aA
Mano berniukui jau greitai bus 6 m. Su vyru tiek pat gyvename santuokoje. Šeima nėra ideali, santykiai baisūs. Barniai, piktumai, kartais net muštynės vaikui matant. Kai jis buvo mažesnis, vis tikėjausi, kad greit išsiskirsiu ir vaikas viską užmirš. Bet praėjo šešeri metai. Kasdien matomi barniai ir jaučiu, kad tai lemia vaiko elgesį su aplinkiniais - kartais su manim, tetom, močiutėm, šiaip moterim, kurios yra jo aplinkoje. Jau dabar dažnai matosi nepagarba moterims, tai kas bus toliau?
Pora
Pora
© Corbis

Ar galiu tikėtis, kad man išsiskyrus vaikas visa tai užmirš? Ar gali būti, kad kaip nors pasikeis jo elgesys? Nors aš jam visada pasakojau apie pagarbą, kurią kiekvienas žmogus turi rodyti kitam žmogui. Bet tikriausiai vaikui daugiau imponuoja tėvo elgesys. Kaip man elgtis?

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

Jūs susirūpinusi dėl to, kad matote sūnuje tėvo bruožus: nepagarbą moterims. Jūs ilgai ruošiatės skyryboms ir klausiate, ar tai, ką vaikas galėjo išmokti iš tėvo, neišliks jo charakteryje ir po skyrybų. Į tai atsakyti galima taip: deja, nežinau. Iš visų šeimų, kuriuose tarp tėvų yra įtempti ir konfliktiški santykiai, ne mažiau trečdalio išėjusių vaikų yra gerai prisitaikę prie gyvenimo ir jokiu būdu savo tėvų modelio nekartoja.

O kiti kartais kartoja, ir tam įtakos turi žmonės, kurie berniukui tampa pavyzdžiais vėlesniuose santykiuose. Jei tie žmonės rodo berniukui kitokius elgesio pavyzdžius, tėvo pavyzdys nublanksta. Tokiais žmonėmis gali tapti ir draugai paauglystėje, ir kiti svarbūs berniukams vyrai - treneriai, pedagogai, giminaičiai. Tačiau visa tai neplanuojama, todėl belieka tik tikėtis. O kad tikėtis būtų galima su didesniu pasitikėjimu, pagalvokime, kas svarbu yra šiandien, kai jūsų sūnui tik šešeri metai.

Barniai ir piktumai tarp tėvų nėra ženklas, kad jūs esate kažkokia baisi šeima. Greičiausiai tai reiškia labai didelį impulsyvumą, kai emocijos tiesiog liejasi nevaldomai. Ir kartu tai reiškia, kad abudu su vyru esate gyvi, energingi ir karšti žmonės. Ko gero, jūsų akimis, idealioje šeimoje viskas turėtų vykti kitaip. Žmonės turėtų mandagiai kalbėti ir racionaliai aiškintis santykius. Ir štai tokioje mandagioje sterilioje šeimoje turėtų išaugti geras ir sterilus vaikas. Aš taip nemanau.

Man atrodo, kad vaikai atsiranda visai ne dėl mandagumo. Jie atsiranda dėl aistros. Ir auklėjimo tikslas - ne sterilumas, o sugebėjimas išnešioti šią aistrą savyje tol, kol vaikas gyvena su jumis. Kad jis pasimokytų mylėti gyvenimą, būti gyvas, mokėtų džiaugtis ir išliktų savimi. Todėl paklauskite savęs, kas jums yra motinystė. Tai klausimas apie jūsų vidų, apie jūsų buvimą asmeniu, apie jūsų laisvę.

Štai ką rašė vokiečių filosofas Nyčė: „Ar tiek tu esi žmogus, kad turėtumei teisę turėti vaiką? Ar tavo norais kalba žvėris ir būtinumas? Ar vienatvės jausmas? Ar nepasitenkinimas savimi? Aš noriu, kad pergalė tavo ir laisvė tavo aistringai siektų įamžinti save vaike. Toliau už save turi tu statyti. Bet pirmiausia turi pastatyti save patį“.

Kaip matote, Nyčei vaikas – tai tėvų tęsinys, ir kad vaikas pats taptų žmogumi, iš tėvų jis turi gauti sugebėjimą jausti pergalę ir laisvę. Kokia tai pergalė? Tai - sugebėjimas atsistoti virš savo ribotumų, virš savo vergiškumo, savo „bijau“, „nesugebu“, „tai ne man“, „aš - paprasta moteriškė“ ir t.t. Kol jūs arba jūsų vyras nepastatėte savęs, tol ir vaike sunku bus ką nors pastatyti. O ar šios statybos vyksta ramiai ir kultūringai, ar audringai, kaip „italų šeimynėlėje“ – klausimas antraeilis.

Taigi, kas yra tos „statybos“?

Tai - savęs pažinimo ir savęs atskleidimo kelias, kuris anaiptol nėra lengvas, ypač kai esi užimtas tėvyste ir motinyste. Tačiau pirmas žingsnis - leisti vyrui ir sau mokytis. Mokytis ko? Mandagiai kalbėtis?

Ne, mokytis žymiai svarbesnio dalyko – mokytis būti savimi, t.y. nepriklausyti nuo kažkada iš protėvių gautų nurodymų apie tai, kas yra „geras“ ir kas yra „blogas“ elgesys. Jūs turite atrasti ne atitikimą šioms normoms, o SAVO TIESĄ. Pažvelkite, ko jūs sau neleidžiate, kas jums yra užginta nuo mažens?

Ir tam reikia labai atsiriboti nuo to, kuo jūs tikėjote ir tikėjotės iš santuokos. Nusivylimai sutuoktiniais vystosi dėl vilčių. O viltis palaiko mūsų tėvų nuomonės, lūkesčiai ir įsitikinimai, nieko bendro su realiu partneriu neturintys. Todėl, kaip bebūtų keista, išmokti gerbti vienam kitą teks ne tik jūsų vyrui, bet ir jums. Neabejoju, kad ir jam reikia jūsų pagarbos. O tokia pagarba tėčiui - geriausia dovana, kokią tik gali sūnui suteikti motina.

Visa kita - patiniška meilė, instinktyvus motinos siekis apginti kūdikį nuo žiauraus pasaulio, į kurį jūs įtraukiate ir jo tėvą.

"Bet kaip galima jį gerbti? - paklausite jūs. - Mušeika, grubus ir t.t."

Pabandykite. Nusiteikite avansu, kad jūsų vyras atsirado jūsų kelyje ne dėl lemtingos klaidos, o dėl to, kad kažkokia gyvybinė jėga jumyse aistringai išsirinko jį ir tiktai jį jūsų giminei pratęsti. Ir leiskite sau pajausti viduje dėkingumą tai jėgai. Tuomet ateis ir dėkingumas vyriškumui, slypinčiam jūsų vyre. O dėkingumas - pagarbos pagrindas. Ir padarykite viską, kad įvertintumėte visa tai, ką jis sugeba geriau už jus.

Pasikalbėkite su vyru taip, lyg matytumėte jį pirmą kartą. Prisiminkite pažinties pradžią. Kuo jis jums patiko? Nustebinkite save ir jį. Nekritikuokite jo, o įvertinkite. O vėliau galite pasikalbėti su juo ir apie savo poreikius. Tik pirma suraskite juos, tuos poreikius - juk motinystė neretai taip juos užgožia, o kur dar vidiniai barjerai laisvei!

O toliau, nepriklausomai nuo pokalbio rezultato, padarykite kitą ėjimą.

Prieikite vakare prie vaiko. Pasižiūrėkite į jį ir raskite, ką jis turi savyje nuo tėvo. Akis, nosį? Ir pasakykite jam stebuklingą frazę: „Tu- savo tėčio sūnus. Ir aš myliu tavyje tavo tėvą“.

Aš tikiu, kad po kiekviena neapykanta slypi meilė. Meilės priešybė - ne pyktis, o abejingumas.

Ir ta meilė, kurią jūs sugebėsite atrasti savo vyre - tai ir yra tikros, ne patiniškos, o žmogiškos meilės matas, kurią jūs jaučiate savo sūnui.

Sėkmės!
Olegas Lapinas

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (247)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus papildyta Gaižausko komentaru (1023)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (140)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (98)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (86)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (47)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios (34)

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (61)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (77)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

Dizaineriai neria į naują nišą: kaukes parduoda po 200 dolerių (22)

Gwyneth Paltrow pirmadienį instagrame paskelbė nuotrauką, kurioje ji grįžta iš ūkininkų...

|Maža didelių žinių kaina