „nematomomis“, plika akimi nepastebimomis problemomis, kurioms kartais nebelieka laiko ar neskiriamas pakankamai rimtas dėmesys.
© A.Didžgalvio nuotr.

Specialistai vieningai sutaria, kad sėkminga pirmoko adaptacija mokykloje didele dalimi priklauso nuo to kaip vaikas paruošiamas ir nuteikiamas šeimoje. Labai svarbu kalbėtis su vaiku apie tai, kas jo laukia. Tėveliai klysta pasakodami, jog mokykloje vaiko laukia vien malonumai ir džiaugsmai. Pradėjęs eiti į mokyklą ir neradęs žadėtų malonumų, jis greičiau nusivils, sumažės jo motyvacija gerai mokytis. Specialistai pataria būsimo mokinuko tėveliams daugiau dėmesio kreipti į vaiko motyvaciją, akcentuojant, kad rudenį jis eis ne į mokyklą, o eis mokytis.

Tęsdami seną tradiciją, daugelis tėvų nuteikia vaiką, kad mokykloje bus „rašomi pažymiai“. Neretai dar pabrėžia, kad vaikas gautų tik gerus ir labai gerus pažymius. Vaikas ateina į mokyklą ir išgirsta iš mokytojo, kad pažymiai pradinėse klasėse nebus rašomi, o pasiekimai vertinami žodžiu, įvairiais įrašais sąsiuviniuose. Tėveliams verta žinoti, kad mokytojas paaiškins vaikui, kas jam gerai sekasi, kur dar reikia pasistengti, papildomai padirbėti. Ruošiant vaiką mokyklai specialistai pataria neperkelti savo mokyklinės patirties būsimam pirmokui, o tiesiog kalbant, pasakojant, pasidalinti savo prisiminimais apie mokyklos gyvenimą.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė Rasa Vaitkienė pataria tėveliams, ruošiant vaiką mokyklai, atkreipti dėmesį į šiuos požymius:

• Atsiradus daug naujos informacijos, vaikui gali atsirasti laikinas pasimetimas, užmaršumas tam tikrų kasdieninių įvykių. Vaiko adaptaciją galėtų palengvinti tėveliai, padėdami struktūruoti naują veiklą–mokymąsi: paaiškinti, kur ir kaip susidėti knygas, ką atlikti pirma, ką paskui. Klausti, domėtis, ką vaikas patiria, kai susirenka daug nepažįstamų vaikų, kokius vaikus jis įsidėmėjo, kuriuos prisimena vardais, su kuo norėtų sėdėti, leisti laiką po pamokų.

• Suintensyvėja tarpusavio vaikų bendravimas, uždaresniems vaikams gali pasireikšti nuotaikos kaita, dažniau gali atrodyti liūdnas, nelaimingas, nes niekas nedraugauja. Šiuo atveju labai svarbu tėveliams skatinti vaiką kuo daugiau pasakoti apie draugus, jei jų neturi tai kaip jaučiasi toje situacijoje. Vaiko pasakojimą palyginti su informacija, gaunama iš mokytojos. Visada bus smagu, kai pokalbius su vaiku tėveliai paįvairina žaidimais, kai sužaidžiamos panašios situacijos keičiantis vaidmenimis (kada draugas, kada–ne draugas).

• Nežinomi, neįprasti reikalavimai mokykloje kai kuriems vaikams gali išprovokuoti padidėjusį nerimą, nepasitikėjimą savimi. Čia tėveliams patartina apsišarvuoti ypatinga kantrybe ir daugiau laiko skirti aiškinant svarbiausius mokyklos reikalavimus: kaip elgiamasi, padėti suprasti, kuo naudingi tie reikalavimai. Kiek įmanoma palaikyti stabilią situaciją namuose ir nepainioti mokymosi proceso su savo bausmių ir paskatinimų sistema. Nepaisant visko, aiškiai parodyti, kad vaikas yra mylimas ir jį palaikyti (apkabinti, paglostyti, pasakyti: “tave myliu, tau pasiseks...“.).

• Jei vaikui nuolat skauda pilvą, nenori eiti į mokyklą, dažnai verkia, blogai miega naktimis, neturi apetito laiku kreiptis į specialistus – psichologą, psichiatrą dėl užsitęsusios adaptacijos.
Atminkite, kad mokymasis vaikui - labai rimta ir atsakinga veikla, už kurios sėkmę bus atsakingas jis pats. Tai didelis darbas ir rimtas įpareigojimas vaikui. Todėl jį turėtų lydėti tėvų nuoširdus palaikymas ir pasitikėjimas, kad „jis pajėgs ir sugebės".

Tėvų optimizmas ir vidinė pusiausvyra, vaiko smalsumas ir džiugus rugsėjo laukimas padės jam be baimės pasitikti naują gyvenimo etapą, kuris nuo šiol vadinsis mokykla. Tikėkite savo vaiku ir mylėkite jį tokį, koks yra, o ne tokį, koks jums patiktų ar norėtumėte, kad toks būtų. Didelės kantrybės visiems mažiems ir dideliems!

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po trumpo lietaus temperatūra pašėlusiai kils – galimas 30 laipsnių karštis (4)

Itin gražiais ir šiltais orais lepinusi gegužė nesiliaus mūsų stebinti ir toliau. Savaitės...

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (144)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Priverstinė emigracija į Norvegiją neatšaldė svajonės laimę kurti Lietuvoje (76)

Po studijų kelių įmonių biuruose dirbusi Vaida Juodževičiūtė metė sau iššūkį ir prieš...

6 priežastys atsisakyti „Chrome“ naršyklės (158)

Naršyklė yra nepakankamai saugi, greičiau iškrauna nešiojamojo kompiuterio bateriją, perduoda...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (108)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Mitais apipinti Balio paplūdimiai vilioja ir atstumia (9)

Balio salą gaubia daugybė senųjų ir modernių mitų. Vienas garsiausių – kad į šią salą...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (19)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...

Kodėl meluojame, kalbėdami apie seksą? (10)

Daugybę metų visuomenėje gyvuoja stereotipas, bylojantis apie tai, kad vyrai turi gerokai daugiau...

Kilniaširdiškas keturmečio poelgis sugraudino daugelį (2)

Austinas Perine‘as, keturmetis iš Birmingamo, Alabamos valstijos, tapo tikra vietos įžymybe, kai...

Neišnaudotų resursų dar turintis Maksvytis: tikiuosi, duosime gerą kovą „Lietuvos rytui“

Klaipėdos „Neptūnas“ nors ne tiesiausiu keliu, tačiau galingu akordu užbaigė...