aA
Kokie yra įmanomi būdai priversti vaiką (12 metų) ruošti pamokas namie? Kiek bepaklausi, atsakymas vienas: „nieko neužduota“ arba „paruošiau mokykloje“. Bausmės (veto televizoriui ir kompiuteriui) nepadeda, piniginė motyvacija taip pat neveikia. Geranoriškų pokalbių ta tema veiksmingumas trumpalaikis. Mokytis gali, bet tingi. Jeigu iš dalyko gauna ir 10, ir 2, vadinasi, sugeba, bet tingi. Kaip kovoti su tokiu reiškiniu?
Mokykla
© Corbis

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

Iš pradžių noriu atkreipti jūsų dėmesį į tai, kad sūnus yra tokio amžiaus, kuomet vaikai nustoja baudžiami verkti, ir vis labiau už tėvų nuomonę ima klausytis draugų nuomonės. O siekis kovoti su kažkokiu reiškiniu savo vaike tampa kova su pačiu vaiku.

Žinoma, mūsų ketinimai nuo pat pradžių būna geranoriški: mes nenorime nugalėti vaiko, tačiau norime nugalėti jo keliamus nepageidaujamus reiškinius: tingėjimą, nenorą ruošti pamokas. Tačiau jei mes kovingai žiūrime į reiškinį, kurį, mūsų nuomone, gimdo vaikas, šis jaučiasi taip, lyg mes kovotumėme ne su reiškiniu, o su pačiu vaiku.

Tuomet jis užsidaro ir ima gintis: įžūlesni vaikai tiesiog keikia tėvus ir atvirai priešinasi jiems, o mandagesni – suserga, išsisuka nuo pareigų, daro paslapčia kokią nors „šunybę”. Ir iš esmės pradeda slaptą kovą su tėvais, kurie suvokiami kaip agresoriai.

Įsivaizduokite, kad jūsų tėvai pradeda kovą su kokiu nors nepageidaujamu, jų nuomone, jūsų elgesiu: tarkime, tėvai mano, jog valgote nesveiką maistą ir turite nesveiką potraukį kompiuteriui. Ir štai tėvai ima:

- bausti jus, uždedami „veto” spurgoms ir kompiuteriui;
- klausinėja, ar sveikai šiandien maitinotės ir ar ne per daug sėdėjote prie kompiuterio;
- geranoriškai kalba, maždaug taip: „Ką tu sau galvoji?“

Koks bus šių priemonių veiksmingumas?

Manau, kad nulinis. Jūs valgysite paslapčia ir eisite ten, kur yra kompiuteris, o nuo geranoriškų pokalbių jausitės suirzęs: „Gal gana kabinti man makaronus, gerai?”

Taigi ką tėvai bedarytų, jei jų nuostata bus „sulaužyti tą vaiką”, tai jo nuostata bus „jokiu gyvu nepasiduosiu”.

O dabar pagalvokime, kaip galėtų elgtis tėvai, jei jų nuostata būtų kitokia, ir esant kokiai nuostatai jums nekiltų noro gudrauti ir priešintis?

Žinoma, jūs norėtumėte pagarbos, tikėjimo, pasitikėjimo, ir tik tuo atveju, jei jums reikėtų to pačiam - tėvų pagalbos. Tačiau kada jūs eisite pagalbos ne pas draugus, o pas tėvus? Tam jūs turite pasitikėti savo tėvais, o pasitikėti jais galėtumėte tuo atveju, jei žinotumėte: jie jums simpatizuoja; jie jus supranta; jie patys kažkada buvo tokie, kaip jūs.

Prieikite prie veidrodžio ir pagalvokite apie vaiko nenorą mokytis. Įdėmiai pažiūrėkite į savo atspindį, akių išraišką, lūpų padėtį, kaktą. Tokį jus mato jūsų vaikas ir į šį veidą reaguoja. O po to prisiminkite save vaikystėje.

Štai jūs prisimenate, kaip elgėtės, kai buvote 12 metų amžiaus. Pažiūrėkite, kaip pasikeitė jūsų veido išraiška. Pajauskite, ką reiškia būti penktoku. Prisiminkite iš tėvų patirtas skriaudas. Iš tėvų jūs išmokote būti kovingas. Ar jums to iš jų reikėjo?

Vėl pažvelkite į veidrodį.

Atlikite šį pratimą kiekvieną dieną visą savaitę...

Kam to reikia? Tuo metu jūs atveriate savyje ne kovingas, o kitas savybes: supratimą, sugebėjimą priimti vaiką ir tapti jo potencialiu sąjungininku. Jūs netampate jo „draugeliu”, jūs tik palaikote vidinį ryšį su savimi - dvylikos metų amžiuje. Ženklas, kad tai įvyko - ne mintys apie vaiką, ne valingi ketinimai „suprasti ir priimti”, ne idėja apie tai. O realus jūsų atspindys veidrodyje.

Dabar tiesiog prie progos jūs pasakote sūnui, kaip jums sekėsi mokytis penktoje klasėje. Ir paklausiate, kokie yra sūnaus mokytojai, kokios yra pamokos. Jei pastebėsite, kad jūsų balse atsiranda nekantrių intonacijų, reiškiančių „ir kodėl tu toks tinginys?”, vėl eikite prie veidrodžio ir kartokite pratimą. Jei viskas tvarkoje, vaikas ims su jumis kalbėtis. Jis pamatys iš jūsų veido, kad jūs atėjote ne kovoti.

Tuomet - technikos reikalas. Ar jis susipykęs su viena mokytoja? Ar su keliais? Ar su bendraklasiais? O gal su jumis?

Pajutęs pasitikėjimą, jis papasakos jums, kas vyksta. Ir jūs rasite išeitį.

Jei tokių pokalbių buvo, bet, kaip jūs sakote, „neveiksmingų”, reiškia, jie buvo ne tokie. Jūsų veidas reiškė ką kita: „aš tave nugalėsiu” arba jūs rodėte apsimestinį „supratimą”, arba nekantrų „kada gi bus rezultatai?

Jei jūs norite tiesos ir atvirumo – būkite atviras savo vaikystei. Tuo pat metu išlikdamas suaugusiu žmogumi. Apie tokius tėvus svajoja visi vaikai. Jums tereikia veidrodžio. O pažymiai palauks.

Sėkmės.
Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: šaltis parodys savo nagus (5)

Pirmadienio dieną iš vakarų priartės nauja kritulių zona. Debesuotumas sparčiai didės....

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (62)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (415)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (26)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (176)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (20)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Puikų Messi smūgį atrėmęs vartininkas nesulaikė „su mėsomis“ taranavusio Suarezo epizodo įrašas

Ispanijos „ La Liga “ čempionate 20-ame ture sunkią pergalę pasiekė namuose rungtyniavusi...

Po vandentiekio avarijos Vilniuje pagaliau gera žinia vairuotojams

Ketvirtadienį, sausio 17 d., apie 16.23 val., Vilniuje , Žemaitės g., trūko vandentiekio...

Rimvydas Valatka. Antrasis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus (1085)

Vieni statė postamentus Raiteliui ir Basanavičiui. Kiti už valdiškus pinigus statėsi estakadą...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo (10)

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...