aA
Gyvename trise - sūnus (14 metų), aš (mama) ir mamos draugas. Sūnus - puikus mokinys, atsakingas vaikas, aktyvus. Bendravimo problemų neturi, kai bendrauja su suaugusiais - mūsų draugais, vyresniais giminaičiais. Su jais visada mielai ir aktyviai bendrauja, protingai šneka, turi ką paklausti, o paklaustas atsakyti, juokauja. Mielai leidžia laiką su šeima - mielai kartu keliauja, važinėja dviračiu, eina į kiną ir t.t. Tačiau bendraamžių draugų neturi.
Berniukas
© Corbis/Scanpix

Lyg ir nėra atstumtasis - su bendraklasiais sutaria, tą patvirtino ir auklėtoja. Lanko krepšinį, čia ir gi gražiai bendrauja su komandos draugais. Tačiau užmegzti artimesnės draugystės jam nesiseka. Nuolatos bandau paskatinti, siūlau pasikviesti bendraklasių ar komandos draugų, siūlau, kad galėtų pažaisti žaidimų, užsakytume maisto. Tačiau jis to atsisako, net gimtadienio nenori švęsti - nors esu siūliusi ir įvairiausių pramogų.

Badžiau padėti užmegzti draugystę su draugės sūnumi, jo bendraamžiu - tačiau jie nerado jokios bendros kalbos, net nebandė ieškoti. Ne vieną sykį kartu palikti praleisti dieną sėdėjo skirtinguose kambariuose, ar žiūrėjo televizorių tylėdami.

Ar gali nereikėti paaugliui draugui? Ar gali suaugusiųjų draugija atstoti vaikiškus pokštus, išdaigas? Kaip vaikui įgyti tokios reikalingos bendravimo patirties? Kaip padėti susirasti vaikui draugų?

Konsultuoja medicinos centro "Neuromeda" psichologė Gintarė Dailydė:

Vaikystėje ir ankstyvoje paauglystėje vaikui svarbu išmokti užmegzti artimą draugystę su savo bendraamžiais. Dažnai manoma, kad vaikų, kurie turi daug draugų, socialiniai įgūdžiai yra geresni ir jie labiau subrendę emociškai nei vaikai, kurie turi tik kelis draugus arba jų visai neturi.

Įvairūs psichologiniai tyrimai, nagrinėjantys, kodėl ir kaip įvairaus amžiaus vaikai užmezga draugystes su bendraamžiais, rodo, kad tokios prielaidos yra dažniausiai klaidingos. Vaiko, turinčio vieną ar du draugus, socialiniai įgūdžiai gali būti geresni nei tų vaikų, kurie turi daug draugų. Vaikas, kuris kažkurį savo amžiaus laikotarpį neturi draugų gali būti visiškai psichologiškai sveikas ir socialiai prisitaikęs prie jį supančios aplinkos.

Iš mamos pasakojimo nekyla abejonių, kad vaikas turi socialinių įgūdžių, juos puikiai demonstruoja bendraudamas su suaugusiais. Taigi šiuo atveju, neužtenka tik suskaičiuoti draugus. Reikėtų įvertinti, kaip vaikas pats jaučiasi, kaip elgiasi ir ką apie tai galvoja.

Kiekviename amžiaus laikotarpyje vaikai užmezga draugystę dėl skirtingų priežasčių. 2-4 metukų vaikams neįdomios jų draugų asmenybės ir pomėgiai. Šiame laikotarpyje draugystės yra pagrįstos bendra veikla, o ne kito vaiko asmeninėmis savybėmis. Dėl to pati draugystė nėra pastovi, draugai lengvai pakeičiami kitais draugais. Ikimokyklinukai ir pradinių klasių vaikai į draugystę jau pradeda žiūrėti rimčiau. Draugai pasirenkami pagal panašų žaidimo stilių.

Tylūs vaikai susidraugauja su tyliais. Šėlstantys susidraugauja su tais, kuriems patinka veikla ir triukšmas. Nuo dešimties metų vaikai renkasi draugus pagal bendrus interesus ir jiems tampa svarbu, ar kitas vaikas yra malonus ir jiems palankus. Taigi ankstyvoje paauglystėje ir vėliau vaikai renkasi draugus labai panašiai kaip ir suaugę – jie žiūri ne tik į bendrus interesus, bet ir specifinius asmenybės bruožus, kurie sutampa su savais. Todėl kartais vaikai nesusidraugauja vien todėl, kad nėra panašūs ir neturi bendrų pomėgių.

Jeigu nerimaujate, kad Jūsų vaikui sunku susirasti draugų, štai keletas patarimų:

Nespauskite vaiko. Naujos draugystės užmezgimo įgūdžiai vieniems vaikams formuojasi lėčiau, kitiems - greičiau. Duokite vaikui laiko išbandyti naują draugystę ir pačiam suprasti, ar turi bendrumo su bendraamžiu, ar ne. Svarbu, kad nepavykus susidraugauti vaikas nesuvoktų to kaip nesėkmės ir nejaustų kaltės jausmo. Tėveliai gali jam paaiškinti, kad draugais tampa ne kiekvienas žmogus, todėl normalu, kad kartais su kitais nesusidraugaujame.


Sužinokite, kaip vaikas jaučiasi.
Vaikui gali būti sunku atsakyti į klausimą: „Kaip jautiesi?“ Todėl tėveliai gali jį stebėti ir klausytis. Vaikas gali išreikšti jausmus žodžiu, pavyzdžiui, pasakydamas, kad bijo, arba per kūno reakcijas, elgesį. Pavyzdžiui, jam skauda galvytę, blogai miega ir pan. Įvardinkite jausmus paprasčiausiai užduodami klausimą: „Tu nerimauji dėl to, kad neturi draugo..?“ Kartu pastebėkite vaiko elgesį bendraamžių grupėje - kaip elgiasi su juo kiti vaikai, kaip elgiasi jis pats. 


Įvertinkite situaciją vaiko akimis.
Kalbėkitės su vaiku ir pabandykite išsiaiškinti ir suprasti, kaip pačią situaciją vertina vaikas. Paklauskite jo – ar jis norėtų turėti draugą, kokį draugą įsivaizduoja, ką su draugu norėtų veikti, ką jis mano apie, pavyzdžiui, draugės sūnų ir pan. Kuo daugiau žinosite, ką galvoja Jūsų vaikas, tuo bus lengviau nuspręsti, kiek iš tiesų tai yra problema ir kaip ją spręsti.

Klauskite, ką vaikas galvoja.  Ypač tada, jeigu išsiaiškinote, kad vaikas jaučia liūdesį ar nerimą dėl to, kad neturi draugo. Padėkite vaikui pakeisti blogas mintis geromis. Pavyzdžiui, „Aš kitiems neįdomus“ galite pakeisti į „Vaikų pomėgiai yra skirtingi - vieni berniukai daugiau mėgsta važinėti dviračiu, kiti – skaityti knygas. Galiu rasti draugą, kuriam patiks ta pati veikla kaip ir man, ir mes galėsime kartu įdomiai leisti laiką“.

Paskatinkite vaiką įsitraukti į mėgstamus užsiėmimus su kitais vaikais. Bendra veikla dažnai suvienija, atsiranda apie ką kalbėti su kitais vaikais. Tai gali būti puiki pradžia draugystei. Vieniems vaikams patinka įprasti užsiėmimai, tokie kaip važinėjimas dviračiu, sportas, šokiai. Kitiems reikia kažką sukonstruoti, pvz., lėktuvėlį, aitvarą ir pan. Konstravimo būreliai gali būti originali mintis, atskleidžianti vaiko poreikį. Pasikalbėkite su vaiku, galbūt atrasite jo pomėgį, kurio dar nežinojote. 

Sėkmės!

Turite auklėjimo problemų, neramina vaikų elgesys? Rašykite psichologui@delfi.lt.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (38)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

Kitokios šventės: Kūčių į restoraną su visa šeima, tradiciniai patiekalai – išsinešimui (39)

Dvylikos patiekalų vakarienė – iššūkis net ir patyrusiam šeimininkui. Šio Kalėdų...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (796)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Tėvas feisbuke šaukiasi pagalbos: paviešino 5-metės dukros prisipažinimą, kad ją muša patėvis (67)

Feisbuke tėvas paviešino įrašą, kuriame jo penkiametė dukra pasakoja, kad prieš ją smurtauja...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (50)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...

Močiutės receptas: parodė, kaip pasigaminti pačius skaniausius žemaičių blynus video receptas (7)

Kas geriau moka pagaminti žemaičių blynus nei tikra žemaitė močiutė ? Jei paklausysite jos,...

Unikauskas apie vėžį: kas jį sukelia, o kas tėra mitai (38)

Užsikrėtus žmogaus papilomos virusu , padidėja rizika susirgti vėžiu, LRT TELEVIZIJOS laidoje...

Santykių ekspertas pataria: laukiuosi kūdikio nuo smurtaujančio vyro

Sveiki, esu 24-erių mergina. Sutikau keleriais metais vyresni vyrą, netrukus apsigyvenome kartu....

JAV suimta numanoma Rusijos slaptoji agentė Butina prisipažino (57)

Rusijos pilietė Marija Butina , Jungtinių Valstijų įtariama esant Maskvos vyriausybės slaptąja...