Nors už lango – dar pats vasaros įkarštis, o iki kuprinių užpildymo spalvotais sąsiuviniais dar toli, tačiau ugdymo specialistai jau dabar ragina tėvus pradėti ruošti savo atžalas rugsėjo 1-ajai – dienai, paženklintai kardelių aromatu, jaudulio ašaromis ir nenugalimu smalsumu prisiimti naujas atsakomybes.
© Shutterstock nuotr.

Apie tai, kokius namų darbus reikia atlikti likus vos porai mėnesių iki vaiko gyvenime svarbios datos – 21 metų patirtį turinti „Šiaurės licėjaus“ pradinių klasių mokytoja Valdonė Navickaitė ir psichologė, programos „Didysis draugas“ vadovė Asta Blandė.

Pirmieji žingsniai – jau darželyje

Pedagogės V. Navickaitės teigimu, tiesiogiai ar netiesiogiai mokyklai vaikus rengiame jau nuo gimimo. Tėvai savo pavyzdžiu bei įsiklausydami ir girdėdami mažylius moko juos išreikšti savo jausmus, tinkamai bendrauti, susidoroti su iškilusiomis problemomis. Taip formuojami pirmieji savarankiškumo įgūdžiai, pratinama laikytis dienos režimo. Vėliau ugdomas poreikis skaityti knygas, noras pažinti pasaulį, atrasti, suprasti, atsakyti į klausimus.

„Viso to, tik kitame lygmenyje, reikės ir mokykloje. Kalbėdamiesi su vaiku, atverdami naujas knygas, skaitydami pasakas, dainuodami lopšines, keliaudami, lankydamiesi teatruose ir panašiai, mes rengiame vaiką naujam mokykliniam gyvenimo etapui“, - sako V. Navickaitė.

Tiesa, kryptingesnis, labiau apibrėžtas pasirengimas dažniausiai prasideda paskutiniaisiais ikimokyklinės vaikystės metais. Į šį procesą sėkmingai įsijungia ir pedagogai, kurie siekia realizuoti priešmokyklinio ugdymo programos nuostatas.

Mokykla – vaiko akimis

Kitas svarbus žingsnis, už kurį jau atsakingi tėvai, o ne ikimokyklinio ugdymo pedagogai, yra suformuoti pozityvius, tačiau tikrovę atitinkančius vaiko lūkesčius.

„Į mokyklą vaikas turėtų ateiti su noru didelėmis akimis pažinti pasaulį, rasti atsakymus į pačius įvairiausius klausimus, išmokti tai, ko anksčiau nemokėjo. Žinoma, mokinys susidurs su gana aiškios struktūros veikla, tam tikromis taisyklėmis, aiškiai apibrėžtais reikalavimais. Tačiau labai svarbu, jog vaikas žinotų ir suprastų, kad taisyklės, nauji reikalavimai atsiranda ne todėl, kad taip reikia ar kažkas nori pajudinti tavąją komforto zoną, bet todėl, kad tai užtikrins didžiausią tavo sėkmę kopiant į mokslo ir žinių kalną“, - aiškina pradinių klasių mokytoja V. Navickaitė.

Pedagogei antrina ir psichologė Asta Blandė. Jei mokyklą pristatysime kaip iššūkį – gali būti, kad vaikas lauks jos kaip tam tikro nuotykio, kuriame turės suvaidinti tam tikrą vaidmenį. Psichologė šį etapą siūlo pristatyti pasitelkiant klausimus ir vaiko vaizduotę.

„Klauskite ir klausykitės. Bendraudami apie mokyklą, aptarkite, kuo mokykla skiriasi nuo darželio, pasikalbėkite apie pamokos trukmę ir kaip vaikas įsivaizduoja elgesio reikalavimus pamokos metu. Užduokite klausimus apie draugus ir bendravimą, kokią patirtį jis atsineša iš darželio ar parengiamosios klasės ir ką gali panaudoti kaip jau turimus įgūdžius. O svarbiausia – neskaitykite paskaitos apie mokinio taisykles, nes greičiausiai jis jų neįsimins. Būkite draugiški ir pagarbūs savo vaikui, tada ir mokykloje jis bus toks su kitais“, - pataria A. Blandė.

Priklausomai nuo to, su kokia emocija tėvai pristatys šį naująjį etapą, taip vaikas jį ir priims. Todėl nerimą balse derėtų pakeisti smalsumu ir susidomėjimu – tik taip būsimasis pirmokas pro duris išeis kupinas pasitikėjimo savimi ir pojūčio, kad jis šiandien yra „didelis ir svarbus“.

Papasakokite vaikui, dėl ko nerimavote jūs

Galiausiai, kiekvienas pirmasis žingsnis žmogaus gyvenime, o ypač augančio ir bręstančio, yra ypatingas. Kiek tėvai padės vaikui pasiruošti, tiek bus lengviau pasirinktu keliu keliauti. Todėl psichologė A. Blandė tėvams jau šiandien siūlo laikytis 8 patarimų, palengvinsiančių šį jaudinantį bei laukiamą vaikystės potyrį:

Svarbu suprasti, kad šiam perėjimui reikia skirti laiko – į mokyklą ruoškitės kiek įmanoma anksčiau – t. y., keletą mėnesių prieš svarbųjį įvykį.

Bendraukite su vaiku apie tai, kam jūs ruošiatės: pieškite, lipdykite, kurkite pasakas apie mokyklą, jame dirbančius žmones ir jų vaidmenį, leiskite vaikui parepetuoti, kaip jis ateina į mokyklą, su kuo sveikinasi, kur sėdi ir įsivaizduokite, kaip atrodo pamoka. Žaiskite mokyklą.

Keliaukite apsidairyti, kokios priemonės reikalingos mokyklai ir ko vaikas norėtų – susidarykite būtinų priemonių sąrašą.

Susipažinkite su mokykla, jos aplinka (tiek viduje, tiek išorėje), kad vaikas jaustųsi jaukiau.

Negąsdinkite vaiko mokykla – kiekviena aplinka įneša naujų ir nepamainomų patirčių ir brandos vaikui.

Pasidalinkite savo patirtimi su vaiku: kaip jautėtės, dėl ko nerimavote, tačiau akcentuodami tai, kad įvairios situacijos yra įveikiamos ir kad jūs, kaip suaugę, visada būsite pasirengę padėti.

Atsakykite į visus klausimus, kuriuos kelia vaikas.

Jei matote ypatingai stipraus nerimo ženklų, būtinai pasitarkite su psichologu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Klimatologų verdiktas: vasara bus karšta ir ilga, bet gali užklupti didžiausia grėsmė (50)

Gegužė dar nesibaigė, tad meteorologai nedrįsta „skaičiuoti viščiukų“, tačiau drąsiai...

Užkalnis. Krepšinis, ir tas dabar nedžiugina (102)

„Jums stinga džiaugsmo“, dar taip neseniai sakiau ir buvau iš esmės teisus, nes ne pinigų ar...

Skvernelis ir Gabrielius Landsbergis apsikeitė kandžiomis replikomis (123)

Premjeras Saulius Skvernelis ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis Seime vykusioje...

Trumpas: susitikimas su Kim Jong Unu neįvyks (10)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas skelbia, kad ilgai planuotas susitikimas su Šiaurės Korėjos...

Greta sostinės automobilis susidūrė su motoroleriu, pastarojo vairuotojas žuvo (8)

Skaudi avarija Vilniaus rajone. Automobilio vairuotojas atsitrenkė į motorolerį, pastarojo...

Naujos detalės dėl lietuvių vilkiko avarijos Italijoje: užkardas buvo pakeltas? (186)

Kaip jau buvo pranešta, ketvirtadienio naktį Italijoje į tragišką avariją pateko vilkikas iš...

Pasipiktinusi vilnietė dėl mįslingai dingusios žalios rodyklės keikia Šimašių

Taip, žinom, kad po truputį mieste bus naikinamos papildomos žalios rodyklės, kurios degant...

Sudraskyto „Žalgirio“ tikėjęsis Tarakanovas abejoja, ar Jasikevičius suvaldytų CSKA (55)

Olimpinis čempionas ir legendinis Maskvos CSKA žaidėjas Sergejus Tarakanovas Eurolygos finalo...

Kartą stipriai nudegus saulėje vėžys gali išsivystyti ir po 20 metų (3)

Artėjant vasarai medikai perspėja poilsiautojus ilgai nesikaitinti saulėje. Vienas stiprus...

Kaip paskutinio skambučio šventei puošėsi prestižinės sostinės gimnazijos dvyliktokai (113)

Ketvirtadienio popietę prestižinėje Vilniaus Žvėryno gimnazijoje suskambo paskutinis skambutis ir...