Šimtus kartų vienas kito klausiame kodėl ir tiek pat kartų nerandame atsakymų, kai išgirstame kraupų pasakojimą apie draugų suspardytą berniuką, mergaičių sumuštą bendraklasį ar trylikamečio ramų prisipažinimą tyčia nužudžius į seneles tinkančią moterį... Kodėl, už ką, kiek dar bus nesuvokiamo pykčio prasiveržimo Vilniuje, Tauragėje, Ariogaloje...
Apie šias ir kitas jaunuolių problemas kalbamės su Vilniaus visuomenės sveikatos centro gydytoja psichologe Jolanta Trinkūniene.

Vaikai žiauresni

- Nemažai metų dirbate su vaikais, konsultuojate juos dėl įvairių psichologinių problemų. Ar teisinga daugelio suaugusiųjų nuomonė, kad vaikai tampa vis žiauresni?

- Taip. Jau keturiolika metų dirbu vaikų psichologe. Dažnai tenka konsultuoti šeimas, kuriose auga pikti, agresyvūs vaikai.

- Kaip elgtis su vaikais tėvams, mokytojams, kad jaunoji karta augtų ne tik sveika, bet ir stabilios psichinės sveikatos?

- Pirmiausia tėvai neturėtų labai nerimauti, kraustytis iš proto ar jausti kaltę, bet kiekvienu nerimą keliančiu atveju turėtų konsultuotis su specialistu. Jis paaiškins, jog paauglio nervų sistemos pokyčius dažnai lemia brendimas. Ir visai natūralu, kad mergaitės tampa pažeidžiamesnės, jautresnės, o berniukai - agresyvesni. Suprantama, viskas turi ribas, tačiau tokiu atveju didelės įtakos turi ir asmeniniai santykiai su pasikeitusiu paaugliu.

- Koks vaidmuo tektų visuomenės sveikatos specialistams?

- Vertėtų dažniau diskutuoti su vaikais, paaugliais apie pyktį, jo raiškos būdus. Pykčio nereikėtų laikyti savyje, nes slopinamas jausmas - itin neigiamas dalykas. Reikia mokytis jį išreikšti. Tai galima daryti keliais būdais: rėkti, mėtyti ar daužyti daiktus, bet galima pamėginti tą pykčio jausmą nusakyti žodžiais. Tai nėra lengva, bet įmanoma išmokti konsultuojantis su specialistais.

Vitaminas N

- Gal tereikia vaikui duoti, ko tik jis nori, ir viskas bus gerai. Tarkim, geidžia šuniuko - prašom, kačiuko - irgi, naujo dviračio - jokių problemų. Ar vaiko norų tenkinimas gali padėti užauginti visavertį visuomenės narį?

- Tikrai NE! Gana dažna situacija gyvenime, kai tėvai labai myli savo vaiką ir stengiasi tenkinti visus jo norus. Tik ar visada kačiukais, šuniukais, įvairiais daiktais galima parodyti tikrąją meilę? Kartais tėvai miglotai suvokia vaiko poreikius. Jie mano, kad svarbiausia - apsaugoti, suteikti stogą virš galvos, pamaitinti, aprengti, garantuoti išsilavinimą ir t. t. Jie be galo rūpinasi savo vaiku, nerimauja dėl jo, tenkina visus poreikius, o dažniausiai trūksta svarbiausio dalyko - besąlygiškos meilės.

Dėl to ir atsiranda praraja tarp tėvų ir vaiko: jis tampa užsidaręs, liūdnas, agresyvus, nenori bendrauti, o tėvams būna pikta ir skaudu, kad atžalėlei negera. Materialūs daiktai gali būti geri, bet jie neatstos to, ko vaikui reikia labiausiai, - dėmesio. Norėdamas būti pastebėtas jis siekia to kaip moka, pavyzdžiui, reikalauja naujų daiktų. Tokiam vaikui reikia reguliariai duoti "vitamino N". Tai gyvybiškai svarbus elementas, kuris ypač būtinas paauglystėje. Vitamino N sudėtis dvi raidės: - N ir E. Jas sujungę gauname stebuklingą žodelį "ne".

Mažas eksperimentas

- Paimkite popieriaus lapą, perlenkite jį pusiau ir vienoje pusėje surašykite daiktų, apie kuriuos svajojate ir norite įsigyti, sąrašą, pavyzdžiui, nuosavą namą, mašiną, garažą, papuošalą ir t. t. Tada nuspalvinkite sąraše tik tuos daiktų pavadinimus, kuriuos žadate nusipirkti per artimiausius trejus metus.

Kitoje lapo pusėje surašykite viską, ko jūsų vaikas prašys per artimiausius tris mėnesius: batų, striukės, magnetofono, naujo mobiliojo telefono ir t. t. Vėl nuspalvinkite tris daiktus, kuriuos jis greičiausiai galės gauti. Tuomet palyginkite abi lapo puses. Koks santykis? Ar ne mes, suaugusieji, ir pripratiname vaikus prie visiškai netikusių materialinių standartų, kurių jie negalės laikytis suaugę. Su vaiku galėtumėte sudaryti sutartį: perkate viską, ko iš tikrųjų reikia, tik ne tai, ko jis užsigeidžia.

- Ką patartumėte, kad sveikame kūne būtų ir sveika siela?

- Pirmiausia į pikčiurną nereikia žiūrėti lyg į "sugedusį laikrodį", kurį sutaisei, ir vėl jis eina, tiksliai atkartodamas mūsų įgeidžius. Posakis "Suaugęs - visada teisus" - netinkamas. Žinokite, jog kilus konfliktinei situacijai, norime to ar ne, šventųjų nėra. Du dalyviai - du kaltininkai. Madingiausia - rasti vieną kaltąjį. Jam suversti visas nuodėmes ir nusiplauti rankas. Pripažinkite ir savo klaidas...

Vaikai gyvena žiūrėdami į mus. Mes baudžiame - baudžia ir jie. Jei sakoma, kad vaikai žiaurūs ir pikti, tik konstatuojama, jog tokie esame patys. Į augantį žmogutį žiūrėkite kaip į besiskleidžiantį žiedą, kaip į besiformuojančią asmenybę. Ir, užuot griebęsi fizinių bausmių, pasistenkite jį išklausyti ir išgirsti.

Keli vaiko patarimai tėveliams:

Negadinkite manęs. Gerai suprantu, kad ne viską, ko noriu, galiu gauti. Aš tik bandau jus.

Nenaudokite prieš mane jėgos. Galiu pamanyti, jog jėga galima viską išspręsti. Tuomet aš greičiau pasiduosiu kieno nors blogai įtakai.

Nebijokite būti griežtesni. Man tai patinka. Taip aš geriau suprantu savo esmę;

Būkite nuoseklūs.

Nedarykite už mane nieko, ką galiu padaryti pats. Elkitės su manimi kaip su draugu, tuomet ir aš būsiu jūsų draugas.

Taigi vaiko agresyvumą galima pašalinti švelniau elgiantis namie, per žiniasklaidą pateikiant neagresyvius problemų sprendimo būdus, taip pat išryškinant aukos, kuri patyrė agresiją, kančias.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (10)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (24)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Gyvai / Eurolygos mūšis Bamberge: „Brose“ – „Žalgiris“ (30)

Kauno „Žalgirio“ (11/6) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (103)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Nemalonumų sulaukęs buvęs garsios advokatės žentas: jeigu lemta, nuo kalėjimo nepabėgsi (60)

Dėl baisios avarijos išgarsėjęs buvęs garsios sostinės advokatės žentas Arnas Tumėnas vėl...

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti (13)

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (16)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...

Gyvai / Dešimtasis Dakaro etapas: greičio ruože lietuviai žengia koja kojon (113)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (478)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Siaubinga parduotuvės klaida: pardavė nuodingą žuvį, galinčią sukelti skausmingą mirtį (6)

Gamagoryje (Japonija) per garsiakalbius skamba įspėjimas nevalgyti nuodingos žuvies, kurios penkias...