Jau eina antri metai, kaip aš gyvenu nerimu. O tas nerimas atsirado, kai prieš du metus žuvo mano tėtis, visa tai įvyko netikėtai ir staiga, man buvo didelis šokas ir tik dabar galbūt jau pradedu suvokti, kad jo tikrai nebėra.
Rudeninė depresija
© Corbis/Scanpix
Prieš tuos du metus mūsų giminėje buvo kažkoks baisus laikotarpis, nes iškart po trijų dienų mirė ir mano prosenelis, tai teko iš vienų laidotuvių vykti į kitas, po puses metų mirė vėl netikėtai dėdė. Šią vasarą prie mano akių mirė ir mano šuo tai vėl buvo smūgis man, aišku tai nepalyginsi su žmogaus netektimi, bet aš tai išgyvenau labai.

Ir nuo tų visų netekčių, na galbūt tiksliau nuo mano tėčio mirties aš jaučiu ištisai baimę, nerimą, kad vėl kažkas gali atsitikti, kad vėl galiu kažką prarasti, bet labiausiai bijau, kad galiu prarasti savo mamą. Ji yra vienintelis mano artimas žmogus. Aš žinau, kad negalima apie tai galvoti, nes kaip sako, kad mintys dažniausiai išsipildo, aš bijau labai to bijau, bet nebežinau ką daryti, kad tos kvailos mintys mane paliktų? Galvoju apie apsilankymą pas psichologą, bet vis kažkas sustabdo ir nenueinu. Labai norėčiau išgirsti Jūsų nuomonę ir patarimą.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Artimų žmonių paradimas, ypatingai kelių iš eilės, natūraliai sukelia nerimo jausmą dėl kitų mums svarbių žmonių sveikatos ar gyvybės. Baimė netekti žmonių, kuriuos mylime, aplanko beveik kiekvieną iš mūsų vienu ar kitu metu. Kai kurie ją nešiojasi visą gyvenimą.

Vienas iš būdų, kuris sumažina nemalonius jausmus, yra kalbėjimas. Pasilikę vienumoje su savo mintimis, neretai jas auginame, taigi auga ir mūsų baimės. Kalbėdami su kitais žmonėmis, dažnai pajuntame palengvėjimą, kartais randame mums svarbius atsakymus ar palaikymo žodžius. Mintis nueiti pas psichologą tikrai sveikintina. Ypatingai tuo atveju, jei nedrąsu kalbėtis su artimaisiais ar draugais.

Mirties baimė mažėja ir tada, kai leidžiame sau daugiau pabūti su šia tema. Neretai iš aplinkinių sulaukiame pasipriešinimo kalbėti apie mirtį, su ja susijusius dalykus, nes tai sukelia nemalonius jausmus, nerimą. Tačiau vengimas tik dar labiau pagilina mirties suvokimą kaip baisios, viską griaunančios. Kalbėjimas apie jausmus padeda lengviau susitaikyti ir įprasminti ir ankstesnes mirtis. Mirtis yra neišvengiama mūsų egzistencijos dalis. Apie ją turime mąstyti taip pat kaip apie gyvenimą. Tačiau tam neretai reikia laiko, drąsos ir kitų žmonių pagalbos.

Dar keletas žodžių apie išsipildančias mintis. Bandydami pabėgti nuo atsirandančių minčių, tik dar labiau sustipriname jų norą okupuoti mūsų mąstymą. Čia vėl belieka grįžti prie to, kad mes dažniausiai galvojame apie tai, kas mums kelia nerimą ir kol juo nepasidalinsime, tol jis mintimis siųs žinutes apie savo buvimą. Negalime savo mintimis nulemti kito žmogaus likimo, jos labiausiai veikia mūsų pačių būseną ir jausmus.

Su mirties baime yra susiję tikrai daug dalykų: vienatvės baimė, skausmo baimė, beprasmybės jausmas ir t.t. Psichologo konsultacijos pagelbėtų suvokti, kas mirtyje yra baisiausia, kas padeda sumažinti nerimo jausmą. Kartu galima atrasti šio reiškinio prasmę, kuri padėtų lengviau jį priimti. Nereikėtų pamiršti ir to, kad tam tikras nerimo lygis susijęs su šia tema išliks kone visada. Tačiau jei jaučiate, jog tai trukdo jums gyventi, būtina spręsti sunkumą.

Nuoširdžiai su jumis. Vaida

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (4)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (15)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Gyvai / Eurolygos mūšis Bamberge: „Brose“ – „Žalgiris“ (27)

Kauno „Žalgirio“ (11/6) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (98)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Nemalonumų sulaukęs buvęs garsios advokatės žentas: jeigu lemta, nuo kalėjimo nepabėgsi (58)

Dėl baisios avarijos išgarsėjęs buvęs garsios sostinės advokatės žentas Arnas Tumėnas vėl...

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti (12)

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (15)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (475)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Siaubinga parduotuvės klaida: pardavė nuodingą žuvį, galinčią sukelti skausmingą mirtį (6)

Gamagoryje (Japonija) per garsiakalbius skamba įspėjimas nevalgyti nuodingos žuvies, kurios penkias...

Vairuotojai įspėjami artėja pūga (17)

Vakare ir naktį eismo sąlygas sunkins snygis ir pustymas. Vairuotojai įspėjami būti atidūs.