aA
Turiu mažą dukrytę (2,6 m.) prieš savaitę pradėjome lankyti darželį. Ir prasidėjo problemos, kurių jau nepajėgiu ištverti nei aš, nei kiti šeimos nariai.
© Corbis/Scanpix
Pirmą dieną nuvedus į darželį dukrytę apsidžiaugiau, jokių ašarų, ožiukų (išbuvo 3 val.). Antrą dieną jau gavau auklėtojos žinutę, kad isteriškai klykia, nedelsiant nuvažiavau ir pasiėmiau, kitas dienas išbūdavome kartu po 2-3 val. Bandėme su auklėtojomis „užkalbėti“, nukreipti dėmesį, suvilioti pasivaikščiojimu pas broliuką (lanko tą patį darželį), bet kiekvieną sekundę buvau stebima akies krašteliu, kur esu. Nepaleisdavo, apsivydavo aplink kaklą ir niekur neleisdavo.

Taip pat elgiasi ir namuose, kontroliuojamas kiekvienas mano žingsnis, negaliu išeiti net į balkoną - iš karto ašaros. Naktimis pašokusi rankute apieško ar aš šalia, tuomet toliau miega. Šiuo metu sirguliuoja, paliekama namuose su močiute, tai juk ne svetimas žmogus, jau nuo 1,5 m. prižiūri, nes dirbu, ir vis tiek tos isterijos, išvedančios iš pusiausvyros ne tik mane, bet močiutę, kuri labai pergyvena dėl esamos situacijos (pašlijo sveikata).

Kiekvieną rytą palieku ją, atplėšusi nuo savęs ir klykiančią. Nesiliauja net praėjus porai valandų, vis skambina ir prašo važiuoti namo ir visą tą laiką verkia, jau užkimo, neprašneka. Pergyvenu, verkiu, klausiu kitų mamų patarimų. Ką daryti, kaip elgtis, kad vaikui neįvarius depresijos, baimės?

Darbas nemielas, nes visą tą laiką tik apie ją galvoju, kaip ji, ar nusiramino, bijau skambinti, nes pradeda verkti. Ką daryti, kaip nuraminti, kaip elgtis, ką sakyti, juk dar visai neseniai tai buvo žvali, linksma mergytė?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Jūsų aprašyta problema greičiausiai aktuali ne vienai šeimai, auginančiai mažus vaikučius, kuriems atėjo laikas eiti į darželį. Ši pradžia yra nelengva tiek vaikučiams, tiek jų tėveliams, kurie paleidžia savo vaikutį į pirmą svetimą, ne namų ar pažįstamų žmonių aplinką.

Pirmiausia nusiraminkite. Mergaitė jaučia ne tik savo nerimą ir baimę, bet jūsų pasimetimą. Išgyvendamas intensyvius jausmus vaikas tikisi, kad tėvai yra už jį stipresni ir žinos, kaip jam padėti. Dukrelei reikia jūsų ramybės, besąlygiškos meilės, buvimo su ja tuomet, kai ją ištinka nekontroliuojamas baimės būti paliktai epizodas. Geriausia tuomet ją pasiimti ant kelių, apkabinti ir neįblaškant, nepanikuojant ją palaikyti, nuolatos, lėtai kartojant žodžius „Aš su tavimi”, „Tu saugi”.

Kitas etapas yra bandymas padaryti tai, ką greičiausiai praleidote – paruošti vaiką darželiui. Gaila, kad neparašėte, kaip tai darėte, bet panašu, jog tam pritrūko laiko. Vaiko atsisakymas eiti į darželį nėra „ožiukai” ar tiesiog ašaros tam, kad jus pagąsdintų. Pabandykite įsivaizduoti, jei jus, suaugusią moterį, kas nors nepasiruošusią, o gal iki tol nieko nenutuokusią, kas nuvestų į nepažįstamą aplinką ir paliktų su nepažįstamais žmonėmis.

Vaikai labai nevienodai prisitaiko prie jiems nepažįstamos vietos. Tai labai priklauso nuo to, koks yra ryšys su mama. Neretai būna, kad vaikai jaučia savo mamos nerimą, kuris būna toks intensyvus, jog jie supranta, kad jiems ta aplinka gali būti nesaugi. Kita vertus, mažyliai, kuriuos iki tol prižiūrėjo tik artimieji, išgyvena didelį nerimą, kad tėvai juos paliko.

Vaiko paruošimas darželiui gali užtrukti iki pusės metų. Pirmiausia vaikštant pro šalia esantį darželį mažyliui galima pradėti kalbėti apie tai, kas tai yra, ką jame veikia vaikai. Kad jie čia žaidžia, valgo, miega, kol jų tėveliai dirba. Vakare, kai baigiasi darbo laikas, tėčiai arba mamos atvažiuoja jų pasiimti.

Toks nuolatos pasikartojantis pasakojimas tęsiamas porą – trejetą mėnesių. Vėliau galima nueiti į grupę ir kelis kartus pabūti be jokio ketinimo išeiti ir palikti dukrelę vieną. Vaikas pastebi viską. Bandymai nukreipti mergaitės dėmesį, nukalbinti ir panašiai tik dar labiau sustiprina jos nesaugumo jausmą. Žinodama, kad gali būti palikta, ji rūpinasi jūsų buvimu, o ne bando susipažinti su aplinka. Būdama su mergaite darželyje, pasakykite, kad vieną – dvi valandas jūs būsite kartu ir tikrai jos nepaliksite. Inicijuokite aplinkos pažinimą, būkite arti mergaitės ir jokiu būdu neverskite jos eiti nuo savęs tol, kol ji pati to nenorės.

Ir tik po to, kai pamatysite, jog vaikas pradeda domėtis vykstančia veikla, žaislais, vaikais (po kelių dienų ar savaičių), galite pasakyti, kad rytoj tu turėsi pasilikti darželyje vieną valandą be manęs. Lygiai po valandos aš ateisiu tavęs pasiimti. Pakalbėkite apie tai su vaiku vakare.

Pasiūlykite jam pasiimti kokį nors mėgstamą daiktą, kuris jam padėtų sulaukti mamos, jei kartais pasidarytų labai liūdna. Ne visiems vaikams to reikia, tačiau mažyliams, kurie yra jautresni ir labiau prisirišę prie savo artimųjų, prisitaikymo darželyje periodas gali užtrukti iki pusės metų. Visą tą laiką svarbu stebėti savo vaiką ir palaipsniui atsiskyrinėti nuo jo. Atpažinti, kas yra vaiko nesaugumas, o kas jo noras tiesiog eiti su jumis.

Kartais vaikams baimes padeda įveikti pasakos. Sekdama pasaką apie tai, kaip mergaitė Raselė išgyvena tą patį, ką ir jūsų dukrelė, paklauskite savo mažylės, ką ji tai mergaitei pasiūlytų? Ką turėtų daryti mergaitės mama? Jei mergaitė kalba, ji jums galės šiek tiek padėti atrasti būdus pripratinti eiti į darželį.

Vaiko, kuris intensyviai išgyvena išsiskyrimo baimę su mama ir tuo pačiu serga, nepatartina palikti su kitais žmonėmis. Kad problema pajudėtų iš vietos, vaikui pirmiausia reikia saugumo ir nusiraminimo. Ėjimui į darželį jūsų mergaitė buvo nepasiruošusi (rekomenduojama vaiku leisti į darželį nuo trejų metų), tai jai sukėlė didelį stresą. Vaikui šiuo metu svarbu nurimti ir iš naujo patikėti, kad jūs nežadate jo palikti. Šiuo metu bent kelias dienas jai svarbu pabūti su jumis.

Tuomet vėl palaipsniui atnaujinkite buvimą su močiute. Pranešdama apie tai, nepabėgdama, kai vaikas nemato, kalbėdama, kada grįšite ir panašiai. Šiuo metu nėra jokio kito svarbesnio darbo, kaip grąžinti mergaitę į ramybės būseną ir tik po to vėl ruošti ją ir save išsiskyrimui. O tai galite padaryti tik jūs. Esate reikalinga savo mergaitei, nes jei kelioms dienoms atsisakytumėte kitų savo atsakomybių ir pareigų, nurimtumėte, esu įsitikinusi, atrastumėte pačius geriausius būdus, kaip padėti mergaitei, o tuo pačiu sugrąžinti džiaugsmą į namus.

Jei vis dar jausite, kad situacija nekinta, kreipkitės pagalbos pas vaikų psichologą (kontaktus galite gauti dar kartą parašiusi į redakciją).

Nuoširdžiai su jumis. Vaida

Rašykite: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Išskirtinis darbu Seime nusivylusios Rimos Baškienės interviu vyksta apklausa (12)

Išskirtinis Seimo vicepirmininkės Rimos Baškienės interviu: kodėl politikė nusivylusi darbu...

Du iš trijų kandidatų į ministrus tikrinami: vieno dar ieško (16)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad dvi iš trijų ministrų kandidatūros yra tikrinamos, o...

Kandidatų į prezidentus diskusijoje – kandžios replikos: norite atidaryti vartus į Rytus (97)

Rytų Europos studijų centro jau ketvirtą kartą organizuotoje „Diplomatijos šefo“ Stasio...

R.I.T.A. Sostinės uniformų detektyvas: vietoj pasiūtų striukių – dukart brangesnės iš Lenkijos? (72)

Vilniaus miesto savivaldybė perka darbuotojams uniformas. Iš dizainerio ir bent dviejų mados...

Mykolas Pleskas apie skirtingas tėvų kastas: yra tokių, nuo kurių mane net purto

29 tūkstančiai valandų. 40 mėnesių absoliučios meilės. Tiek laiko man prireikė, kad...

Lietuvoje daugėja susirgimų pavojinga liga: vienas ligonis gali užkrėsti aštuoniolika asmenų (35)

Šiemet Lietuvoje užregistruota 17 susirgimų tymais. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ( ULAC )...

Vienetinius baldus kurianti panevėžietė gavo smūgį pamačiusi, kad jos darbus kopijuoja kiti (2)

Lietuvoje plagijavimo skandalai ne naujiena, tačiau vis dar stebina, kaip akiplėšiškai galima...

Plungės eglutė – tikra karalienė: puošia veidrodžiai ir žybsinčios kaskados (3)

Plungėje sutviskusią elgę sunku pavadinti žaliaskare – jos kūrėjai panaudojo nemažai...

Aistė Paškevičiūtė papasakojo, kodėl pasitraukė iš televizijos: man pasidarė gėda dėl to, ką darau (58)

Jau kurį laiką buvusio modelio ir televizijos laidų vedėjos Aistės Paškevičiūtės...