Su vyru išgyvename skyrybas. Jo iniciatyva. Turime 10 m. vaiką, abu dėl jos jausmų labai bijojome, tačiau įvyko priešingai. Buvo laikas, kai aš kentėjau, ir dukra tai matė, tačiau ji, atrodo, visiškai normaliai reaguoja į vykstančius pasikeitimus.
Mergaitė
© Corbis

Galvojau, kad ignoruoja, tačiau ne. Norėjau kalbėtis su ja, pasakė, kad nėra čia apie ką kalbėti. Susitarėme, kad kai norės kalbėtis, man pasakys ir ji sutiko. Jos gyvenimas teka įprasta vaga, tik tėtis negyvena kartu. Visi straipsniai kalba apie vaiko patiriamą stresą po tėvų skyrybų. Ar tai normalu, kad vaikas taip paprastai viską priima? Ar aš, mama, matau problemas, kurių nėra?

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Jūsų susirūpinimas nėra be pagrindo. Tėvų skyrybos vaikams - skausmingas įvykis. Vaikas kiekvieną jų suvokia kaip savo dalį, ir vienos iš jų išėjimas sukelia gausybę jausmų. Tai, kad mergaitė išoriškai atrodo rami, toli gražu negarantuoja jos vidinės ramybės. Gal net atvirkščiai. Tokia vaiko būsena kelia daugiau nežinios, nei atviras gedėjimas dėl dalies šeimos netekties.

Žinoma, jei skyrybos tęsėsi ilgiau, ir jūs su mergaite bendravote, leidote jai jausti, gali būti, jog tam tikrus dalykus ji jau yra išgyvenusi, o konkretaus, fizinio tėčio išėjimo ji kol kas negali priimti, yra nepasiruošusi susidurti su šia realybe kaip su faktu.

Tačiau nederėtų atmesti ir to varianto, kad mergaitė kenčia viduje. Neranda būdų kaip tą širdgėlą išreikšti, o pokalbis apie tai, kas vyksta, ją gali gąsdinti.

Iš esmės vaikai, išgyvenantys netektį, sunkumą, nėra linkę jo vertinti ir išreikšti žodžiais. Jų žodynas, gebėjimas suvokti ir perteikti, kas su jais vyksta, yra per menkas ir dažniausiai jie renkasi tylėjimą, savo būsenos parodymą kitokiais būdais: tiek destruktyviais, tiek konstruktyviais.

Dėl to būtų nuostabu, jei mergaitei skirtumėte laiko. Pabuvimui, žaidimui, piešimui, lipdymui ar kitai veiklai, kuri leistų prisiliesti prie viduje esančių jausmų. Jūsų tikslas neturėtų būti išgauti iš mergaitės žodinį pasakymą kaip ji jaučiasi, nes gali būti, jog ji nepajėgi įvardinti savo emocijas ar tiesiog kol kas yra nepasiruošusi apie tai kalbėti. Arba jausmai, kuriuos jaučia, ją gąsdina, pavyzdžiui, natūraliai tokiose situacijose kylantis pyktis ant kurio nors iš savo tėvų ir iš karto sekanti kaltė, kad išgyvena tokią emociją.

Vaikams padeda suaugusiųjų duodamas leidimas kalbėtis skaudžia tema. O leidimą jie priima per pačių suaugusių pasidalinimą, pavyzdžiui: “aš ilgiuosi tų laikų, kai mes buvome viena šeima”, “liūdna, kad mums su tėčiu nepavyko išsaugoti santuokos”, “tau turėtų būti pikta ant mūsų, kad negali augti pilnoje šeimoje”. Galimybės suteikimas vaikui jausti bet kokius jausmus ir nebandymas jų užslopinti, labai padeda vaikams parodyti savo vidų ir priimti pagalbą.

Ramaus ir ištikimo buvimo su savo mergaite.

Rekomenduojama literatūra:
James J.W., Friedman R., Metthews L. “Kai sielvartauja vaikai”, 2007, 2010 m.

Vaida

Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„MG Baltic“ byla. Apie blogus žurnalistus, „lepšę iš tarnybos“ ir prarastus milijonus (56)

Ambicingi planai vaizdingoje sostinės vietoje statyti daugiabučius namus ir iš to uždirbti...

Seimo komitetas pritarė progresiniam pajamų mokesčiui (10)

Kone ne kiekvieną dieną Seime gimsta vis nauji pasiūlymai, kaip dar pakeisti Vyriausybės...

Rusijoje – dideli pokyčiai, Putinas imasi apgalvotos taktikos planuojama daugybė protestų

Nors Rusijos įvairių pakraipų opozicija dėl pensinio amžiaus didinimo ketina surengti daug...

Vaikų globėjo kaukė slėpė siaubingą potraukį: ragina atsipeikėti visus (119)

Žinomo klaipėdiečio, įtariamo vaikų tvirkinimu, sulaikymas apnuogino opią problemą: Lietuvoje...

Nenoriai Čerčesovą karūnavę rusų žurnalistai rinktinės šansus tebematuoja promilėmis specialiai DELFI iš Sankt Peterburgo (62)

Rusijos futbolininkai Nevos žiotyse iššovė trankiai lyg kreiseris „Aurora“. Sankt Peterburgo...

JAV nušautas dar vienas reperis Jimmy’is Wopo (5)

Kylanti repo žvaigždė iš Pitsbergo Jimmy’is Wopo pirmadienio popietę žuvo per susišaudymą,...

Telefonų apžvalga: ar atsirado konkurentas „flagmanų žudiku“ vadinamam „OnePlus 6“?

Kiek anksčiau, jau esu rašęs savo nuomonę apie „flagmanų žudikus“ gaminančią...

Sunkią ligą galima užuosti: simptomas – blogas burnos kvapas (15)

Kovoti su blogu burnos kvapu padeda ir rauginti kopūstai ar kefyras, LRT TELEVIZIJOS laidoje...

Provincijos moksleiviai turi vienintelę sėkmės kortą, tačiau ji sunkiai pasiekiama (1)

Peržvelgus Lietuvos abiturientų pažymių vidurkių statistiką, rodos, turėtume švęsti: miesto...

Kybartų pataisos namuose – dar vienas incidentas (21)

Feisbuke išgertuves transliavusių kalinių skandalo purtomuose Kybartų pataisos namuose dar...