Važiuoju troleibusu ir pamatau vyriškį. Pagyvenęs. Suvargęs. Veidas - geras ir malonus. Nužiūriu drabužius - paprasti. Senamadiški, bet tvarkingi, švarūs. Batai sunešioti. Prisimenu, kaip neseniai mąsčiau apie dizainerių, stilistų, visažistų darbo prasmę. Pagalvoju apie veido valymą: „Jam gal reikėtų - gal veidas būtų ne toks pilkas" pagalvoju ir susigėstu nuo tos minties. Kosmetika čia - tuštybė.
Rankos, delnai
© Corbis/Scanpix
Jaučiu, kaip kyla graudumas (net nežinau iš ko), norisi pakalbinti, suteikti jam džiaugsmo, negaila nei pinigų būtų duoti. Penkiasdešimt, šimtą litų. Nesvarbu, kad pačiai pastaruoju metu jų siaubingai trūksta.

Greitai mintys perlekia per gyvenimą ir susivokimas, kaip yra, net sustingdo kūną: per gyvenimą sutikau daug „silpnų" žmonių („silpnų" šiuo atveju reiškia tai, kad jaučiausi už juos tam tikra prasme pranašesnė, tačiau dauguma jų buvo labai gabūs - kur kas gabesni už mane) - ypač su bendravimo problemomis. Ir su visais jais mano visa esatis tiesiog veržėsi į bendrystę.

Kildavo panašios jausenos: bendras globėjiškumas, noras padėti. Baisu pasidarė dėl to, kad labai aiškiai suvokiau, kad tokie jausmai ateina iš to, kad jaučiausi esanti stipresnė už juos. Mano nuomone, tai nenormalu. Atrodau sau visai kaip „geroji seselė" (pasaulio gelbėtoja), kuri galėtų padėti visiems silpnesniems už save, bet taip visai nesielgia su artimaisiais – sau lygiais.

Tas „gerumas" panašus į davatkišką pamaldumą. Pradėjau mąstyti, iš ko tai kyla. Ar man kada nors vaikystėje reikėjo tokios pagalbos - paguodos, supratimo, pakalbinimo - tačiau to nesulaukiau? Iš kur kyla tas toks „gerosios seselės gerumas"? Juk jis pasitaiko gana dažnai.

Tam tikra prasme kai kurie žmonės, kurie išvažiuoja padėti Afrikos vargstantiesiems, bet palieka skurdžią savo šeimą (arba būna jai visai neatidūs), elgiasi iš esmės lygiai taip pat?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Skaitydama jūsų klausimą, mąsčiau, ir kur gi čia yra problema – turėti jautrią širdį. Juk taip gera, kad yra žmonių, kurie važiuodami troleibusu mąsto ne tik apie savo bėdas, bet mato ir kitus. Žvelgia į jų akis, bando įminti, nuo ko papilkėję jų veidai, ir nors nedrįsta, bet gyvena noru vieną dieną juos užkalbinti... neretai jiems to reikia labiau nei pinigų.

Taigi kelis kartus perskaičiau klausimą ir įskaičiau mažą užuominą apie jus slegiantį negalėjimą padėti savo artimiesiems. Suvokimą, kad galėtumėte išgelbėti minias, tačiau konkrečiam, pačiam artimiausiam asmeniui pritrūksta jėgų. Tai yra interpretacija, remiantis labai skurdžiomis žiniomis apie jūsų nerimą, visgi pabandysiu atsakyti į jums rūpimą klausimą, iš kur kyla gerumas svetimiems žmonėms.

Žinoma, sąlygų atsirasti jautrumui yra nemažai: stebėtas pavyzdys tėvų šeimoje, švelnumo ir dėmesio stoka vaikystėje, išugdytas jautrumas kitų gyvenimams ir panašiai. Visgi čia labiau norėčiau apsistoti ties dviem situacijoms, kurios neretai mus atgręžia į kitus.

Pirmoji yra artimų žmonių kančia. Studijuodama psichologiją, neretai girdėdavau tokį posakį, jog čia mokosi žmonės, kurie nori patys turi nemažai problemų. Na, kad žmonės turi sunkumų, yra nenuostabu ir visai ne blogai, kad jie daro kažką, kad juos išspręstų. Bet šis teiginys leido pamatyti, kad pirminė motyvacija padėti kitiems yra kaip nors padėti savo artimui.

Tik, deja, padėti tiems, kurių mes nepažįstame, yra kur kas paprasčiau. Tų pačių studijų metu mums buvo kalama į galvą, kad psichologas niekada negali konsultuoti kitokiais nei terapiniais santykiais susijusio asmens (tėvų, brolių, tetų, savo vaikų, sutuoktinio, draugų, kolegų ir panašiai).

Ir taip yra todėl, kad tie žmonės yra susiję su mumis, jie vienaip ar kitaip veikia mūsų gyvenimus, įtakoja mūsų mintis, sprendimus, veiksmus. Jie yra mūsų gyvenimo dalis ir ne taip paprasta suprasti, priimti tuos, kurie mus skaudina, kurių kančia mus slegia, kurių nuolatiniam sunkumui priimti mums pritrūksta kantrybės.

Juk kaip dažnai būna, kad puikiai suprantame girtą elgetą ar iš nuovargio ant savo vaikų šaukiančią moterį, tačiau taip sunkiai valdomės, kai sesuo trečią savaitę skundžiasi dėl prislėgtos nuotaikos ar sutuoktinis jau kurį laiką neišbrenda iš prislėgtos, beprasmybe persisunkusios būsenos.

Padėti žmonėms yra labai ilgas ir daug kantrybės reikalaujantis procesas. Kita vertus, tam reikia žinių. Tik, kad ir kiek jų turėtum, artimiesiems pagelbėti nepavyksta. Tada prireikia drąsos, ryžto, daug laiko, kartais net santykių pokyčių ir panašiai. Tam ryžtasis ne kiekvienas. O turėdamas jautrią širdį, kartu augančią kaltę, žmogus gręžiasi į svetimus ir taip pat kenčiančius.

Svetimųjų kančia mus liečia kur kas mažiau. Čia mes nesijaučiame įsipareigoję, nesame su tais žmonėmis susiję stipriais emociniais ryšiais ir padėdami jiems nepanaikiname, bet sumažiname sąžinės priekaištą, kad nepadedame savo artimui. Kita vertus, jaučiamės jiems reikalingi, ką ne visada galime pasakyti, kalbėdami apie savo vietą brangių žmonių tarpe. Tai leidžia mums jaustis vertingais, kažkuria prasme - nors akimirkai išgelbėtojais. Jei tai mums yra vertybė, jaučiamės stipresni, kažką gebantys.

Gali susidaryti vaizdą, kad bet koks geras darbas yra atliekamas tik žadinamas kaltės ar noro būti svarbiu. Tačiau jautri širdis, atviras kitiems žvilgsnis ir gyvas kritiškas protas net ir tokių motyvų vedinas gali daryti stebuklus kitų žmonių gyvenime. Darant bet kokį darbą, svarbu vertinti savo elgesį, būti atviram su savimi.

Gali būti, kad kurį laiką reikia pažinti svetimų bėdas, kad taptume geresni ir dėmesingesni savo artimiesiems. Ir nieko blogo, kad žmonės išvažiuoja į Afriką gelbėti vargstančių. Greičiausiai jie grįš tvirtesni, o gal net ir savo brangius žmones ras kur kas labiau paaugusius.

Džiaugiuosi jūsų jautrumu
Nuoširdžiai su jumis. Vaida

Rašykite: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: malonu nebus (1)

Nuo savaitės vidurio orai subjurs: plūstels mišrūs krituliai, pūs nemalonus vėjas . Naktimis...

Ką kitąmet būtinai turi padaryti valdantieji: įvardijo valstybininkų algas ir vaiko pinigus (172)

Kitąmet galimybių didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir socialines išmokas bus,...

Tokia naktis būna tik dukart metuose: prasideda didžiojo lūžio laikotarpis (57)

Pavasario lygiadienis mūsų protėviams buvo svarbus gamtos reiškinys bei mitinis laikotarpis, o...

Prekybos centre du pirkėjai įsivėlė į konfliktą: apsaugininkui trūko kantrybė (63)

Tarp dviejų pirkėjų sostinės Žirmūnų mikrorajone esančiame prekybos centre kilusį konfliktą...

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė: per tai perėjo BBC, turės pereiti ir LRT (219)

Naująja LRT generaline direktore antradienio popietę išrinkta politikos apžvalgininkė Monika...

Kauniečiai apie pergalę lėmusį kėlinį: priėmėme teisingus sprendimus (3)

„Žalgiris“ iškovojo svarbią pergalę Eurolygoje. Kauniečiai namuose nugalėjo Milano „AX...

Šaras po pergalės prieš „Armani“: kodėl nepakovojus dėl namų pranašumo? (23)

Kauno „Žalgiris“ (16/11) ilgąją Eurolygos savaitę pradėjo pergale. Antradienį savo namų...

18 metų Putino: kaip nuo 2000-ųjų pasikeitė Rusija (294)

2000 metais atrodė, kad Maskvos ir Vakarų santykiai gerėja. Žmonės iš diskų ir kasečių...

Stebėtinai išraiškinga katė: pažiūrėkite, kiek emocijų ji moka parodyti (2)

Rexie – tai išraiškinga trejų metų katytė. Stebėtina, kiek daug emocijų ji geba parodyti -...

Prancūzai išduoda savo bagetę (3)

Prancūzai neištikimi savo bagetei: pernai Prancūzijoje pirmą kartą parduota daugiau mėsainių...