aA
Ne už kalnų mokslo metų pradžia – tūkstančiai moksleivių užpildys klases ir pasiners į įvairiaspalvį mokslo pasaulį. Tačiau kiekvienais metais tiek vyresniems, tiek pirmą kartą mokyklos duris praversiantiems vaikams, rugsėjis tampa dideliu išbandymu, o tėvų pečius užgula mokyklinių prekių paieškos rūpesčiai.
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip išvengti streso ir tinkamai pasiruošti mokslo metų šventei pranešime spaudai pataria vaikų psichologė Asta Blandė ir knygynų tinklo „Pegasas“ rinkodaros vadovė Greta Kalvaitytė.

Bendraukite su vaiku kaip su sau lygiu

Šiuo laikotarpiu šeimoms prasideda didžiosios nerimo dienos. Vaikų paruošimas mokyklai gali sujudinti ir kantriausių tėvų pusiausvyrą. Psichologės Astos Blandės teigimu, mokyklinio amžiaus vaikai šią dieną dažniau išgyvena pakilias emocijas, tačiau pradinukams jos persipina su baime ir nežinomybe.

Vaikų reakcijos dažnai priklauso nuo to, kaip į pokyčius reaguoja jų artimieji. Jei mama ar tėtis nerimauja, blaškosi ir iki paskutinės minutės nebūna pasiruošę tiek fiziškai, tiek emociškai, tuomet ir vaikas rugsėjo pirmosios lauks su baime“, – įsitikinusi A. Blandė.

Norėdami pirmoką tinkamai paruošti mokyklai, tėvai visų pirma turi papasakoti, ką jis veiks mokykloje ir su kokiomis naujovėmis susidurs. Tai padės vaikui labiau pasitikėti savimi ir suprasti prasidedantį naują gyvenimo etapą. Vienas iš būdų tai padaryti – kartu įsigyti mokyklinius reikmenis, paaiškinant vaikui jų funkcijas ir svarbą.

„Tėveliai turėtų įdėmiai perskaityti iš mokyklos gautą pirmoko atmintinę ir įsidėmėti ko tikrai reikia, o kas nėra būtina. Mokyklinių reikmenų sąrašą reikėtų aptarti kartu su vaiku ir išgirsti jo nuomonę – galbūt jis jau iš anksto žino, kokios kuprinės norės. Jei taip, žygiuokite jos pirkti, tačiau neužsivėlinkite. Paskutines rugpjūčio dienas verčiau praleiskite su vaiku ir ramiai pasitikite naujus mokslo metus“, – pataria knygynų tinklo rinkodaros vadovė G. Kalvaitytė.

Leiskite pasirinkti

Sunkiausia pasiruošti naujiesiems mokslo metams pirmokų tėvams, ypač, jeigu į mokyklą išleidžiamas pirmasis šeimos vaikas. Tuomet tenka kruopščiai apmąstyti ne tik būsimas išlaidas, bet ir susitaikyti su mintimi, kad vaiko augimas – neišvengiamas.

Psichologės A. Blandės teigimu, tėvai su moksleiviais, net ir vyresniais, turėtų pasikalbėti ir apie galimus sunkumus, įspėti bei išklausyti. Specialistė sako, kad šiuo jautriu periodu ypač svarbu reaguoti ir stebėti pirmokėlių emocijas.

„Kartais mažos smulkmenos, ypač vaikams, stipriai kelia motyvaciją. Iš anksto pasidomėkite kokios potencialios mokyklinės priemonės sužadina vaikų smalsumą ir paskatina norą tyrinėti. Tai atlikite kartu – kalbėkite, išklausykite, ieškokite. Kartais mes neįvertiname visiškai paprastų akimirkų, kurios išties daro gerus darbus ir labai padeda mūsų vaikams“, – sako A. Blandė.

Dažniausiai vaikui sunku įsivaizduoti, kas jo laukia mokykloje, todėl, pasak A. Blandės, itin svarbu kalbėtis apie mokyklą: „Pasidalinkite savo asmeniniais prisiminimais apie pirmąsias dienas mokykloje“.

Knygynų tinklo atstovės teigimu, mokyklinių prekių įsigijimas kartu su vaikais padeda tėvams užmegzti papildomą ryšį su savo atžalomis.

„Patį apsipirkimo procesą supaprastinsite, jei į mokyklinių prekių „medžioklę“ atsinešite būtiniausių reikmenų sąrašą. Tačiau nereikia pamiršti, kad šioje situacijoje svarbiausias yra būsimas moksleivis, todėl leiskite jam pačiam išsirinkti pirmąją pieštukinę ar rašiklius – tai labai simboliška ir be galo svarbu“, – pataria G. Kalvaitytė.

Svarbiausia – laiko planavimas

Nors rugsėjo pirmoji – smagi ir įsimintina šventė, tačiau vaikai, pirmą kartą peržengę mokyklos slenkstį, susiduria ir su pirmaisiais rimtesniais iššūkiais.

„Pradėjus lankyti mokyklą neretai daliai vaikų sunku laikytis susitarimų, mokyklinio bei dienos režimo. Kartais vaikai nemoka susitvarkyti daiktų, nesupranta, kad mokykloje žaislus keičia kiek kitokios ugdymo priemonės. Tačiau šie klausimai puikiai sprendžiami, jei šeima investuoja laiko ir pastangų bei kartu su mokytoja turi aišku planą sprendimų link“, – neabejoja psichologė.

A. Blandės teigimu, pats svarbiausias pasiruošimas rugsėjo pirmajai – tikslingas laiko planavimas mokyklinių prekių pirkimui bei dialogas su vaiku.

„Laiku planuokite, daug bendraukite ir svajokite, bet kartu būkite arti realybės: ugdykite vaiko gebėjimus bendrauti, laikytis susitarimų bei stiprinkite nuostatą tausoti savo ir kitų aplinką“, – primena psichologė.

Dažniausiai visiems būsimų moksleivių tėvams be galo svarbu, kad viskas, ko reikia naujiems mokslo metams, būtų vienoje vietoje, todėl pasak G. Kalvaitytės, svarbu iš anksto žinoti apsipirkimo vietą ir netgi laiką.

„Paruošti mokinius mokslo metams įmanoma ir vienu apsipirkimu – tuomet nereikia lakstyti po skirtingas parduotuves. Tą padaryti galima specializuotuose parduotuvėse arba knygynuose, siekiant išvengti eilių prekybos centruose. Jei tiek suaugęs, tiek vaikas nuo pat mažumės yra pripratę prie skaitymo aplinkos ir knygų – apsipirkti Rugsėjo 1–ąjai jiems bus simboliška ir malonu knygynuose, kur galima rasti ne tik mokyklos reikmenų, tačiau ir reikalingų vadovėlių, pratybų, atlasų ar užsienio kalbos mokymosi priemonių“, – sako G. Kalvaitytė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (58)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

„Gladiatorių mokyklos“ įkūrėjai piešia apgulties scenarijų: bus prieita iki kruvinų susidūrimų (9)

Piečiau Romos esančiu Trisulti vienuolynu ūmai susidomėjo medijos. Tačiau ne dėl jame...

Pastebėjo tik akyliausi: Gintarės Gurevičiūtės suknelė „Žmonių“ apdovanojimų scenoje vos neiškrėtė pikto pokšto (67)

Net ir šou pasaulio vilkams stovėti scenoje, kuomet tave stebi šimtai tūkstančių žmonių, nėra...

Užkalnis: kvepėkite, kaip 90-ųjų Gariūnų verslininkas (67)

„Bogart by Jacques Bogart“. Žinoma, nieko blogo nėra turėti savo gyvenimo apraše Gariūnų...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį: kiekviena diena buvo tragedija (382)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (452)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Kaip visiems laikams atsikratyti pajuodusių paakių (7)

Išties nemalonu be perstojo girdėti tą patį, kad ir su nuoširdžiu nerimu užduodamą, bet jau...

Staiga ėmė svaigti galva – būsena tęstis gali ir labai ilgai: gydytoja nurodo, kada ieškoti pagalbos labai dažnas negalavimas (22)

Staigiai pakilote nuo sofos ir apsvaigo galva ? Su tokiu jausmu tikriausiai yra susidūręs beveik...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (243)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (119)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...