aA
Mano sūnus šiais metais baigė 1 klasę. Jis yra energingas, smalsus, labai savarankiškas, visada nori būti pirmas – būti lyderiu. Tiesiog pasitikėjimas savimi „liejasi per kraštus“, net mokytoja sako, kad kitiems vaikams jo taip trūksta, o jam.. Pirmą pusmetį mokykloje neturėjo jokių problemų, tik kad išdykavo per pertraukas, bet tai mano nuomone yra normalu.
Peštukai
© Corbis/Scanpix

Ir štai po Naujų metų (II pus.) pradėjau gauti daug skambučių iš auklėtojos, kad jis, ar norėdamas į save atkreipti daugiau dėmesio arba net nežinau kodėl, pradėjo mušti vaikus, stumdytis, lakstyti koridoriais, neklausyti ir pan. Mokslai taip pat pablogėjo, nes jis pradėjo neatidžiai spręsti užduotis, pradėjo nesistengti. Mes kartu su auklėtoja pradėjome jį kiekvieną dieną kontroliuoti (ji – mokykloje, aš – namie), rezultatas buvo, bet jo elgesys vis vien nepakito.

Vaiko klausiu, kodėl jis taip daro, arba kodėl taip padarė? O jis atsako: „Aš nežinau, kas man užėjo?“ Arba: „Aš nežinau, kodėl aš taip pasielgiau, mane sunervino, mane erzino ir trenkiau“. Po įvykio jis supranta, kad blogai elgėsi, atsiprašinėja, būna kurį laiką geras, o po to vėl... Vaiko mes nemušame, jei ką blogo padaro, pastatome į kampą arba uždraudžiame tai, ką jis labiausiai mėgsta.

Auklėtoja pasiūlė kreiptis į psichologą, bet aš dar neapsisprendžiu. Prašau, patarkite, kaip elgtis, gal tikrai reikia kreiptis pas psichologą?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Labai suprantu jūsų susirūpinimą vaiko elgesiu. Sureaguodama į klausimą dėl psichologo, atsakyčiau taip, jog kreiptis verta, jei matote, kad savarankiškai sugalvoti reagavimo būdai neatneša tokių rezultatų, kokių tikitės. Šiuo atveju į psichologą galima pažvelgti kaip į vaikų pediatrą.

Kol peršalimo simptomai yra tokie, jog mes žinome, kaip juos įveikti, galime ramiai būti ir be medikų pagalbos. Kai arbatos, kompresai ir medus nebegelbėja, dažniausiai kreipiamės pas specialistus. Taip ir su elgesiu. Tiesioginis susitikimas su psichologu gali atnešti daug daugiau naudos, nei spėliojimai, kas ir kodėl vyksta, tad kodėl tuo nepasinaudojus.

Aš savo ruožtu taip pat pabandysiu pakomentuoti jūsų aprašytą situaciją, kiek tai galima iš gana negausių situacijos detalių. Kiekvienas vaiko veiksmas turi savo tikslą. Nereikėtų tikėtis, kad pats mažylis sugebės jį įvardinti, tačiau iš savo jausmų, stebėdami situaciją, tai gali atpažinti suaugusieji. Galima daryti prielaidą, jog berniukas siekia jėgos. Ir nebūtinai bendraamžių tarpe. Panašu, jog taip jis bando būti svarbus, turintis galios suaugusiųjų akyse.

Gali būti, kad vaikui yra itin svarbu jaustis geriausiu kokioje nors srityje. Taip pat tikėtina, kad būdamas pakankamai energingas, atrado, jog daugiau dėmesio gauna tuomet, kai elgiasi netinkamai, nei bando atitikti suaugusiųjų sukurtas normas. Ir tai parodo, jog trinktelėjęs bendraamžiui, susilaukia visų jam svarbių suaugusiųjų reakcijos: mamos, mokytojos. Vadinasi, tikslas pasiektas.

Dar vienas dalykas, į kurį vertėtų atkreipti dėmesį, tai, jog berniukas mušdamasis tiesiog išreiškia savo pyktį ir susierzinimą, kuris yra labai natūrali ir įprasta emocija. Problema tik ta, kad jis tai daro netinkamu būdu. Tokią pykčio išraišką jis gali rinktis arba dėl to, kad kitokių nemoka, arba dėl to, kad su ja dar gauna ir trokštamo dėmesio.

Taigi kol apsilankysite pas psichologą (tiesioginis pokalbis leistų tiksliau įvardinti problemą ir atrasti efektyvesnius sprendimo būdus), pirmiausia dėmesį verta nukreipti į santykių su vaiku kūrimą. Pasistenkite patenkinti vaiko poreikį būti svarbiu kitokiais būdais. Bent kartą per savaitę skirkite tris – keturias valandas tik jam. Kartu veikite ką nors, ką vaikas mėgsta, ir jokiu būdu neįtraukite į tai kitų žmonių, kad sūnus patirtų jūsų dėmesį tik jam. Pastebėkite kuo daugiau teigiamų elgesio apraiškų ir apie juos pasakykite berniukui.

Nereikalaukite iš vaiko tobulumo. Kai jam nepasiseka ar jis suklysta, pirmiausia pasakykite, kad svarbiausia yra jo pastangos, net jei jis nepasiekė norėto rezultato. Aukšti tėvų, mokytojų reikalavimai, kurių vaikas nesugeba įgyvendinti, taip pat skatina jo baimę suklysti, iš to kylantį agresyvumą. Dėl to svarbu stebėti save ir kontroliuoti savo lūkesčius vaikui. Ar jie nėra per aukšti? Ar berniukas juos gali realiai įgyvendinti?

Dar vienas dalykas, kurį vertėtų padaryti, tai padėti berniukui konstruktyviai išreikšti savo pyktį. Pirmiausia nereikėtų drausti vaiko pykčio apraiškų. Kai matote, kad berniukas pykta, jam taip ir pasakyti: „Matau, tu supykai”. Jei vaikas agresiją išreiškia mušimusi, tuomet jam galima pasakyti, jog jis gali pykti, tačiau muštis draudžiama. Jei jam kas nors nepatinka, jis gali šaukti.

Kai vaikas pereina į kitą pykčio raiškos lygį, fizinę agresiją pakeičia žodinis agresyvumas, galite eiti toliau. Sekantis žingsnis - nenaudoti netinkamų žodžių. Po to - išsakyti savo nepasitenkinimą tam žmogui, ant kurio supyko. Svarbiausia nesitikėti, kad vaikas, kuris supykęs mušasi, iš karto mandagiai išsakys savo nepasitenkinimą ir pasitrauks iš situacijos. Viską darykite palaipsniui.

Apibendrinant: svarbu, kad jūsų sūnus patirtų kuo daugiau dėmesio ir pastiprinimo tuomet, kai elgiasi tinkamai ir galėtų leisti laiką su jumis, kuomet nereikėtų su niekuo varžytis ir jausti įtampos. Kitas dalykas - kartu mokykitės priimti pyktį ir reikšti jį konstruktyviai.

Vaida

Nerimaujate dėl vaiko elgesio mokykloje? Rašykite psichologui@delfi.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pro serbų palengvėjimo atodūsius – lietuvių abejonės dėl „nelegalaus“ varžovų įvarčio (4)

Metų laikai keičiasi, o Lietuvos rinktinės taškų aruodas išlieka toks pat tuščias lyg...

Ekspertas: toks Trumpo požiūris turėtų kelti nerimą ir Lietuvai (294)

„Visa tai kelia labai daug rimtų klausimų dėl NATO kaip Aljanso darnos ir dėl to, kiek dar...

Dėl storo debesų sluoksnio šiluma mažės (4)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Naktis numatoma nepastoviai...

Nužudytas 22-omis bausmėmis iki gyvos galvos nuteistas pedofilas: tvirkino 200 vaikų, vaizdus platino internete (6)

2016 m. Richardui Huckle‘ui buvo skirta 22 laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės už 200...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios (94)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...

„Partizan“ strategas piktai reagavo į klausimą apie Landale'ą: nematau prasmės apie jį kalbėti (3)

Belgrado „Partizan“ į Vilnių atvyko su buvusiu vietos publikos numylėtiniu Artiomu...

Priežastys, dėl kurių sutuoktinį gali nustoti dominti seksas (28)

Romantiški įsimylėjėliai ir ką tik susituokę žmonės varsto vieni kitus aistringais...

Etatinio savo skriaudiko nesulaikę lietuviai liko be taškų ir paskutinėse namų rungtynėse (109)

Europos čempionato atrankoje B grupėje Lietuvos futbolo rinktinė pirmadienį vakare namuose...

Po garsiausias Balkanų šalies vietas keliavę lietuviai patarė, kur nevykti silpnesnių nervų žmonėms (22)

Prieš kelionę į Bosniją kažkur skaičiau, kad nepaisant šalies gamtos grožio, įdomiausias jos...