aA
Nuo rytojaus pradėsiu sportuoti. Mesiu rūkyti. Nebevalgysiu po 18 valandos. Daugiau laiko skirsiu užsienio kalbų mokymuisi. Eisiu anksčiau miegoti. Labiau pasitikėsiu savimi. Ir ko tik mes sau nepažadame pradėti daryti nuo rytojaus, kitos savaitės, ypač Naujųjų metų. Kiek tokių pažadų būna įgyvendinti?
Psichologija: strategijos, kaip įvykdyti pažadus sau
© Shutterstock nuotr.

Anot psichologės, psichoterapeutės Genovaitės Petronienės, 12 procentų. Kodėl?

Psichologė, psichoterapeutė Genovaitė Petronienė:

Ką gali daryti tuoj, niekad nepalik rytoj – byloja liaudies išmintis. Nepaisant to, labai daug žmonių pažadus sau linkę atidėti. Pirmiausia dėl to, kad taip lengviau psichologiškai – juk kažką daryti reikia pradėti ne nuo šiandien.

„Vadinasi, dar yra laiko, esu laisvas nuo įsipareigojimų“, – pagalvoja dažnas.

Jei įmanoma pažadų neatidėti, geriau taip ir elgtis. Tačiau kartais būtina apsiprasti su priimtu sprendimu ir leisti sau kelias dienas pasidžiaugti tuo, ko ketinama atsisakyti – cigaretės, saldumynų ar, priešingai, pradėti daryti – daugiau mokytis, būti fiziškai aktyvesniems. Kad ir kaip ten būtų, neverta tikėtis, kad išaus rytojus, ateis pirmadienis, nauji metai ir gyvenimas savaime pasikeis. Kai žmogus nieko nedaro, jo gyvenimas linkęs natūraliai judėti degradavimo linkme.

Kai žmogus laužo pažadus, duotus kitiems, tai gali turėti įtakos tarpusavio santykiams. Tuo tarpu neįvykdžius pažadų sau, dažniausiai nieko baisaus neįvyksta. Dauguma ima sportuoti, kai sutrinka jų sveikata, alkoholikas liaujasi gėręs, kai pasiekia dugną. Bet ar reikia laukti, kol prieinama kritinė riba?

Savaime suprantama, ne. Pailsėjęs, norintis kažko išmokti, patirti ar sužinoti asmuo kelia sau naujų tikslų ir jų siekia, tačiau jei žmogus yra „pribaigtas“ kasdienybės, jo didžiausias troškimas yra nuo visko atsiriboti, pailsėti. Tai natūralu. Kiekvienas pokytis reikalauja laiko ir jėgų, todėl norint pradėti jį įgyvendinti, pirmiausia reikia sudaryti tam veiksmui tinkamas sąlygas.

Kad sprendimai, padėsiantys pagerinti gyvenimą, nebūtų užmiršti, galima įsivesti priminimų į telefoną, matomose vietose priklijuoti lapelių su sau duotais pažadais. Tokie paprasti techniniai dalykai programuoja pasąmonę taip, kad visi ketinimai būtų žūtbūt įvykdyti. Prisiminti, kas pasižadėta, gali padėti ir aplinkiniai. Ypač tai svarbu moterims. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad pažadą sau lengviau įgyvendinti tada, kai apie jį žino didelis skaičius žmonių. Tokiu atveju varomąja jėga tampa baimė nuvilti kitus, apsijuokti.

Tikimybę, kad pažadas sau tikrai bus įvykdytas, padidina ir tai, jei naują veiklą pavyksta „išlaikyti“ ne mažiau nei tris savaites, nes tada tai, kas daroma, virsta įpročiu. Tęsti pradėtus dalykus kartais yra ne mažiau sunku, nei juos pradėti. Trukdžiais gali tapti problemos darbe ar moksluose, ligos, įvairūs nesutarimai su artimais žmonėmis.

Pasitaiko ir tokių atvejų, kad kelerius metus sėkmingai vykę dalykai sužlunga, nes žmogus patiki savo sugebėjimais ir atsipalaiduoja. Ne veltui vairuotojai daugiausia klaidų ima daryti praėjus 2-3 metams. Kaip tokiu atveju elgtis? Stengtis nesureikšminti „paslydimo“, iš naujo susikaupti ir vėl prisiversti tęsti veiklą.


Svarbu:

Norint, kad išsikeltas tikslas ar pažadas būtų iš tiesų įgyvendintas, labai svarbu, kad jis būtų konkretus ir vienas. Jei žmogus sau prisižada per daug dalykų, dažniausiai nepadaro nė vieno. Pažadas turi būti ne per didelis, o realiai pasiekimas, todėl reikia mokėti pasidžiaugti ir mažu rezultatu. Pavyzdžiui, studentas tikrai nesės prie mokslų nuo pirmos sesijos dienos. Tačiau gali sėsti likus trims dienoms iki egzamino, o ne paskutinę naktį, kaip buvo įpratęs.

Bet svarbiausia – pažadas turi būti be išlygų. Jei nenueisi sportuoti, nes blogai išsimiegojai ar buvo bloga nuotaika, tai sportui jau galas, juk kiekvieną kartą gali atsirasti kita nepalanki sąlyga. Todėl svarbu iš anksto apgalvoti, ką darysite, jei apims bloga nuotaika.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vytautas Jokubauskas | D+

Ekspertas apie situaciją viename karščiausių pasaulio taškų: tai – tiksinti bomba (2)

Vos tik spėjęs paskelbti savo nepriklausomybę Izraelis buvo įmestas į kovą už savo...

Būsimų rinkimų intriga: „laisviečiai“ žada pasiūlyti jiems ideologiškai priimtiną kandidatą į prezidentus (381)

Laisvės partija neapsiriboja ambicijomis Seime. Partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto,...

Kardiologo receptai, norintiems išvengti širdies ligų: dėmesį reikia atkreipti į kojas (8)

Apie kardiologines problemas vis daugiau kalbama ir pandemijos kontekste – sveikatos specialistai...

Loreta Anilionytė | D+

Miniažmogiai ir jų naujasis elitas – nuomonės formuotojai: O asilas pritardamas mekeno T-I-A-A-A-I-P (2)

„Šiandien šviečia saulė“ – parašė „Facebooke“ eilinis žmogus. 10 „like‘ų“....

Lietuvoje – vos 50 naujų COVID-19 atvejų, mirė 2 žmonės, per parą antra doze paskiepyta daugiau nei 5 tūkst. žmonių ligoninėse šiuo metu gydomi 266 COVID-19 pacientai (171)

Praėjusią parą šalyje nustatyta 50 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos mirė du...

Baudinių mįslės neįminusių ispanų strategas: jei tai būtų boksas, šią kovą būtume laimėję

Keturi iš devynių – nors 11 m baudinių realizacija Europos čempionate pastarosiomis dienomis...

Jūsų namuose esant šiems 6 daiktams, jį parduoti bus sunku (7)

Netvarka virtuvėje ant spintelės, akivaizdžiai matoma perpildyta šiukšliadėžė, pakelta tualeto...

Viltis klijuoti santykius subliuško: princas Harry į JK atvyks vėl be žmonos (20)

Jungtinės Karalystės karališkoji šeima liepos 1-ąją minės svarbią dieną – Kensingtono...

Nepaisant loterijos bei prizų, Marijampolėje skiepijimo apimtys taip pat sumenko siūlo skrydį oro balionu, pramogas vandens batutų parke, masažą (71)

Nors nuo koronaviruso pirma doze pasiskiepiję gyventojai Marijampolėje gali dalyvauti loterijoje bei...

Vokietis suvedė sąskaitas su Ronaldo: šįkart jo marškinėlių nebeprašiau (11)

Cristiano Ronaldo pelnė įvartį bei atliko rezultatyvų perdavimą, bet lygiai tą patį padarė...