Rašau Jums su viltim išgirsti kokį nors patarimą (kompetentingo žmogaus) mano atveju, kol dar ne vėlu… Man 26 šeši, bet vis tiek jaučiuosi bejėgė, nežinanti kur ieškoti pagalbos ir kaip padėti savo labai brangiam ir artimam žmogui – mamai. Pabandysiu kuo galima trumpiau išdėstyt visą situaciją, nors, kita vertus, galbūt daugiau informacijos padėtų Jums geriau įvertinti situaciją.
Alkoholizmas
© Corbis/Scanpix
Pagrindinė mūsų šeimos problema – tėvas alkoholikas. Mano vaikystės prisiminimuose baimė, ašaros, pažeminimai, skaudinimai ir visa kita. Žinoma, kai buvau maža, būdavo, kad verkdavau dėl tėvo, nes jis mėgdavo pagąsdinti, neva išeina ir nebepareis, kaip visiems suprantama, tai netiesa. Tada verkdavau ir prašydavau: „Tėveli, neišeik“. Po to stodavau į tarpą tarp mamos ir tėvo visą laiką, kai jis pareidavo girtas, įkalbinėdavau jį eiti miegoti ir nesišvaistyti žodžiais bei kai kada kumščiais.

Po pastarojo įvykio visi buvom vaikų teisių tarnyboje, nes tada dar buvau nepilnametė ir tėvas buvo laikinai apsiraminęs. Deja, kaip sakoma, ligonis lieka ligoniu. Kuo toliau, tuo blogiau. Mano akyse vieną kartą jis bandė mamą keldamas į viršų, suėmęs už kaklo, išsireikalauti pinigų, laimei, pamačiau, pagelbėjau. Žinoma, buvo ir tokių atvejų, kai nebūdavau namie ir mama su sese nukentėdavo.

Labai keistas dalykas dar tai, kad sesė visąlaik kentėjo daugiau nei aš, ne kartą yra ją sumušęs netgi iki mėlynių. Žinoma, ji smulkesnė nei aš, ir, kaip tėvas sako visąlaik, „aš jo mylima dukrelė“. Bet netgi tai nepadeda, kai prašau: „Jei nebegali gyventi be alkoholio, būk geras, važiuojam, užsikoduok“, bet tada išgirstu tik vieną atsakymą, jog jei jis nori, gali negerti, matyt, nenori.

Dar seniau kažkiek padėdavo policininkai, bet ir tie buvo tėvo draugai (gyvename mažam miestelyje), kurie jį išvežę po kurio laiko paleisdavo (po kelių valandų). Jau senokai, kai kreipiausi pagalbos, išgirdau paaiškinimą: „Į šeimyninius barnius nesikišame“. Nuo to laiko nežinau, kieno prašyt pagalbos ir ką daryt.

Kadangi jau esu suaugusi pati, galiu kažką patarti, bandžiau mamą įkalbėti skirtis, galų gale nupirkti jam butą (kad turėtų kur išeiti), nes skyrybų atveju vis tiek reiktų gyventi vienam bute ir gyvenimą pradėti iš naujo. Jis jau nedirba gal 6 (jei ne daugiau) metai, už butą nesumoka, moka mama, valgyt irgi retai kada parsineša, valgo ką randa šaldytuve.

Mama sako: „Už ką aš jam dar turiu kažką pirkt, jei jis jau 6 metus neparneša visai pinigų“. Aš visa tai suprantu, bet man ne pinigai svarbu, o mamos saugumas. Nebegaliu taip sėdėt rankas sudėjus ir nieko nedaryt, nors mažiausiai tikiu, kad galiu kažkur kreiptis ir kažkas galėtų padėti.

Jis yra labai įbauginęs mamą, kad susidoros su ja, jei tik išsiskirs. Ne kartą girdėjau mamos svarstymus po kokio žiauraus įvykio (policininkas nušovė žmoną ligoninėje, Kaune vyras nužudė žmoną..), kad ir jos tai laukia. Gyvenu baimėje, kad galbūt vieną dieną gali būti jau per vėlu, turiu imtis kažko dabar, todėl visų pirma nusprendžiau prašyti Jūsų patarimo.

Šiuo metu gyvenu ne su tėvais, t.y. ne su mama, esu toli nuo jos. Jokiais būdais, būdama šalia, negalėčiau dabar padėti, nebent nusipirkti butą, pasiėmus paskolą, ir gyventi su ja. Bet, kaip visi supranta, kiekvienas žmogus nori turėti savo gyvenimą. Ateityje neatmetu galimybės, kad su manim gyvens mama, bet kol neturiu būsto, tai neįmanoma.

Todėl galbūt Jūs galėtumėte man patarti, kur galėčiau kreiptis pagalbos, kol neįvyko tragedija... Nes po tragiškų įvykių visi pradeda garsiai kalbėti reikėjo padėti, kažką daryti, bet ką dar neteko išgirsti.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Perskaičiusi klausimą, pajutau sunkumą. Ir tas jausmas atėjo su mintimis, jog taip nelengva būti atsakingu už kitus, ypatingai artimus ir mylimus žmones. Todėl pirmiausia nors keliais žodžiais norisi pasakyti, kad būti šalia tėvų, kurie vienas kitam yra grėsmė, juos saugoti vienas nuo kito ir bandyti parodyti išėjimą iš situacijos, yra be galo sunkus ir minimalius rezultatus duodantis darbas.

Šeimoje, kurioje vienas iš narių turi priklausomybės nuo alkoholio problemą, veikia tam tikros taisyklės ir kiekvienas žmogus turi savo vaidmenį. Tai yra tarsi žaidimas. Yra alkoholikas, kuris neretai atlieka blogiečio, kitus gąsdinančio ir skriaudžiančio vaidmenį. Yra nuskriaustoji žmona, kuri labai dažnai sunkiai mato išeitį, jaučiasi bejėgė ir įbauginta. Yra gelbėtojai vaikai, kurie įvairiais būdais stengiasi, kad viskas išsispręstų.

Tai paminiu tam, jog padėčiau suvokti, jog šis žaidimas gali baigtis tik tada, kai kuris nors iš veikėjų pasitrauks iš jo. Veiksmingiausias ir visgi sudėtingiausias yra žmonos pasikeitimas. Jūsų mamos vaidmuo yra labai reikšmingas, palaikant tėčio alkoholizmą. Jos baimė keistis, nežinojimas, kaip reikėtų gyventi kitaip, tik dar labiau sustiprina jos vyro pozicijas. Vienas iš galimų pagalbos būdų, yra bandymas leisti suvokti, kad be tėčio gyvenimo ji dar turi ir savo gyvenimą.

Neretai alkoholikų žmonos gyvena savo vyro jausmais, bėdomis, nuolatiniais bandymais jam padėti, pykčiu ant jo, baime. Tačiau ilgą laiką išbuvusios tokioje situacijoje nelabai žino, kaip galėtų gyventi kitaip. Ir tai dažniausiai yra pagrindinė baimės keistis priežastis, kuri pateisinama tokiu teiginiu: „Jis man gali ką nors padaryti, jei aš su juo išsiskirsiu”.

Prieš ką nors pradėdama keisti, jūsų mama pirmiausia turi mokytis gyventi savo gyvenimą. Užsiimti savo pomėgiais, susirasti draugų ar bendrauti su artimais žmonėmis ir panašiai. Visgi teoriškai tai skamba kur kas paprasčiau, nei galima įgyvendinti praktiškai. Dėl to labai svarbu kreiptis profesionalios pagalbos. Vienas iš veiksmingiausių būdų yra Al anon grupės, kurios yra skirtos alkoholikų artimiesiems. Jos leidžia pajusti savo vertę ir parengia asmenį pokyčiams, kurie neretai išlaisvina iš susidariusios situacijos.

Jei jūsų mieste tokios grupės nėra, galima ieškoti paramos psichologų ar dvasininkų tarpe. Jūsų mamai reikalingas žmogus, kuris galėtų padėti sustiprėti. Tačiau jūs pati vargu ar galėsite tai padaryti. Jūsų indėlis gali būti tai pagalbos kartu su mama ieškojimas. Jūs ir pati galite išbandyti minėtas grupes. Taip su mama galėsite dalintis gauta informacija ir patirtimi bei stiprinti ją.

Jei situacija yra pavojinga mamos gerovei, gal yra galimybė kuriam laikui apsistoti pas giminaičius ar gerus draugus. Ir problemą spręsti kiek atsitraukus. Mamos elgesio pasikeitimas privers keistis ir jūsų tėtį. Kol nepradės jausti, jog žmona traukiasi iš žaidimo, jis nejaus nei noro, nei reikalo, ką nors keisti.

Stiprybės jums. Nuoširdžia su jumis. Vaida
Norėdama gauti konkrečius grupių kontaktus, galite dar kartą parašyti į redakciją.

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: atkeliauja lietus, griaustinis ir vėsa (7)

Antroje savaitės pusėje pagaliau sulauksime lietaus. Ketvirtadienį šalį dar spės užlieti 30...

Planą „B“ be Jasikevičiaus turintis Motiejūnas įvertino išvykstančius: važiuoja, kur uždirbs daugiau (19)

Kauno „Žalgirio“ generalinis direktorius Paulius Motiejūnas tik iš žiniasklaidos sužinojo,...

Psichologė įvardijo, kas lemia jūsų mitybą: kodėl sunku keisti įpročius ir juos išlaikyti? (28)

Ar kada nors susimąstėte, kas lemia mūsų maisto pasirinkimus? Psichologai teigia, jog kiekvieną...

Pergalė prieš kazino: lošimų bendrovė privalės grąžinti vyrui 6,5 tūkst. praloštų eurų (62)

Teisminis ginčas Klaipėdos miesto teisme išnagrinėtas priklausomybę įrodžiusio vyro naudai....

Vėlų vakarą sostinėje, prie policijos būstinės, į stovintį pareigūno automobilį rėžėsi motociklas (5)

Vėlų trečiadienio vakarą, apie 23.15 val., Vilniaus pakraštyje esančioje Visorių g....

Veryga brandina planą: palies pamėgusius privačias ligonines (370)

Sveikatos apsaugos ministerija sukūrė planą, kaip valstybės finansus ligoninėms susieti su...

Ironiška Kurtinaičio „padėka“ klubo vadovybei: tikrai padarėte viską, kad būtų lengviau (20)

Rimas Kurtinaitis LKL sezono apdovanojimų vakare nestoko geros nuotaikos, spėjo prasilenkdamas...

Islandijoje svajonių darbą susiradęs lietuvis negali atsidžiaugti (53)

Antrus metus iš eilės gidu pietryčių Islandijoje dirbantis Žilvinas Žebrauskas negali...

Užkalnis. Vilnius nebetinka būti sostine. Perkelkime ją į Kauną (598)

Daug metų didžiavausi ir gyriausi, kad, gimęs Kaune, esu vilnietis. Džiaugiausi, kad po 16 metų...

Pirkėjas „Maximoje“ užfiksavo koktų vaizdą – dar labiau papiktino darbuotojos reakcija (158)

Esu nuolatinis parduotuvių tinklo „Maxima“ pirkėjas, tačiau tai, ką pamačiau ir teko patirti...