aA
Esu skaičiusi nemažai psichologinių straipsnių apie motinų ir dukterų santykius. Ji yra mano krikšto mama, kuri mane užaugino, kai mano mama mirė. Problema ta, kad nemoku su ja bendrauti taip, kad jos tai neskaudintų.
Liūdna moteris
© Corbis/Scanpix
Šį savaitgalį ji pasiūlė užsakyti mišias už mano tėvus, aš paprašiau atidėti tai vėlesniam laikui, nes dabar man sesija - ir daug darbų. Taigi ji dėl to, kad aš atsisakiau, taip supyko, kad jai pakilo spaudimas, ir jau visa savaitė ji jaučiasi blogai. Su ja kalbėjo jos sūnus ir jos sesuo, kad čia nėra nieko blogo, bet ji manęs nenori matyti, nes greičiausiai čia mano vyro įtaka ir kad aš esu nedėkinga dukra.

Dar yra taip, kad mes visi stengiamės su ja kalbėti taip, kad tik ji nesusinervuotų, bet kartais tiesiog turi pasakyti savo nuomonę, o tada jeigu tai jai nepatinka - ji taip susinervina, kad ne tik ašaros, bet ir sveikata sutrinka.

Klausimas būtų toks, kaip bendrauti su tokiu žmogumi, kad jo nenuvaryti į kapus ir tuo pačiu sugebėti gyventi savo gyvenimą, kaip tu nori. Būsiu dėkinga už atsakymą.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Jūsų paliestas bendravimo su tėvais ypatumas tikrai nemaža problema. Suprantu, kokią didžiulę įtampą jaučiate, derindama troškimą turėti savo gyvenimą ir tuo pačiu globodama mylimą jautrų žmogų. Deja, yra tokių asmenų, kurie gyvenime jaučiasi labai nesaugūs, ir kaip vienintelį nusiraminimo būdą jie suvokia kitų žmonių besąlygišką kontroliavimą.

Panašu, kad ne jūs nemokate bendrauti su savo krikšto mama, o jos poreikiai yra ypatingi. Ji savo vertę suvokia tik per savo vaikus ir kitus žmones, kuriuos yra pasisavinusi. Bet kurio iš jų kitokią nuomonę, pasipriešinimą, savarankiškumą ji priima kaip grėsmę būti atstumtai, galimybę būti nesvarbiai, nereikalingai.

Šie mechanizmai yra giliai įsišakniję ir jai tokie svarbūs, jog sukelia fizinius simptomus. Neretai tokie žmonės kaltina kitus dėl jų prastos sveikatos, prašo, kad jų niekas „nenervuotų” ir panašiai. Savo būseną jie supranta kaip priklausančią nuo aplinkinių.

Vargu ar mano atsakymas padės jums pakeisti bendravimo pobūdį su krikšto mama (tam labiausiai tiktų psichoterapija), visgi norėčiau perduoti vieną žinią, kuri galbūt jus sustiprintų.

Jūs nesate kalta, norėdama gyventi savo gyvenimą. Juo labiau nesate nedėkinga, turėdama savo planus ir neatsisakydama jų. Problema šiuo atveju yra ne jūsų, o jūsų krikšto mamos. Neminėjote, ar turite savo vaikų, tačiau jiems esant ypatingai svarbu išsilaisvinti iš tokio bendravimo, kad jis nebūtų perduodamas iš kartos į kartą.

Išsilaisvinti nereiškia nutraukti bet kokius ryšius. Svarbu palaipsniui leisti kitam išmokti, jog jūsų noras turėti savo nuomonę, gyvenimo būdą, planus, kurie skiriasi nuo krikšto mamos įsivaizdavimo, nereiškia, jog jos nemylite. Tai yra labai ilgas ir be galo sudėtingas procesas. Neretai pareikalaujantis daug vidinių jėgų, peržengimo per save, nerimo, kaltės išgyvenimo. Tačiau su kiekvienu savo pozicijos atstovėjimu jūsų santykis taps laisvesnis.

Svarbu kiekvieną kartą būti kantriai ir mylinčiai. Nesiekti, kad krikšto mama apsidžiaugtų jūsų sprendimais, tačiau į bandymus prikabinti jums nedėkingos dukters etiketę vertėtų atsakyti, jog jūs mylite ją, neretai savo planus keičiate ne todėl, kad pati taip norėtumėte, o bandydama įtikti, neįskaudinti.

Visgi yra tam tikri dalykai, kuriuos sprendžiate pati ir norite, kad ji juos priimtų. Svarbiausia tai daryti su kuo didesne ramybe, net ir tuo atveju, jei kitas žmogus bando išprovokuoti jūsų pyktį ir taip tik parodyti, jog buvo teisus, dėl jūsų nemeilės jam.

Svarbu atsirinkti ir tai, kada verta priešintis, o kada ne. Labai svarbu subtilumas, ramybė ir pasitikėjimas tuo, ką darote. Nesate atsakinga už savo krikšto mamos gyvenimą, kad ir kaip ji nori, kad taip būtų. Galite jai tik padėti, bet pagalba nereiškia visų jos norų tenkinimo. Kuo daugiau žmogus įgauna valdžios, tuo sunkiau reaguoja į nepaklusimą. Tai yra kenksminga jos pačios sveikatai.

Skirkite jai daugiau laiko, kurio metu nespręstumėte jokių problemų. Pabandykite dažniau klausti jos nuomonės, nors ir nebūtinai darysite, kaip ji sako. Pagarbiai išklausykite jos patarimus ir pasakykite, jog pagalvosite. Neverta siekti įtikinti ją, kad yra kitaip. Neatimkite iš jos galimybės rūpintis. Siekdama agresyviai nuo jos pabėgti tik dar stipriau papulsite į jos glėbį. Kuo saugesnė ji jausis, tuo laisvesnė būsite ir jūs pati.

Nuoširdžiai su jumis. Psichoterapeuto palydėjimas šiame procese jums būtų didelė stiprybė ir palaikymas. Vaida

Rašykite: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smūgis durelėmis į kitą automobilį nebūtinai baigsis deklaracija – žinovai mato spragų (59)

Galimybė eismo įvykio deklaraciją pildyti tada, kai automobilio šonas paženklinamas greta...

SGD terminalą dabar nori pirkti: kas pasikeitė (130)

Parlamentui priėmus svarstyti įstatymų projektus, kurie sukurtų teisinį pagrindą suskystintų...

Vilniuje rengiamasi statyti unikalų pėsčiųjų tiltą per Nerį (8)

Tokio konkurso sostinė nematė daugiau nei 15 metų – savivaldybė rengiasi tiesti naują ir...

DELFI Diena. Po vaikų paėmimo skandalų netyla diskusijos — pokalbis su Šakaliene ir Puidoku (11)

Įkaitusi atmosfera po vaikų atėmimų skandalų neslūgsta. Kaip taisyti dabartinį vaiko teisių...

Valgote papelijusius maisto produktus? Net nenutuokiate, kas jūsų laukia (6)

Pelėsiniai grybai gamtoje yra labai paplitę – jų rūšys skaičiuojamos tūkstančiais. Kai...

Policijos įspėjimus prieš mitingą Lietuvoje gavo ne vienas žmogus: pasijutau kaip tikras banditas (737)

Varėnoje dirbantis mokytojas Egidijus Nasevičius pasijuto didžiuliu nusikaltėliu, kai į jo duris...

Landsbergis tikisi viešo Skvernelio paneigimo: įtaria, kad dėl biudžeto bus palaikytos Puidoko pataisos (138)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) pirmininkas ir partijos...

Kada sprogs NT burbulas: ekspertai turi skirtingas nuomones (196)

Kuomet vis garsiau kalbama apie galimai artėjančią krizę, ekonomistų nuomonė kiek išsiskiria...

Theresa May atšaukia antradienį turėjusį vykti lemiamą balsavimą dėl „Brexit“ parlamente atnaujinta 15.15 (22)

Theresa May pirmadienį atšaukė kitą dieną parlamente turėjusį vykti balsavimą dėl pritarimo...

Laidoje „Krepšinio zona“ – LKL teisėjavimo skandalas ir aistros Kaune (10)

Pirmadienį 14 val. DELFI TV laidoje „Krepšinio zona“ su Vaidu Čeponiu ir Gediminu Inčiūra...