aA
Man 14-a metų ir nebenutuokiu, į ką kreiptis pagalbos. Rašau, nes turiu baimes, kurios ima reikštis vakare, jau sutemus ir kurių niekaip negaliu atsikratyti. Bijau katastrofų ir mirties. Atsigulus į lovą, mano vaizduotėje ima kilti nemalonūs įvairių katastrofų vaizdai. Tai labai trukdo miegoti ir nervuoja. Galbūt yra koks būdas tas baimes įveikti ir jas nuslopinti?
Baimė
© Shutterstock nuotr.

Esu normali mergina, turiu draugų, nesu vieniša. Šeimoje padėtis sunkoka, dažnai pykstuosi su tėvais. Turi tai įtakos ar ne - spręsti Jums. Iš anksto ačiū už atsakymą.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Turėtų būti sunku kiekvieną vakarą sutikti savo nerimus, kurie pasireiškia pačiais nemaloniausiais mirties ir katastrofų vaizdais. Ir noras visa tai kur nors nugramzdinti, paslėpti, pabėgti yra toks žmogiškas ir natūralus. Tik va viena bėda, kad tos žaizdos, per kurias ateina nakties košmarai, yra sunkiau atrandamos ir išgydomos...

Minėjai, kad dažnai pykstiesi su savo tėvais. Gaila, kad daugiau apie tai neparašei, bet greičiausiai jautiesi, kad jie sunkiai tave supranta, nepriima tavęs tokios, kokia norėtum būti, neleidžia tau elgtis pagal savo sumanymą. Gali būti, kad suabejoji net jų meile. O tada jau tiesus kelias į tamsą – jausmą, kad nesi tokia reikalinga, kaip norėtum būti.

Iš pirmo žvilgsnio tavo baimės atrodytų realios ir pagrįstos. Tiek mirtis, tiek katastrofiška gyvenimo baigtis yra žmogaus egzistencijos dalis. Ir viso to bijoti, kai tau keturiolika, yra normalu. Visgi tas natūralus nerimas dažniausiai kyla iš nesaugumo, kurį tenka išgyventi kasdienybėje. Keičiasi tavo kūnas. Imi justi, jog esi pakviesta dideliems uždaviniams gyvenime. Vis akivaizdžiau, jog kažkada teks būti savarankiška, atsakyti ne tik už save, bet ir už kitus žmones. Žodžiu, imi suprasti, kad vis labiau žengi į suaugusių pasaulį ir tai turėtų gąsdinti. Dar sudėtingiau, jei šiame kelyje nejauti savo tėvų palydėjimo.

Taigi nuolatos išgyvenami konfliktai su tėvais, greičiausiai per televiziją dažnai stebimos žmonių gyvenimo dramos ir katastrofos tapo sunkiai pakeliamu vienu dideliu nesaugumo jausmu, kuris ypatingai sustiprėja šviesoms užgesus. Ir ką su visu tuo daryti? Keisti nusistovėjusi santykį su tėvais? Vengti televizijos ir laikraščių? Bandyti įtikinti save, kad viskas gerai? Kad mirtis dar tolima, o katastrofos ištinka ne visus? Matyt, nei vienas atsakymas neskamba įtikinamai.

Tai, ką tu išgyveni, yra stiprus jausmas. Koks jis iš tikro: skausmas, nesaugumas, nerimas, pyktis, liūdesys, kaltė, gėda ar koks kitas, būtų sunku atsakyti dabar. Tačiau pagrindinė žinia, kad kylančių išgyvenimų nederėtų slopinti ar kaip nors nuo jų bėgti. Dažniausiai jie ima silpti, kai mes išdrįstame su jais susitikti ir pamatyti, kas iš tikro tai yra.

Geriausia, ką galėtum padaryti, tai atrasti bent vieną suaugusį patikimą asmenį, su kuriuo galėtum kalbėtis apie tai, ko bijai, kuo gyveni dieną ir naktį. Ne tik apie mirtį ir katastrofas, kurios atsiranda einant miegoti, bet ir apie sunkumus būnant šeimoje.

Jei išdrįstum, būtų nuostabu į pagalbą pasikviesti psichologą ar kokį jaunimo linijos konsultantą, su kuriais galima drąsiai ir atvirai kalbėtis apie mintyse ir širdyje glūdinčias pabaisas.

Dar vienas būdas pabūti su savo nerimu ir jį pamažu mažinti, tai išbandyti įvairias menines priemones: piešimą, šokį, rašymą. Kai tampa itin baisu, galima atsikelti, pasiimti dažus ir nupiešti savo baimę. Jos paklausti, ko ji iš tavęs nori? Ką ji nori tau pasakyti? Arba rašyti laišką žmonėms, kurie tą dieną tave supykdė, nuvylė, įskaudino, nesuprato. Gal būt kurti eiles apie tai ką išgyveni. Arba sušokti savo nerimo šokį, nulipdyti baimės skulptūrą, kaip nors kitaip išveikti savo buvimą su artimais žmonėmis ir savimi.

Apibendrinant: pabandyk nepasilikti viena ir pasitikėti bent vienu žmogumi, kuris priimtų tave su tais išgyvenimais, kurie tave vargina, kuriam galėtum atverti savo mintis, jausmus. Ir paieškok būdo, per kurį tos baimės galėtų pranešti tai, ką nori ir apleisti tave. Meninės formos joms labai padeda išeiti iš žmogaus širdies ir atrasti savo vietą ant lapo, sąsiuvinyje, molyje, muzikoje ar judesyje.

Nuoširdžiai linkiu susidurti su savo baimėmis ir padėti joms tave palikti.

Vaida

*******************************************************************

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujų technologijų era: piršto antspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (48)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų antspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (122)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (536)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (39)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (73)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (17)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...

Užkalnis: kuo kvepia laukinė laisvė ir runkeliai iš kioskų? (90)

Bjaurieji amžiai, dar žinomi, kaip pirmasis nepriklausomybės dešimtmetis, viskas, kas prasideda...

Apie troleibusą svajojo nuo vaikystės: kai atlyginimas – 500 eurų, jauni darbuotojai čia neužsibūna (58)

Vilniaus miesto gatvės neįsivaizduojamos be troleibusų. Vieni jų nemėgsta dėl prasto...

Ekspertai pateikė labiausiai pasiteisinančius patarimus sekso klausimais (5)

Sakote, kad intymus bendravimas jums nekelia jokių problemų? Net atvirkščiai – jis ypač vykęs...

Mitybos specialistė Tulčina perspėjo kavos mėgėjus ir įvardijo, ko pati niekada nevalgo (144)

Jei norite būti sveiki, kiekvieną rytą valykite dantis su soda, išgerkite stiklinę šilto vandens...