aA
Mane labai neraminai paauglės dukros (14 m.) elgesys. Ji neturi motyvacijos mokytis, esą mokosi tik dėl tėvų. Turi gerą atmintį ir pakankamai gabumų, kad gerai mokytųsi, tačiau tingi ilgiau pasimokyti, kad gautų geresnį rezultatą. Verčiau tą laiką praplepa su draugėmis telefonu, klausosi muzikos. Jai labai imponuoja žiaurūs dalykai: siaubo filmai, ypač kur liejasi kuo daugiau kraujo, ji su didžiausiu pasimėgavimu pasakoja apie juos...
Paauglė
© Corbis

Yra didelė tinginė: jeigu galima ko nors nedaryti, tai ir nedarys, tvarkosi savo kambarį tik priversta, iniciatyvos ką nors padėti namuose niekuomet nerodo, tik liepiama išneša šiukšles ir pan. Jos tinginystė pasiekia tokį laipsnį, kad jeigu neina niekur iš namų, tai tingi net nusiprausti...

Labai skaudina dukros egoizmas, ji visai nesistengia suprasti kito žmogaus, nepagaili, jeigu jis serga, blogai jaučiasi. Pavyzdžiui, aš pati visą savaitgalį sirgau, gulėjau lovoje su temperatūra, tai ji nė karto neužėjo paklausti, ar man nieko nereikia atnešti, bet net nepasiteiravo kaip jaučiuosi. Mane slaugė tik vyras.

Dar vienas nerimą keliantis dalykas dukros elgesyje - jai labai imponuoja žiaurūs dalykai: siaubo filmai, ypač kur liejasi kuo daugiau kraujo, ji su didžiausiu pasimėgavimu pasakoja apie juos... Jos dievukai yra hip-hopo atlikėjai, ji žavisi, kokie jie kietuoliai, mušantys savo drauges, atsiduriantys kalėjimuose ir pan. Ji pati stengiasi kopijuoti jų elgesį - yra grubi, berniukiška.

Mūsų šeima inteligentiška ir santykiai šeimoje yra geri, šeimos nariai: aš, vyras, močiutė, visi stengiamės vienas kitam padėti, užjausti, todėl man yra nesuprantama, kaip mylinčioje aplinkoje auga toks „diegas“. Kad mokslų rezultatai būtų geresni, samdome dukrai net kelis mokytojus, vežioju į būrelį.

Norėjau ją nuvesti pas psichologą, tačiau ji nesutinka. Nebeišmanau, ką daryti, patarkite.

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

Žinoma, paprasčiausia būtų patarti jums sudaryti su dukra sutartį, pagal kurią ji turi padaryti namuose tai ir tai, ir tuomet turės tiek ir tiek pinigų. Tačiau toks kelias greičiausiai jau jūsų išbandytas ir situacija yra sudėtingesnė.

Jūsų šeimoje, mano akimis, toks „diegas“, kaip dukra, turėjo anksčiau ar vėliau išaugti. Kadangi jūs rašote, jog „visi stengiamės vienas kitam padėti, užjausti“, natūraliai atsiranda kažkas, kam reikia padėti ir ką reikia užjausti.

Jei niekas šeimoje neturėtų problemų, tai nebūtų ko užjausti ir nebūtų kam padėti. Šeima atsidurtų beprasmybės vakuume. O dabar toks rūpinimosi objektas yra - tai jūsų dukra. Esu tikras, kad jei „problematiško“ šeimos nario vietą užimtų kas nors kitas, jūsų dukra labai greitai nustotų turėti problemų.

Taip atsitinka todėl, kad šeima - tai vieta, kurioje turi egzistuoti prasmės jausmas. Inteligentiški ir linkę rūpintis kitais žmonės negali gyventi kuo nors nesirūpindami ir „negelbėdami“.

Na, nebent jūs būtumėte gyvenimo prasmę radę kitais būdais:

• būtumėte „laisvi menininkai“;
• nepaprastai didelėse skolose paskendę verslininkai;
• mokantys mėgautis kasdieniais gyvenimo džiaugsmais malonumų ieškotojai.

Deja, iš jūsų laiško aiškiai seka orientacija „padėk vaikui“, ir patikėkite, tokia prasmė pakankamai galinga, kad vaikai nesąmoningai pasistengtų tapti „problematiškais“, „slunkiais“, „tinginiais“, „veltėdžiais“, „sunkiais paaugliais“ ir pan. Tokiu būdų jie gyvena prasmingą gyvenimą, nes padeda kitiems šeimos nariams turėti kuo rūpintis. Šeimos rėmuose tai labai didelė prasmė, nors ilgainiui ir ji išsenka. Tuomet vaikai arba pasunkina problemas, arba stebuklingu būdu iš jų „išauga“.

Ar yra kokių nors išeičių iš susidariusios situacijos?

Yra, tačiau visuomet jos neplanuojamos ir nelabai pageidaujamos. Pirmiausia, jei jūsų šeimoje atsirastų didesnių problemų - kas nors turėtų kokių nors rimtesnių ligų – tuomet šeimos potencialas „užjausti ir padėti“ persiskirtų į tą šeimos narį.

Antra išeitis – natūralus augančios dukros atsiskyrimas nuo jūsų šeimos. Anksčiau ar vėliau ji susiras vaikiną arba kur nors išvažiuos - mokytis ar dirbti. Tuomet ji gyvens pati, ir jai pačiai teks rūpintis savo gyvenimo prasme.

Tuomet, žinoma, ji jausis kiek nepatogiai prieš jus, nes paliks jus vienus, tačiau su tuo nepatogumo jausmu gyvens tol, kol jūs neišdrįsite parodyti savęs iš nemalonios pusės. O jei išdrįsite, tai jai bus lengva nuo jūsų atsiskirti. Nes visuomet lengviau išeiti iš šeimos, kur tėvai yra „neįmanomi“. O iš šeimos, kur tėvai yra labai rūpestingi, išeiti sunku, nes jautiesi jiems skolingas.

Tai ką jūs pasirinksite? Lauksite rimtos ligos ar pasistengsite palengvinti dukrai atsiskyrimą nuo jūsų?

Manau, kad šis klausimas retorinis. Žinoma, kad sirgti nesinori, o be to, jums norėtųsi, kad dukra taptų savarankiška. Kitaip jums nerūpėtų, kad ji yra „didelė tinginė“. O kad ji taptų savarankiška, ji turi greičiau „atsirišti“ nuo jūsų. Jums tai skambės paradoksaliai, tačiau tam jūs turite išmokti būti „pakankamai blogais tėvais“.

Nes tik tuomet jūsų dukra nesijaus jums skolinga. Jeigu jūs atkakliai bandysite likti jai „mylinčiais ir rūpestingais“, dukros skolos jausmas augs ir ji ims jus niekinti vis labiau ir labiau. Taip ji psichologiškai mažins savo skolą jums.

Kaip jums elgtis?

Tinka viskas, kas padėtų jums dukros akyse tapti „egoistais“. Vaikščiokite su vyru į SPA, važiuokite į romantinę kelionę, lankykitės restoranuose ir kino festivaliuose. Ir jei dukra prašys pinigų, labai mandagiai paaiškinkite jai, kad dabar jų neturite, nes turite su tėčiu pramogų, kurių negalima atsisakyti.

Negaminkite jai vieną kitą vakarą vakarienės. Gyvenkite savo malonumui, kol nesusilauksite iš dukros priekaištų „dėl egoizmo“. Tai būtų geras ženklas, rodantis, jog dukra nustojusi jaustis jums skolinga. Jūsų laimėjimas - jei ji pradės ant jūsų pykti ir pasakys: „Mano tėvai egoistai“. Jei taip, pasakykite jai, kad ji galėtų nusipirkti maisto ir pati ką nors pasigaminti. Tuomet duokite jai kažkiek pinigų. O pati tęskite malonumų programą.

Žinoma, jums nėra lengva tai padaryti. Rūpestingi žmonės ne taip lengvai keičia savo gyvenimo stilių. Tačiau nuojauta man sako, kad jūs susitvarkysite.

Sėkmės!
O.Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (263)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (213)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (203)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (70)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (59)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Karbauskis nori pertvarkų partijoje: jau žino, kokių žmonių nebeliktų (111)

Artėjant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) suvažiavimui, į partijos narius...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (191)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (600)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Iš „Eurovizijos“ atrankų pasitraukusiam Sashai Song gresia tūkstantinė bauda papildyta dainininko komentaru (29)

Trečiadienio vakarą LRT televizijoje filmuojant dar vieną „Eurovizijos“ atrankų laidą...