aA
Turiu didelę problemą - anytą. Tai žmogus, kuris visai nesiklauso ir net nenori klausytis manęs. Nuo pirmų mūsų su vyru bendravimo akimirkų, buvau jai "litovskaja jazva". Na, tai dar galima pakęsti, ką jau padarysi. Bet pagrindinė problema yra ta, kad ji visur ir nuolat kišasi - į vaikų auklėjimą, į mano asmeninį gyvenimą, kas nepatinka, viską išsako mano vyrui. Tada namie pykčiai - tai negražiai jai pasakiau tą, tai ne taip atsakiau į SMS žinutę, kodėl išvis neatsakiau į jos užduotus klausimus. Bandžiau jai paaiškinti, kad mes atskira šeima, kad daugelį dalykų turime spręsti patys, be jos žinios. Ji to nesupranta.
Anyta
Anyta
© Corbis/Scanpix

Be jos neįmanoma išeiti su vaikais net į lauką – toks jausmas, kad seka, nes tuoj pat prisistato, mūsų namuose sėdi nuo ryto iki vakaro – pasak jos, kadangi čia jos sūnaus namai, vadinasi ir jos.

Pavyzdžiui, neseniai įvykęs incidentas. Sausio 6 d. buvau sutarusi operaciją. Tą dieną kaip tik buvo rusų Kalėdos (anyta rusakalbė). Operacijos išvakarėse sulaukiau skambučio su priekaištais, kodėl operacijos datos nesuderinau su ja. Kaip aš jos negerbiu. „Savo atšventei, o man nereikia!", nors jokios pagalbos niekada neprašau. O visas pyktis, kad sūnelis negalės pas ją atvažiuot.

Ji man pareiškė, kad išvis „kam jis tau po operacijos reikalingas? Jis gi ne daktaras. O jei reiks pagalbos, paprašysi svetimų, ne viena gi gulėsi ten". Dar daug visokių istorijų, situacijų galėčiau papasakoti. Jaučiu, kad pradeda braškėti mūsų santuoka. Vyro palaikymo nesulaukiu. Ką daryti? Kaip jos atsikratyti? Būčiau dėkinga už menkiausią patarimą.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Miela, laiško autore, jei jūsų klausimas apie tai kaip atsikratyti anytos, bijau, kad šioje srityje neturiu kompetencijos... O jei rimtai, tai panašu, jog jūsų jausmai ir mintys sukasi, kaip savo vyro mamą išgyvendinti iš jūsų kasdienybės ar padaryti ją retu svečiu. Uždavinys ne iš lengvųjų ir ne tik dėl anytos elgesio. Sutuoktinio tėvai problema neretai tampa tuomet, kai santykis tarp vyro ir žmonos nėra toks artimas ar atviras, jog kiti asmenys nesunkiai gali jį koreguoti.

Pradėti vertėtų nuo to, jog anyta tikrai nepakeis savo elgesio ir jau tikrai savo noru neapleis pozicijų, atsisakydama bandymo kontroliuoti sūnaus ir jūsų gyvenimų. Jai yra patogu taip, kaip ir yra. Greičiausiai vienintelis įmanomas taikus sugyvenimo su ja būdas būtų paklusimas jos taisyklėms. Ką panašaus ir daro jūsų šeimyna, tik ne iki galo. Visgi santuokiniam gyvenimui toks motinos įsikišimas retai atneša laimę.

Vadinasi, valdžia turėtų pereiti į jūsų rankas ir vyro mamai verčiau būti svečiu jūsų namuose, nei tai, kuri turi juose teisę ir valdžią.
Kaip tai padaryti? Tai atlikti turite jūs su vyru, o ne laukti, kad pati anyta jus apleis ar taps supratinga. Vertėtų dar kartą, o gal net ne vieną, aptarti šį sunkumą su sutuoktiniu. Išsakyti jam, kaip jūs jaučiatės, kai jo mama taip aktyviai dalyvauja jūsų gyvenime ir kaip norėtumėte, kad būtų.

Net jei vyras jus apkaltins, jog negerbiate, nemylite ar nejaučiate kitų švelnių jausmų jo mamai, neturėtumėte apsimetinėti ir slėpti tikrojo savo požiūrio į ją. Tai svarbu pripažinti ir pačiai sau. Anytos elgesys jus erzina, kelia pyktį, norite, kad jos būtų kuo mažiau jūsų šeimos gyvenime ir nebūtų labai efektyvu nuo to bėgti. Vienas iš argumentų, sutuoktiniui siekiant koreguoti jūsų bendravimą su jo mama, gali būti, jog norint, kad jūsų su anyta ryšys taptų geresnis, jums reikia daugiau erdvės ir laisvės nuo jos.

Žinoma, būtų nuostabu, jei apie naujus sprendimus anytai praneštų jos sūnus, bet jei tai neįmanoma, tuomet aiškias ribas galite nustatyti tik jūs. Jos turėtų būti konkrečios, padedančios išspręsti esmines problemas, tačiau jokiu būdu nežeminančios žmogaus. Kaip pavyzdys galėtų būti pasakymas savo anytai, jog daugiau tokie santykiais negali tęstis ir jūs nusprendėte juos koreguoti būtent taip, net nesvarbu, ar jai taip patiks, ar ne, prioritetas jums yra savarankiškas gyvenimas. Tai reiškia, jog į svečius pas jus galima ateiti, tarkime, du kartus per savaitę vakarais.

Jei anyta norėtų kartu su anūkais išeiti į lauką, gali tai daryti prieš tai susitarus. Į skambučius, žinutes ir kitokias replikas turite teisę neatsakyti ir panašiai. Prašytumėte ir to, kad apie savo rengiamas šventes ji praneštų iš anksto. Žinoma, būtų gražu, jei kai kurias stabilias datas, tokias kaip gimtadieniai, jos Kalėdos ir kitas svarbias dienas, prisimintumėte ir jūs pati, o pamiršusi mokėtumėte atsiprašyti.

Labai svarbu ne tikėtis, kad kitas žmogus darys taip, kaip jums patinka, tačiau jam išsakyti savo lūkesčius. Gali būti, jog jūs viliatės, jog tas žmogus taps kitoks, o kol jo veiksmai jums kelia nepasitenkinimą, jūs mieliau renkatės skundimąsi, nei bandymą konstruktyviai nubrėžti ribas ir jas įdiegti.

Žinoma, gali būti, jog jūsų anyta tokiu atveju sukels dar didesnę audrą. Greičiausiai taip ir bus. Ir bandys tai padaryti, bandydama pritraukti savo sūnaus, gal net anūkų palankumą. Dėl to visgi jūsų šeimą gali sugriauti ne anyta, o judviejų ryšio ypatumas, kuris leidžia vešėti tėvų kišimuisi. Tas rodo, kad svarbu išmokti bendrauti vienas su kitu taip, jog išgirstumėte kits kito būsenas, jausmus bei norus ir siektumėte bendrų tikslų. Kai pora yra pakankamai konstruktyviai bendraujanti, artima ir atvira vienas kitam, tuomet treti asmenys neturi tiek daug galios.

Apibendrinat norėčiau pasakyti, kad bet kokiu atveju labai svarbu rūpintis savo santuokos ugdymu. Kita vertus, jūsų rankose yra visos galimybės neleisti savo anytai tiek intensyviai dalyvauti jūsų gyvenime ir perimti vadovavimą šiai situacijai, tačiau tai nereiškia, jog ši užduotis lengva.

Ir jau tikrai dar ilgą laiką nebūsite mylima marčia, kuria galbūt norėtumėte būti, dėl to pačiai sau vertėtų paatvirauti su savimi ir atsakyti, kas jums reikalingas labiau: apsimestinis bendravimas, keliantis įtampą, kartais gal net padedantis, ar laisvė nuo anytos, kurios kaina gali būti ne tik visiškai nutrūkę santykiai su ja, bet nesutarimai su vyru.

Vaida

Turite problemą, kurios negalite išspręsti? Rašykite psichologui@delfi.lt.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sutuoktiniai po skambučio į karštąją liniją – įbauginti: sudvejojome, ar verta tikrintis (267)

Pokalbis su karštosios linijos savanore dėl koronaviruso tyrimo vyrui ir jo žmonai pasirodė labai...

Nausėda pažėrė kritikos Seimui: man visiškai neįdomu, kas yra kaltas – kalti visi papildyta (285)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienio rytą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM)...

Patarimas darbuotojams: jei sutinkate su mažesne alga, turi mažėti ir darbo krūvis (100)

Su sunkumais dėl karantino susiduriančiose įmonėse darbuotojų gali būti prašoma susimažinti...

Šiems būstams karantino metu žada aukso amžių: žmonės turi pinigų ir nori juos išleisti (67)

Nekilnojamojo turto rinka šiuo metu patiria milžinišką sąstingį. Kol NT pardavėjai stengiasi...

Mokslininkas paaiškina: štai, ką reikėtų daryti, jei pandemijos metu norite apsipirkti saugiai (15)

Donaldas Schaffneris yra mikrobiologas ir maisto saugos ekspertas iš Rutgerso universiteto....

ULAC vadovas: 6 iš 7 koronaviruso atvejų gali likti nepastebėti (53)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas neslepia,...

Koronavirusu užsikrėtusi aktorė izoliavosi psichikos sveikatos centre: norėčiau nusikeikti, bet geriau sukalbėsiu maldą (114)

„Pradėsiu pozityviai“, – pirmadienio vakarą savo mintimis dalijosi Ieva Labanauskaitė ....

Mokslininkas – apie virusui atvertą užnugarį: kai kurias klaidas dar galima ištaisyti (57)

Lietuvoje jau daugiau nei pusė tūkstančio medikų turėjo izoliuotis dėl kontaktų su koronavirusu...

Adam Tooze

Ar koronaviruso sukelta finansinė krizė bus didesnė už 2008 m. krizę? (2)

Paskutinioji ekonominė krizė buvo finansinis širdies smūgis. O ši gali būti panaši į viso...

Kaip sterilizuoti namus, jei baigėsi valikliai: šias priemones rasite ir savo spintelėje (3)

Kai išeigas tenka riboti beveik iki nulio, turime daug gražaus laiko susitvarkyti namus. Apie...

|Maža didelių žinių kaina