aA
Turiu vieną tokią problemėlę su savo sūnumi. Jam 3,5 metų. Į darželį eina maždaug jau metus. Iš pradžių jam labai patiko. Atsisveikindavom lengvai. Į darželį kasdien eina po 4 valandas. Mes gyvename Anglijoje. Dabar kilo tokia problema, kad nenori tiesiog paniškai eiti į darželį. Arba nori, kad aš pasilikčiau su juo ten.
Berniukas verkia
© Shutterstock nuotr.

Šiandien vesdama jam pasakiau, kad pasiliksiu su juo, nes jis to labai prašė. Kitaip niekaip nebūčiau jo nuvedus. Bet kai jį nuvedžiau, priėjo auklėtoja ir jį pasiėmė. Ji pradėjo jį kalbint, bet jis vis tiek pro graudžias ašaras reikalavo mamos (manęs). Aš nepasilikau. Bet išeinant girdėjau jo panišką rėkimą ir verksmą. Tarsi būčiau jį nuvedus į patį pragarą.

Man tiesiog širdis plyšta. Nebegaliu daugiau taip. Trims savaitėms buvom nuvažiavę į Lietuvą. Viskas buvo gerai. Bet be manęs jis niekur nėjo. Aš manau, kad šiame darželyje, į kurį jis eina, gan neblogos auklėtojos. Negaliu pasakyti, kad labai jomis pasitikiu. Bet čia Anglija. Čia kitaip, negu Lietuvoje.

Labai prašau, patarkit, ką man daryti! Gal vaiką pas psichologą nuvesti? Gal kas tame darželyje įvyko? Nors auklėtojos pačios prašė manęs jo paklaust, kas jam buvo. Bet jis vis kažką neaiškiai pasako. Manau, kad nieko ten ir neįvyko, bet vis dėl to jis paniškai bijo eiti į darželį.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Labai suprantu jūsų susirūpinimą ir bandymą atrasti, kas atsitiko vaikui, kad jis staiga persigalvojo ir atsisako pasilikti darželyje, kuriame anksčiau mielai leisdavo laiką. Iš jūsų pateiktos informacijos išties sunku tiksliai pasakyti, ką vaikas išgyveno, o gal ir išgyvena šiuo metu, kad atsiskyrimas nuo jūsų yra toks sudėtingas. Kita vertus, akivaizdu, jog mažylis dėl vienokios ar kitokios priežasties jaučiasi nesaugus ir ši žinia yra pakankama...

Pradėsiu nuo to, kad vaikai į darželio lankymą sureaguoja ne iš karto. Pradžioje mažyliai į šį reikalą žiūri pakankamai entuziastingai. Jiems tai yra naujų žaislų, veiklų, potyrių, žaidimų, rečiau - svarbių draugysčių vieta (šiame amžiuje kiti vaikai nebūtinai atlieka reikšmingą vaidmenį). Tačiau ilgainiui vaikas ima suprasti, kad tai nėra vien tik malonus laiko praleidimo būdas. Mažylis atpažįsta, kad į darželį reikia eiti ir tada, kai nesinori, kai labiau rinktųsi pabuvimą su mama. Taigi suvokimas, kad tai yra jo pareiga, vaikui neretai sukelia priešiškumą, stiprų siekimą jos išvengti.

Būtent tokia vaiko reakcija neretai sukelia tėvų pasimetimą ir abejonę: „Ar tikrai mano vaikui darželyje yra gerai?“. Čia kartais ir susidaro uždaras ratas, kuomet vaikas pastebi mamos dvejones, sukilusį nerimą ir ima pats jaustis nesaugiai. Taigi mažyliui neramu, kad jo mamai neramu, o jai neramu, nes neramu mažyliui...

Vienas iš būdų atgaivinti vaiko pasitikėjimą darželiu ir sumažinti jo pasipriešinimą, tai žinios perdavimas vaikui, kad jūs pasitikite, jog darželyje jam bus viskas gerai ir kad jis yra pajėgus susidoroti su ten iškilsiančiais sunkumais. Tačiau vaikai puikiai jaučia, kiek ta žinia yra tikra. Dėl to pirmiausia svarbu sau pačiai atsakyti, ar jūs pasitikite tais žmonėmis ir ta aplinka, kurioje jūsų berniukas būna keturias valandas per dieną. Ir ar tikite savo sūnumi, kad jis gali tas keturias valandas savarankiškai, be jūsų pagalbos įveikti ten iškylančius sunkumus.

Pirmasis klausimas ir būtų apie tai, ką jūs galvojate ir jaučiate apie vaiko darželį ir kokią žinią perduodate berniukui (savo jausmais, pokalbiais namuose, nerimu ir panašiai). Kitas dalykas, tai jūsų buvimas su vaiku ne darželio metu. Iš to, kaip apibūdinote situaciją, jūsų vaikas turėtų išgyventi nesaugumą ir nerimą atsiskiriant nuo jūsų. Kaip jau minėjau, jis gali labiau reaguoti į tai, ką jaučiate jūs, o ne į savo emocijas. Bet kokiu atveju, čia vaikui svarbu ne atitolti nuo nemalonaus objekto, o pamatyti, kad jis yra patikimas.

Taigi jo patikimumą rodo jūsų požiūris į darželį ir tai, kad darželis nėra susijęs su melu. Jei vaikas nenori atsiskirti nuo jūsų, nederėtų jo bandyti „apžaisti“, žadėti tai, ko paskui negalite tesėti. Suprantu, kad galimybė pasilikti, kai pažadate berniukui, priklauso ne tik nuo jūsų, visgi dabar jau žinant darželio sąlygas svarbu supažindinti berniuką su tuo, kas iš tikro jo laukia: kad jūs jį atvesite, ir kai jis nusirengs, turėsite išeiti, grįšite po kelių valandų, juo pasirūpins auklėtojos ir panašiai. Vaikui kur kas saugiau žinoti teisybę, net jei jis bandys ją pakeisti, nei patirti, kad mamos pažadai yra netvirti.

Su vaiko nerimu galima pabūti vakarais. Skaitant pasakas, piešiant, žaidžiant laisvą žaidimą, kuomet berniukas tiesiog žaidžia, o jūs būnate šalia. Bet kuri vaiko veikla, kai tėvai tiesiog įsikiša tik tiek, kiek mažylis jiems sako ką daryti, padeda pastarajam išreikšti savo jausmus. Tokios veiklos metu svarbu nestabdyti žaislų mušimo, pykčio ar liūdesio apraiškų, neskatinti daryti ką nors kitaip, žodžiu, neįtakoti vaiko pasirinkimo, ką ir kaip veikti (negalima tik žaloti savęs ir kitų).

Mažylio veikla, o ypač žaidimas, yra tarsi kalba suaugusiems. Jie taip praneša apie save ir mums visai nebūtina šifruoti, ką tai reiškia. Vaikams saugu, kad jie gali parodyti savo vidų ir mes tame išliekame, nepasitraukiame.

Esant dideliam sunkumui galima kiekvieną dieną bent keliolika minučių skirti vaiko pabuvimui su savimi jūsų akivaizdoje, tai būtų žingsnis berniuko sunkumo sprendimo link. Jei situacija negerės, svarbu ieškoti, kas palaiko tokį berniuko nedrąsumą atsiskirti nuo jūsų ir pasilikti darželyje (nenoras pasilikti gali sietis tiek su troškimu būti su jumis, tiek su jausmais darželiui). Tačiau šiems dalykams išsiaiškinti ne pro šalį būtų gyva psichologo konsultacija.

Vaida

*******************************************************************

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausoje dėl išlaidų kariuomenei – nedviprasmiškas signalas valdžiai (351)

Lietuva gynybai šiuo metu skiria beveik 2 proc. BVP. Krašto apsaugos ministras, kariuomenės vadas,...

Siūlo nebemokėti atostoginių: darbuotojas turėtų pats susitaupyti nuo algos (238)

Kilusi diskusija dėl atostoginių mokėjimo tvarkos sulaukia dviprasmiškų vertinimų. Ekonomistų...

Šie specifiniai Rytų Vokietijos prekės ženklai išliko ir žlugus komunizmui (19)

Rytų Vokietija negarsėjo kaip vartotojų teisių gynimo bastionas, ir kai Berlyno siena griuvo...

Atlikite trumpą testą ir sužinosite, ar turite riziką susirgti cukriniu diabetu (2)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto...

Įmonė atsisakė tradicinių buhalterių: dabar kas mėnesį sutaupo keturženkles sumas (15)

Jau kurį laiką garsiai kalbama, kad dėl automatizacijos kai kurių specialybių atstovai...

Veneciją užliejo aukščiausias potvynis per 50 metų žuvo žmogus (4)

Veneciją antradienį vakare užliejo aukščiausias per daugiau kaip 50 metų potvynis , tad...

Po krepšiais dominavęs Sabonis solidžiai prisidėjo prie ketvirtos paeiliui „Pacers“ pergalės (2)

Domantas Sabonis vėl ant parketo buvo viena ryškiausių figūrų, o Indianos „Pacers“ (7/4)...

Kai akiniai jau nepadeda, vienintelis kelias – operacija: ką būtina apie ją žinoti

Akis – tarytum mažas optikos prietaisas, leidžiantis mums matyti, tačiau tą patį vaizdą...

8 būdai, kaip apsisaugoti nuo plepių žmonių (5)

„Nepaprastai įdomi“ istorija apie močiutę, katiną arba nutikimą pakeliui į darbą: yra...