aA
Norėčiau paminėti, kokią problemą turiu dėl savo 2,9 metų dukros. Atsikėlėme į Belgiją prieš 9 mėnesius. Visi čia kalba olandų kalba, šiek tiek angliškai. Mes gyvename su teveliu (jis nėra tikras dukros tėtis, tačiau vaikas jį vadina tėčiu). Jis su dukryte kalbasi olandiškai, tačiau kaip ir visi tėčiai, jis yra labai užsiėmęs, tad dukrytė kalbos iš jo daug neišmoksta. Tarpusavyje su draugu kalbamės angliškai, o aš su dukra lietuviškai. Čia prasideda pirma problema - vaikui labai visos kalbos maišosi. Ji norėtų kažką pasakyti tėčiui, bet nemoka ir pan.
© Corbis/Scanpix

Toliau, mes su dukryte visada kartu, kadangi aš nedirbu, nes mažoji tik nuo rugsėjo eis į darželį. Va čia ir yra mano siaubas. Ji nepasilieka su niekuo, išskyrus mane. Nei su tėčiu, nei su mano lietuviškai kalbančia geriausia drauge, nei su draugo šeima. Dar pavasarį bandėme į lopšelį vesti, nes aš pradėjau lankyti kursus, tačiau situacija tik dar pablogėjo - vaikas manęs dabar net iš akių neišleidžia. Iš kur pas ją toks nesaugumo jausmas?

Atrodo, mes kalbamės, aš jai aiškinu, kad mamytė pareis, kad reikia palaukti. Ji, atrodo, supranta, pati sako „gerai, reikia palaukti“, aš jai niekada nemeluoju, ką pažadu, visada padarome, niekada nesprunku neatsisveikinusi.

Kaip jau minėjau, bandėme ją vesti į lopšelį, tačiau teko to atsisakyti, nes auklėtojos sakė, kad man išėjus ji visada taip nenumaldomai verkia, klykia, kad jos žadėjo med. seserį kviesti. Ir taip kas dieną. Jaudinuosi dėl rugsėjo, bet dukrai to neparodau -drąsinu ją, pasakoju, kaip jai bus linksma, šaunu. Bet jau vien pradėjus kalbėti apie darželį, dukra ima nenumaldomai verkti.

Kaip su tuo susidoroti? Kodėl taip yra? Ką daryti? Nes juk ir aš turiu toliau gyventi, reikia mokytis kalbos, žvalgytis darbo. Labai myliu savo vaiką :)

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Kad būtų aiškiau, kas vyksta su mergaite, pabandysiu situaciją nupasakoti taip, tarsi viskas vyktų su jumis, o ne su jūsų dukra. Įsivaizduokite, kad patenkate į salą, kurioje nieko nepažįstate, tik vieną moterį. Su ja jums gana saugu, tačiau aplinkui viskas neaišku ir nemažai laiko jūs skiriate tos aplinkos pažinimui, prisijaukinimui, supratimui, ką aplinkiniai bando jums pasakyti, ko galima iš jų tikėtis ir panašiai.

Kai galiausiai pamažu imate suprasti, ką jums kalba ta vienintelė artima moteris, kai jau pradedate jaustis šiek tiek savarankiškesnė, tai yra, praėjus bene dvejiems metams, kai nusprendžiate nuo jos kiek labiau atsiskirti, jūsų pasaulis vėl griūna. Jūs patenkate į kitą salą. Kur vėl viskas neaišku: nesuprantama kalba, vargiai pažįstami žmonės, net ir vienintelis saugumo objektas neretai kalba taip, kaip nesuprantate ir vis stengiasi kam nors palikti, nes turi svarbesnių reikalų nei jūs, tuo pačiu nuolat išgyvena įtampą.

Žinoma, sunku su dabartine patirtimi ir mąstymu pilnai suvokti vaiko pasaulį, bet ar tikrai būtumėte rami, pasilikusi su žmonėmis, su kuriais ne tik nesijaučiate saugi, bet net ir nesuprantate? Greičiausiai ne. Dėl to galvoti apie tai, jog su jūsų dukra vyksta kažkas netikėto, aš nedrįsčiau. Vien jau persikraustymas gyventi į kitą šalį, vaikui galėjo turėti nemažai įtakos bei iššūkio, kuomet keičiasi aplinka, žmonės.

Dveji metai yra kaip tik tas amžius, kuomet vaikas kiek įmanydamas stengiasi apsibrėžti savo aplinką, daiktus, kurie priklauso jam. Tai jam padeda jaustis saugiam, kad galėtų pradėti savarankiškėti. Jūsų dukrytei šiuo metu teko persiorientuoti ir dėl to natūralu, jog susvyravo jos saugumo, pasitikėjimo aplinka jausmas, o tuo pačiu padidėjo prisirišimas prie jūsų.

Juo labiau, kad kiekvienas vaikas turi savo savarankiškėjimo tempą. Dėl to svarbu nereikalauti iš vaiko to, ko jis negali šiuo atveju pasilikti su jam saugumo nekeliančiais žmonėmis. Iki trejų metų vaikas net ir tradicinėmis sąlygomis, kuomet neišgyvena didelių pokyčių savo gyvenime, neprivalo pasilikti be jam artimų žmonių priežiūros. Kaip jau minėjau, persikraustymas galėjo grąžinti mergaitę atgal ir dėl to nevertėtų sureikšminti jos amžiaus ir leisti jai įsikurti svetimoje šalyje.

Kad vaikas sukurtų saugų santykį su kitais žmonėmis, pirmiausia jis turi daug su jais bendrauti, būdamas su jumis ir nejausdamas grėsmės, kad žadate nuo jo pasitraukti. Tiek su tėčiu, tiek su jo tėvais, tiek su draugais, mergaitei reikėtų sukurti saugų ryšį. Kai ji pamačiusi tuos žmones labiau koncentruojasi į tai, ar nebus su jais palikta, ji vargiai gali jaustis saugi ar skirti savo jėgas ryšio kūrimui.

Kalbant apie darželį, manau, jog tam kol kas mergaitė nėra pasiruošusi. Juo labiau, jei tai bus ne lietuviškas darželis. Pradžioje vertėtų kuo dažniau lankytis vaikų ir mamų susibūrimuose kartu, kad mergaitė galėtų lavinti savo kalbinius įgūdžius, o tuo pačiu pratintis prie nepažįstamų žmonių draugijos. Kai jau matysite, kad mergaitė pamažu prisitaiko, jaučiasi saugesnė, verta pradėti mąstyti ir kalbėti apie darželį. Pasiruošimas jam, jau apturėjus skaudžią lopšelio – darželio patirtį taip pat būtinas. Ėjimas kartu, vėliau palikimas kelioms valandoms ir panašiai (informacijos galima rasti internete).

Dar vienas svarbus faktorius yra jūsų pačios emocijos. Greičiausiai jūs taip pat jaučiate didelę įtampą, nes vaiko prisitaikymo procesus palengvinti arba apsunkinti gali mamos emocinė būsena. Dėl to svarbu nespausti nei savęs, nei mergaitės. Duoti laiko ir nepasiduoti visuomenės nuomonei, jog ką nors reikia daryti, kai dukrai sukanka konkretus metų skaičius. Priimti mergaitės ir savo individualumą. Nurimusi ir suvokianti situaciją bei vaiko poreikius, jus kur kas labiau padėsite ir vaikui, ir sau, nei bandydama paspartinti dalykus, ką padaryti vaikų atveju vargiai įmanoma.

Sėkmės

Vaida

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Revolut“ atstovas: slėpti pinigų nuo antstolių pas mus nebeišeis (3)

Lietuvoje specializuoto banko licenciją gavusio „ Revolut “ verslo plėtros vadovas Andrius...

Užkalnis. Saugokitės feisbuko, jis žagina jus kasdien (25)

Saugokite, kaip pinigus, savo dėmesį ir laiką. Gyvenimo niekas negrąžina.

Į Klaipėdos merus susiruošęs teisiamas Eligijus Masiulis tvirtina iš Grybauskaitės įspėjimų negavęs (324)

Politinės korupcijos byloje teisiamas buvęs Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis...

Policija pardavė avarijoje sumaitotą automobilį, bet pamiršo reikšmingą detalę (84)

„Be defektų“ – toks užrašas pridėtas interneto skelbimų portale greta parduodamo „...

Jurbarkiečių Kalėdoms išpuošti namai sulaukia didžiulio dėmesio: tokios elegancijos dar reikia paieškoti

Gūdžią naktį – šviesų jūra. Pasigėrėti įstabiu reginiu kasmet į Jurbarko pakraštyje...

Prieš autsaiderių testą – Ulanovo ryžtas: negalime teisintis, kad kažko trūksta specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (7)

Šį savaitė prieš Kalėdas Eurolygoje labai įtempta – visoms komandoms teks sužaisti po dvejas...

Viskas, ką turite žinoti apie papildomą pensijų kaupimą nuo naujų metų (38)

Nuo naujų metų pasikeitus papildomo pensijų kaupimo tvarkai gyventojai bus vėl priversti...

Ministeriją mokytojai palieka su grauduliu akyse: to nepamiršime iki mirties papildyta (355)

„Džiaugiamės, kad pagaliau mokytojus išgirdo, įsiklausė ir pradėjo spręsti problemas“, –...

Meghan Markle žiedas tik iš pažiūros atrodė paprastas – iš tiesų turėjo užslėptą reikšmę

Sasekso hercogiene gegužę tapusi Meghan Markle sugeba subtiliai išreikšti savo pažiūras ir...

Pažintis su Grigoniu: apie atėjimą į „Žalgirį“ pro galines duris, konfliktą su „Rytu“ ir pirmą susitikimą su žmona (11)

Marius Grigonis įsitvirtina Kauno „Žalgirio“ klube, tačiau kelias į Lietuvos čempionų...