aA
Šis meniškas gamtovaizdis už tvirtos plytinės sienos atsirado kaip lengva improvizacija. Be ilgų kankinančių temos paieškų, popierinių planų, nervingų derybų. Atrodo taip, lyg talentingas dailininkas savo teptuku išmargino lygią vietą dideliais spalvų ornamentais, nupaišė gyvą upelio tėkmę, mažos pavėsinės “saulutę” prie nedidelio tvenkinio.
Sodas_2

Šeimininkai, kaip reikiant išvargę nuo statybų ir prie visko limpančios žemės purvo svajojo tik apie viena: kad žemės sklypas kuo greičiau pasidengtų minkštu žalios žolės kilimu. Pirmiausiai po žeme, maždaug metro gylyje, buvo nutiestas klasikinis drenažas (plastikinių vamzdžių sistema). Po to visas sklypas užpiltas storu 25 cm žvyro sluoksniu ir 10 cm sluoksniu smėlio.

Sodas_3

Tai ir sudarė dėkingą augalų augimui pagrindą. Jo storis sklypo ribose kinta nuo 30 cm iki 1 metro. Bet kuriuo atveju tokio sluoksnio visiškai pakanka, kad jam galėtų normaliai augti medžiai ir krūmai. Juk daugelį jų patariama sodinti naudojant drenažo su skalda sistemą.

Sodas_4

Taigi pabaigus žemės darbus techninis augalų paskirstymas sklype tapo žymiai paprastesnis. Liko tai, kas svarbiausia – išspręsti meninį uždavinį. Ir čia vaizduotėje lyg savaime nusipiešė tolygi upelio, tekančio nuo nedidelės akmeninės kalvos linija ir tolimas krantas, užaugęs viržiais. O tarp viržių matosi akmeniniai rieduliai ir krūmų bei medžių žaluma. Plytinę tvoros sieną turėjo uždengti parko rožės, gausiai žydinčios visą vasarą.

Sodas_5

Dirbtinės kalvos sukūrimas specialistams didelių sunkumų nesudarė. Tačiau pakilimas ir upelis, tekantis iš kalno “papėdės” atrodo labai natūraliai. Upelis turi ir savo paslaptį: vanduo jame teka ne iš kalno į sklypo apačią, o iš dviejų pusių ir susijungia pačioje giliausioje vietoje po tilteliu. Krioklio kaskadas padarytas iš smiltainio ir skalūninės klinties su nedideliais granitiniais intarpais.

Sodas_6

Upelio vaga labai kruopščiai išklota skaldytu kelių rūšių skirtingų atspalvių granitu. Tuo tarpu pakrantės nuklotos akmenėliais ir kartu su milžiniško dydžio rieduliais, laisvai išmėtytais po visą šią sodo dalį, sudaro teisingą šiaurietiško gamtovaizdžio imitaciją.

Sodas_7

Žinoma, augalai ant kalvos yra alpiniai. Visur esantys vijokliai, gvazdikėliai (alpių, armerijos ir kt.), dekoratyviniai purpuriniai dobilai, avižos, keletas skiautėtų augalų rūšių (baltos ir geltonos spalvos), kadagiai, horizontaliosios sedulos, migdolas. Visi šie augalai puikiai jaučiasi tarp didelių akmeninių kalvelių. Jie iš aukšto žvelgia į aikštelę, kur veši kazokiškas kadagys ir viržių krūmeliai, lyg per takelį atėję čia į svečius iš savo viržių karalystės, klestinčios už tolimesnio upelio kranto.

Sodas_8

Išilgai vandens linijos susodintos viksvos. Dizaineriai labai sumaniai naudoja šios piktžolės krūmelius. Jų pagalba pasiseka sudaryti pilną natūralumo, “laukinės gamtos fragmento” iliuziją. Kai kur tarp siaurų aštrių viksvų lapelių išsikiša aukštesni irisų lapai, kurie birželį papuošia upelio krantus stambiais ryškių spalvų žiedais.

Sodas_9

Viržių žydėjimo laikas prasideda antrąją vasaros dalį ir tuomet jie nebeturi konkurentų – ryškios spalvos nustelbia netgi švelnų rožių grožį. Juk viržių apyžiedžiai nenukrenta, o sudžiūna, dėl to šakelės ilgai išlieka ryškios ir puošnios. Jos efektingai atrodo sausų gėlių puokštėse.

Sodas_10

Viržiai – stulbinantys augalai. Jeigu įsižiūrėtume į jų šakelę, neįmantrūs žvynuoti lapeliai ir smulkūs, panašūs į varpelius žiedai greičiausiai nesukeltų didelio susižavėjimo. Tačiau verta atsidurti krūmynais apaugusioje pievoje, persiliejančioje visomis vaivorykštės spalvomis ir jūs apmirsite nuo susižavėjimo ir apsalsite medaus aromato debesyje, dūzgiančių bičių kamuolyje. Viržiai – puikūs medaus nešėjai ir tikras vaistinis augalas. Jeigu prie viso to pridėsime dar ir jo visiškai neįprastą grožį, taps aišku, kodėl norime papasakoti apie jį detaliau.

Sodas_11

Paprastieji viržiai priklauso viržinių šeimai. Jų artimiausi giminaičiai – rododendronai, gailiai. Būtent jie, o ir vešlūs krūmynai bei medžiai – yra geriausi viržių kaimynai sodo kompozicijose. Šie augalai puikiai prisitaiko prie paprasčiausių grybų simbiozės, puikiai auga nederlingose ir rūgščiose dirvose. Nitimiceliniai grybai padeda jiems gauti maistinių medžiagų iš labai skurdžių dirvožemių.

Sodas_12

Gamtoje viržiai auga retuose pušynų miškuose, sausuose nederlinguose smėlynuose, kimininių durpių balose, tundroje. Viržiai auga labai lėtai, per metus paauga vos 1,5-2 cm, o gyvuoja daugiau nei 30 metų.

Sodas_22

Šis puikus krūmynas leidžia sukurti stulbinančias gamtines kompozicijas. Juk jų žiedų spalvų diapazonas skiriasi pradedant balta ir šviesiai rožine ir baigiasi visais mėlynos spalvos tonais.

Sodas_21

Peršviečiamos vandens srovės visuomet teikia nusiraminimą pavargusioms sieloms. Šis kaskadas padarytas iš įvairaus dydžio ir formų akmenų, kurių kompozicija sudaryta laisva ir natūralia forma. O lygūs jo laiptelių paviršiai leidžia pasiekti stulbinančiai gražų vandens sienos efektą. Virš kristalo skaidrumo upelio vandens savo ilgus lapus leidžia viksvos. O už jų – pasakiškas viržių krantas.

Sodas_19

Metai po metų viržių krūmynai tampa tankesni ir uždengia nepatrauklius kanalizacijos dangčius.

Akmenys, viržiai, kadagių krūmai… Šioje žemiškojoje pasakoje laisvai galėtų gyventi elfai.

Sodas_20

Upelio vaga ir be vandens atrodo gražiai. Ypatingai įdomu, kad upelis teka nuo vieno sodo galo iki kito, lyg tekėdamas per visą sodą.

Milžiniški rieduliai, gulintys abiejose upelio pusėse suteikia gamtovaizdžiui puikų akcentą.

Sodas_18

Iš kitos pusės mūsų laukia puri veja, ant kurios galima pažaisti kamuoliu, arba paprasčiausiai pailsėti tujų šešėlyje. Platus smaragdinis kilimas atveda mus prie jaukios pavėsinės, suprojektuotos specialiai šiam sodui. Ji užima sklypo kampą ir uždengia matymo lauką. Prieš pavėsinę tyvuliuoja nedidelis apvalus ežerėlis su įdomiu stambių klinčių plytų rėmu. Iš jų nutiestas ir takelis, vedantis prie namo. Dideliame riedulyje padaryta skylė, iš kurios, atrodo, teka “šaltinėlis”. Toks sodo fontano tipas labai puikiai dera prie natūralios gamtinės kompozicijos.

Sodas_17

Vienintelė “paradinė” sodo dalis – tai aikštelė už namo tarp galinio sparno ir baseino. Čia pavasarį žydi svogūninės gėlės: narcizai, hiacintai, tulpės, o birželį juos pakeičia vasarinių gėlių kompozicijos žiedai. Šią kompoziciją kasmet galima kurti iš naujo, įnešant į pagal savo prigimtį gyvą “laukinės gamtos grožį”, karaliaujantį likusioje sodo dalyje, po lašą naujumo.

Sodas_16

Visi sodo takeliai ir aikštelės nutiestos iš betono ir akmenų. Toks dangos tipas puikiai dera su architektūriniu namo stiliumi. Privažiavimas prie svečių namo sudarytas iš dviejų juostų – tarp ratų paliekant žolės žalumą. Tarp takelio privažiavimui bei tvoros auga vešlios tujos. Tokia tujų siena juosia visą sklypą, išskyrus vieną vietą, kur veši žydinčios rožės.

Sodas_15

Parko rožės, atvežtos iš Prancūzijos, pasodintos taip, kad po kelerių metų jų ilgos šakos pilnai uždengtų tvorą ir sudarytų prabangią žydinčią sieną. Tačiau ir dabar jos žavingos. Blizgūs lapai nuostabiai papildo gausius švelnių spalvų žiedus. Viržių pievos pakraštyje baigiasi ir rūgštus gruntas, nes rožės, kaip ir daugelis kitų sodo augalų, mėgsta neutralų dirvožemį.

Sodas_14

Na štai mes ir grįžome iš savo nuostabios neprailgusios kelionės po sodą. Stovėdami ant nedidelio tiltelio ties varteliais metame paskutinį žvilgsnį į įvairiaspalves viržių bangas. Ir, atrodo, lyg maži elfai iš savo užmiestinio pasaulio siunčia mums atsisveikinimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Be darbo likęs vyras šaukiasi pagalbos: 15 dienų gyvenau miške, dabar miegu oro uoste valstybės parama – 83 eurai (291)

„Esu į gyvenimą besikabinantis žmogus. Suprantat, likau be gyvenamosios vietos, miegu oro uoste,...

Šiame rajone galima rasti pigių būstų, bet vilniečiai čia gyventi vis dar bijo

Sostinės Naujininkų mikrorajonas yra vienas iš tų, į kuriuos vilniečiai vis dar žiūri...

Nepaneigiama „Brexit“ įtaka: svaras gali šauti į viršų. Arba smegti žemyn (10)

Anot didžiausio Jungtinės Karalystės banko, Didžiosios Britanijos gruodžio mėnesio rinkimų...

Mokslininkai užfiksavo, kokius „riksmus“ skleidžia Žemė, kai ją talžo Saulės audros: to išgirsti nesitikėjo (17)

Saulės audrų botagai čaižo Žemės magnetosferą, ir mokslininkai gali išgirsti jos reakciją....

Pragariškas lėktuvo skrydis: iš variklio išsiveržę ugnies kamuoliai užbaigė kelionę (7)

Oro bendrovės „Philippine Airlines“ keleivinis laineris „ Boeing 777 “ ketvirtadienį saugiai...

Gydytoja įspėja: kad vaikui gripas, galite nė nesuprasti, simptomai – visiškai kitokie nei suaugusiems

Gripo sezonas įsibėgėja ir savo aukų nesirenka – suserga ir suaugusieji, ir vaikai. Vis dėlto...

Lietuviai gali atsipūsti – latviai stabdo didelės ukrainiečių gamyklos statybas (16)

Latvijos aplinkos apsaugos ir regionų plėtros ministras Juris Pucė sustabdė Uogrės savivaldybės...

Grobis iš Kauno sugrąžino nykstantį pulsą serbams: gavome galimybę dirbti toliau (1)

Belgrado „ Crvena Zvezda “ skriaudė Kauno „Žalgirį“, kaip kita Serbijos sostinės ekipa...

Vilniuje prasidėjo 1863-1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių valstybinės laidotuvės nuolat pildoma (21)

Vilniuje vyksta 1863-1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių valstybinės laidotuvės. Iškilmingoje...