aA
Visą gyvenimą svajojau apie gražią ir teisingą šeimą. O išėjo taip, kad susilaukus dviejų vaikų, išėjau su jais ir palikau savo berniukų tėvą, su kuriuo taip niekada ir nesusituokėme. Neįsivaizdavau gyvenimo kartu su juo, o ir, matyt, nenorėjau. Kuomet pradėjome gyventi atskirai, patikdavo laikas nuo laiko susitikti, kartu atostogauti, iškylauti. Kartu leisti laiką su mūsų vaikais, bet gyventi - ne. Mane erzindavo jo charakteris, manieros.
Tėtis, vaikai, šeima
© Corbis/Scanpix

Po penkerių metų jis vedė kitą moterį, susilaukė su ja dviejų dukrelių. Visi gyvename tame pačiame mieste. Kartais mano sūneliai nakvoja anuose namuose. Kartais leidžia laiką su ana šeima. Aš gyvenu viena su savo sūnumis ir savo mama. Pagaunu save, kad nežinau, kaip man elgtis, ką jausti, ko norėti, dėl ko pykti, dėl ko džiaugtis. Jaučiu, kad kartais ima pyktis ir nerimas, ir neviltis.

Aš kartais specialiai neleidžiu vaikams ten pasilikti nakvoti, neleidžiu jiems kur nors kartu važiuoti. Arba kai mūsų berniukus jų tėvas su savo žmona nori kur nors nuvežti arba iš kur nors parvežti, aš nesutinku ir neleidžiu. Geriau jau pati tai pasidarau viena. Kartais pasiūlau, kad mes abu galime tai daryti, bet jis nesutinka. Sako, kad turi šeimą ir kad jei jau kažką tai darys, tai su savo žmona.

Mąstau, ar čia teisinga vaikų atžvilgiu. O gal galėtų gi tėvas dalyvauti savo vaikų šventėse be savo žmonos? Juk mano vaikai negali ir neturi turėti dviejų mamų. O dar tos netikros sesės... Kaip išlaviruoti, kad visiems gyventi būtų gera? Ar normalu, kad mano vaiką iš mokyklos važiuoja pasiimti tėvas su kita moterimi? Ką pagalvos mano vaiko draugai, mokytojai, kitų tėvų vaikai? Kaip jaustis mano vaikams? O kaip bus ateityje, pavyzdžiui, per mano vaikų vestuves ir kitas svarbias gyvenimo akimirkas? Ar jose turi dalyvauti mano vaikų tėvo žmona, netikros sesės?

Deja, klausimų daugiau nei atsakymų... Tėvas savo sūnumis tikrai rūpinasi, myli juos, jie jį taip pat. Padeda juos auginti tiek materialiai, tiek savo laiku. Mes viską turime ir mums nieko netrūksta. Tik aiškumo ir kaip man elgtis daugelyje situacijų, dar nežinau. Ar turėtų mane vaikų tėvas įspėti, kad kažkur atvyks su savo žmona, kad galėčiau nusiteikti tam? Ar man susitaikyti, kad jis visur dalyvauja kartu? Net ir mūsų vaikų šventėse, pvz. Kalėdiniame šokių pasirodyme. Dvi mamos, vienas tėtis ir būrys vaikų. Kažkaip juokinga, ar ne? 

O gal ta moteris turėtų suprasti ir skirti, kur dera dalyvauti, kur ne?

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

VIENAS TĖTIS- DVI ŠEIMOS

Neįsivaizduojate, kaip pradžiugino mane jūsų laiškas. Juk jums tik atrodo, kad jums reikia situacijos analizės. Iš tikrųjų jūs pati ir atsakote į daugelį klausimų, kuriuos pati užduodate. Bent jau atsakote į svarbiausią klausimą: kaip nusiteikti vaikų tėvo ir jo žmonos atžvilgiu? Ir atsakymas gali nuskambėti netikėtai: reikia nuolat kelti sau visokius praktinius klausimus. Tuos, kuriuos jūs užduodate antroje savo laiško pusėje. Reikalas tas, kad gyvenime mums žymiai naudingiau ne atsakymai į mūsų klausimus, bet patys tie klausimai. Galima net pasakyti, kad gyventi moka tas, kas moka užduoti teisingus klausimus.

Įsivaizduokite kitokią situaciją. Štai klausimas apie tai, ar galėtų vaikų tėvas dalyvauti vaikų šventėse be savo žmonos. Jūs neturite kategoriškos nuomonės šiuo klausimu. O jei turėtumėte? Jei pasakysite: ne, jo žmonos ten nė kvapo neturi būti!- aiškiai pajusite sąžinės priekaištus. Juk tuomet ten turi dalyvauti vaikų tėvas, o kodėl jis turi dalyvauti vienas, be savo antrosios pusės?

Jei kategoriškai pasakysite: taip, ji turi dalyvauti - tuomet užsitraukiate sau nemalonų laukimą: kaip aš jausiuosi šalia tos moters? Ar tik nebandys ji mane užgožti ar sumenkinti? Ar tik neatrodysiu kaip nors ne taip, jei aplinkiniai ims mane su ja lyginti ir apie mus šnibždėtis? Kategoriškumas tik atimtų iš jūsų laisvę. Jūs neturite aiškaus atsakymo, tačiau užduodate teisingą klausimą: kaip išlaviruoti?

Toks klausimas rodo, kad jūs gerai jaučiate, ko jums reikia šioje situacijoje: jums iš tiesų reikia laviruoti. Nes į jūsų planus ir apskaičiavimus nuolat įeina keli nežinomieji: kaip jausitės jūs pati, kaip jausis vyras, o svarbiausia - kaip jausis vaikai. Jie visi - žmonės su laisva valia. Kai yra tiek nežinomųjų, sprendimas negali būti galutinis. Juk kalba eina apie kelis žmones, jų norus, nuotaikas ir nusiteikimus, o visa tai nuolat keičiasi....

Taip, tėtis atsidūrė tarp dviejų šeimų. Jei jis nori švarios sąžinės, svarba jo sieloje turi susistatyti šitaip:

Pirmoje vietoje - vaikai;
Antroje - jo naujoji žmona;
Trečioje - jūs, jo vaikų motina.

O jums kaip? Kol jūs neturite kito vyro, matyt, pirmoje vietoje jums – vaikai. Taigi reiktų orientuotis į jų norus ir poreikius, o tai sudėtinga. Juk vaikai myli ir motiną, ir tėvą. Jiems nesinori įskaudinti ne vienos pusės.

O dar yra vyro žmona. Ji turi teisę į jūsų vyrą, o ką, jei vyro gyvenimo dalimi tapo jo vaikai? Ką - imti ir nupjauti jai šią vyro gyvenimo dalį?

Žinoma, kai kurios moterys, likusios su vaikais be vyro, bando tai padaryti: neleidžia vaikams susitikti su nauja jų tėčio žmona. Neleidžia, nes pavydi: mano vaikų iš manęs niekas neatims! Vaikams, žinoma, toks savininkiškumas ne į naudą. Mamytė aiškiai pamiršta, kad motinystė - tik laikotarpis, tik būsena moters gyvenime...

Kai situacija tokia sudėtinga, padeda ne aiškus atsakymas, o pasitikėjimas. Taip, paprastas pasitikėjimas gyvenimu ir visais jūsų išvardintais žmonėmis. Ir nereikia jums vienai imti ant savęs visą atsakomybę už tai, kur kas turi, o kur kas neturi važiuoti. Ir neverta jums laužyti galvos, ar turėtų jus tėvas įspėti, ar neturėtų. Visi šios situacijos dalyviai turi teisę į savo nuomonę, o sprendimai gali būti tik kompromisiniai, kaip parlamento priimami nutarimai.

Net jeigu jūs vienašališkai nuspręstumėte, kad neturėtų, tarkime, vaikai matyti tėčio žmonos, kur garantija, kad jis visuomet laikysis savo pažado? Tokios garantijos atsiranda nebent jei yra griežta teismo nutartis ir aiškus raštiškas susitarimas, kas, kada ir kiek laiko laikys pas save vaikus. O kadangi jūs tokio raštiško susitarimo neturite, jums tenka eiti kitu keliu: laviruoti.

O tai reiškia: nuolat kelti klausimus ir pasitikėti, kad pasaulis, žmonės, likimas, laiminga žvaigždė, visa kita - kaip bepavadintumėte - pasirūpins tuo, kad viskas bus gerai. Ir kad jūsų atsakomybė šiuose klausimuose apsiriboja dėmesiu. Ir dėmesį jums šitą reikia kreipti ne į tai, kokia kombinacija yra teisingesnė. O į tai, kaip jūs pati jaučiatės. Tai reiškia atsakomybę prieš save pačią. Ir apie tai, kaip jūs jaučiatės, jūs galite atvirai sakyti savo vyrui.

Taigi jei jūs norite aiškumo, tad aiškumas atsirastų, kai jūs, tarkime, jaustumėte: šiandien aš jokio noro būti su vaikais neturiu, užtat mane labai traukia romantiška vakarienė su bendradarbiu. Ir tegul vyras ima tuos vaikus, kur tiktai nori, man tik bus geriau!

Aiškumas šis kiltų ne iš gatavo recepto „štai kaip turi elgtis išsiskyrusi mama“, o iš jūsų dėmesio savo savijautai. Kuri kiekvienu momentu yra kitokia.

Ar tokia priklausomybė nuo nuotaikų sveika jūsų vaikams?

Taip, tokia mamos priklausomybė nuo savo nuotaikų yra labai geras dalykas, jei mama tuo pačiu dar atsižvelgia ir į vaikų nuotaikas ir vyro planus.

Kitas aiškumo pavyzdys: jūs jaučiate, kad labai norite pabūti su sūnumis. Jie nori išmokti kepti pyragaičius. O vyras nori kur nors išvežti vaikus. Jūs aiškiai sakote sūnums: „Žinokite, labai noriu jus pamokyti kepti pyragaičius, o su tėčiu gal kitą kartą nuvažiuosit?“ -ir žiūrite į juos. Jei jie aiškiai nusimintų – vaikai juk nelabai slepia emocijų - jūs galėtumėt suprasti ne, jie nori būti su tėčiu. Tada jūs sakote: na gerai, važiuokit, aš jus kitą kartą pamokysiu.

Kaip matote, toks lankstumas padeda išlaikyti švarios sąžinės jausmą sudėtingoje situacijoje.

O dabar mano klausimas jums: ar jūs pasiruošusi tokiems aiškiems klausimams? Ar jūs gerai jaučiate, kiek jūs:

mokate pakelti vienatvę;
tikite, kad dar turite šansų, kaip moteris, susirasti vyrą;
jaučiate, kada esate pavargusi;
jaučiate, ko jums šiuo momentu reikia, kas jus „užveda“?

Štai toks aiškumas tikrai pravers jums, nes jums laviruojant tarp vaikų, vyro, jo žmonos teks nuolat prisiminti save pačią. Ir dar posakį: „Išsigelbėk pats, o aplinkiniai išsigelbės irgi patys!“

Sėkmės.
Olegas Lapinas

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (160)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

55 tūkst. eurų dvikova: ar naujausio „iPhone“ objektyvas atsilaikys prieš profesionalią kino kamerą apžvalga (72)

Šių metų „Apple“ telefonų meniu trys modeliai – „iPhone 11“, „iPhone 11 Pro“ ir...

Artinasi žiema: jau šią savaitę prasidės orų permainos (9)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šiltąjį ciklono sektorių. Padangė išliks debesuota, tik...

Gydytoja įspėja apie neatsargų vaistų vartojimą: po to žmonės patenka į reanimaciją ir niekas nebepadeda (21)

DELFI laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie atsparumą antibiotikams — kasmet dėl šios...

Jasikevičius apie didžiausią sezono pergalę: gera treniruotė (36)

Kauno „Žalgiris“ pasiekė didžiausią sezono pergalę „Betsafe- LKL “ susitikime 108:64...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams (240)

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

5 faktai apie menopauzę – kurie iš jų tiesa, o kurie – mitas? (6)

Didžiausi pokyčiai moters kūną ištinka prasidėjus lytiniam brendimui, nėštumo metu ir sulaukus...

Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantis vyras: užteko vieno lemtingo vakaro (20)

Apie ką galvoja žmogus, kuris atlieka bausmę? Ar jis permąsto gyvenimą, savo poelgių...

F-1 lenktynes Brazilijoje papuošė susidūrimu pasibaigusi „Ferrari“ pilotų dvikova (8)

Veiksmo nestokojusiose Brazilijos GP lenktynėse triumfavo Maxas Verstappenas, paskutiniuose metruose...

„Snapchat“ įkūrėjo sesuo pristatė garsinės erotikos svetainę (4)

Caroline Spiegel nesivaržo kalbėti apie seksą . 22-ejų metų verslininkė ir jaunesnioji...