aA
Man virš 30 m. Su vaiku gyvenu mamos namuose. Mama padeda materialiai, tačiau morališkai palaikyti nemoka: bendrauja priekaištais, pykčiu. Mama ypatingai tvarkinga, o aš, nors mėgstu tvarką, nesu tokia tvarkinga kaip ji.
Anyta su marčia
© Shutterstock nuotr.

Valau, kai jau būtinai reikia. Tai mamą nervina, o mane dar labiau atpurto nuo tvarkymosi.

Kažkaip išmokau nesitvarkyti ir nors norėčiau, apima kažkokia apatija. Nemėgstu tvarkytis namuose. Galima būtų suformuluoti taip. Kas man yra: ar aš tinginė ar tik tinginė namuose. Darbe man patinka dirbti, skubėti, atlikti užduotis, įgyvendinti kažką. Iš esmės mėgstu valyti, plauti, bet man reikia pasitenkinimo procesu ir lėto proceso.

Mama viską tvarko žaibiškai ir piktai. Kaip man prisiderinti prie mamos arba "užsimerkti" ir nematyti jos bruožų, kurie man trukdo būti pačiai savimi, elementariai tvarkingu žmogumi, elementariai veikliu namuose žmogumi. Namuose aš tarsi apmirštu.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Turėtų būti nelengva gyventi namuose, kuriuose negalite kurti savo taisyklių. O dar tikriau, namuose, kurie vis dar reikalauja paklusti dalykams, galiojusiems jūsų vaikystėje ir atsiradusiems iš mamos – dukros santykio. Jūsų situacija yra tarsi inkaras, kuris neleidžia jums išplaukti iš glaudaus ryšio ir tapti atsakingai pačiai už save, kuriančiai gyvenimą pagal savo įsivaizdavimą ir norus, o ne pagal mamos nurodymus bei nepasitenkinimą.

Tingėjimas dažniausiai yra sąvoka, kurią naudojame buityje. Tačiau po šia būsena visuomet slypi konkrečios neveiklumo, pasyvumo priežastys. Ar jūs esate tinginė ar ne, nebūtų taip svarbu, jei nereikėtų įtikti mamai, norint susilaukti ramybės, o gal ir priėmimo. Tačiau gyvendama jos namuose, esate pakliuvusi į dviprasmišką padėtį: mama yra teritorijos šeimininkė, kitas vertus, jums jau yra tiek metų, kad natūraliai norisi būti atsakingai už savo gyvenimą ir nutraukti priklausymu pagrįstą ryšį. Kiek suprantu, tai padaryti renkatės nepaklusdama reikalavimams, apmirdama tam, ko iš jūsų tikimasi.

Taigi panašu, kad abi su mama esate pasilikusios kažkur paauglystėje. Mama negali priimti jūsų kaip kito suaugusio asmens, turinčio savitą supratimą apie tvarką, ir problemą bando išspręsti rodydama savo pyktį ir priekaištus, tarsi ženklą, kad kitokios, nei ji norėtų, jūsų nepriims.

Kita vertus, jūs pasiliekate vaiko pozicijoje, kuris savo prieštaravimais bando pralaužti mamos kietumą bei prašosi būti mylimas ir ne toks tobulas, ne taip puikiai gebantis tvarkytis. Spėju, jog bet koks bandymas aptarti tvarkos problemą baigiasi priekaištavimu, nusivylimu ir pasitraukimu.

Tai, kas jums trukdo susikalbėti ir rasti abiem priimtiną tvarkymosi, gyvenimo kartu arba atskirai būdą, pasilikimas mamos ir vaiko santykyje, kuris buvo veiksmingas prieš daug metų. Šiuo metu jūs esate du suaugę žmonės. Kad ir kaip būtų keista, vienas kitam nieko neskolingi ir neprivalantys. Tai reikštų, kad jūsų mama neprivalo tverti savo namuose jai nepriimtinos netvarkos, vien dėl to, kad esate jos dukra. Kita vertus, jūs neturite tvarkytis, vien dėl to, kad įtiktumėte savo mamai.

Esate du suaugę žmonės, kurie gyvena vienuose namuose. Žinoma, kad ši buitinė situacija yra apipinta kitais įvairiausiais vaiko – mamos ryšio niuansais, tačiau kol neišdrįsite būti lygiavertė partnerė savo mamai ir konstruktyviai aptarti galimybes bei sąlygas gyventi kartu, problema neišnyks. Svarbu pamažu kurti galimybę kalbėtis su mama, kad išgirstumėte jos lūkesčius jums kaip tai, kuri gyvena tuose pačiuose namuose. Kita vertus, išsakyti savo norą juos patenkinti suvokiant, kad ji yra namų šeimininkė, ir kad leidimas jums gyventi taip, kaip norite savo teritorijoje, gali būti pagrįstas tiesiog gera valia.

Neabejoju, kad šie pokalbiai sukels ankstesnius skaudulius. Tačiau svarbu atskirti, kad juos išgyveno tuo metu buvusi mergaitė, dėl to, jei norėsite juos aptarti, apkalbėti, derėtų priimti, jog jie buvo anksčiau ir dabartinei santykiai jų neprivalo ir negali kaip nors kompensuoti. Nutraukti buvusias įtampas galima pripažįstant, jog jos buvo ir išgyvenant atsiprašymo bei atleidimo procesus. Dabartinis santykis negali kaip nors užglaistyti ankstesnių sunkumų. Ar jūs susitvarkysite ar ne, ar mama leis jums nesitvarkyti ar ne, tai nepanaikins jūsų buvusių jausmų.

Apibendrinant: dabar jūs esate dvi suaugusios moterys, kurios pokalbio pagalba gali atrasti galimybę gyventi kartu arba atsiskirti. Prie to, ką jautėte, kai buvote maža ir išties priklausoma nuo savo mamos, yra kitas priėjimas. Pradžioje asmeninis. Jūsų mama yra namų šeimininkė ir neprivalo nuolaidžiauti jums vien dėl to, kad esate jos dukra. Tai, jog norėtumėte, kad ji jus priimtų, mažiau priekaištautų ir dažniau rodytų pasitikėjimą jumis yra suprantamas ir natūralus noras. Tačiau būtent apie jį ir derėtų kalbėtis, atskiriant jį nuo tvarkymosi.

Sėkmės,
Vaida

******

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujausi politikų reitingai: nepasitikėjimas Karbauskiu didžiausias per kelis dešimtmečius (1)

Naujausios šalies gyventojų apklausos rodo ne tik rekordinį nusivylimą „valstiečių“ partija,...

DELFI žurnalistas, prieš dešimtmetį aprašęs Kedžio istoriją: jis buvo žiauriai priblokštas ir keršto norintis tėvas (527)

„Lietuvai gresia pedofilijos skandalas“ – tai paties pirmojo straipsnio apie Kedžių istoriją...

Teismas imasi nagrinėti Venckienės skundą dėl suėmimo, prie durų laukia jos rėmėjai advokatė prašo nušalinti du teisėjus (91)

Vilniaus apygardos teismas penktadienį pradeda nagrinėti Neringos Venckienės advokatės...

Dėl mirštančios jūros pavojus gresia 60 mln. žmonių (1)

Kadaise Aralo jūra buvo laikoma ketvirtu pagal dydį ežeru pasaulyje. Šiandien jis įkūnija...

Bugavičiaus žudikų teisme – velionio šeimos nariai ir mylimoji Vita Jakutienė prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (33)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Netekęs darbo televizijoje Jurijus Smoriginas vos pragyvena: pensininkas priverstas dirbti nuo ryto iki vakaro (96)

Žinomo baleto artisto Jurijaus Smorigino jau ne vienerius metus nėra televizijos eteryje, tačiau...

Instagramas keičia taisykles: neberodo patiktukų skaičiaus (1)

Instagramo vartotojai Lietuvoje nebemato, kiek žmonių paspaudė „patinka“ prie paskelbtų...

Lietuvoje retai matoma Violeta Repčenkaitė: aš ne iš tų, kurios apsivelka rūbą vos vieną kartą (5)

Šį penktadienio rytą „10 stiliaus klausimų“ užduodame buvusiai televizijos laidų vedėjai, o...

Už kokią sumą dabar galima išsinuomoti butą Vilniuje: pastebėti reikšmingi pokyčiai (84)

NT rinkoje šiuo metu aktyvus ne tik pardavimo, bet ir nuomos sektorius. Pastaruoju metu išsinuomoti...

Motyvacija judėti. Vladai Musvydaitei — netikėti iššūkiai ledo ritulio treniruotėje

„Motyvacija judėti“ laidos vedėjai Vladai Musvydaitei teko nelengva užduotis – ne tik...