Daugelis tėvų klaidingai įsitikinę, kad blogai besielgiančius vaikus būtina pabarti, sudrausti ar pamokyti. Tačiau pasak ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto vyr. lektoriaus, psichologo Aniceto Suchockio, siekiant išvengti konfliktų ir kivirčų šeimoje, blogą vaikų elgesį geriausia tiesiog ignoruoti.
© Shutterstock nuotr.

„Vaikai elgiasi netinkamai dėl daugelio priežasčių: vieni stokoja gero pavyzdžio, kiti – imituoja tai, ką mato savo aplinkoje, treti – siekia tėvų dėmesio. Šiuolaikinėje visuomenėje, kai daugeliui tėvų trūksta laiko kokybiškai bendrauti su savo vaikais, šie dažniausiai tėvų dėmesio sulaukia pasielgę netinkamai. Tad raginčiau netinkamą elgesį tiesiog ignoruoti. Vyrauja nuostata, kad jei vaikas elgiasi gerai, jo auklėti nereikia, jis auga tarsi savaime. Tačiau tai – netiesa. Svarbu nepamiršti vaiko tada, kai jis nesielgia netinkamai. Derėtų daugiau dėmesio skirti skatintinam vaikų elgesiui: pastebėti ir padrąsinti vaiką, jei šis padaro gerą darbą, pagirti, paraginti elgtis tinkamai, skatinti jo savarankiškumą. Taip vaikas įsisąmonins, kad pozityviai elgdamasis, gali sulaukti pozityvaus dėmesio“, – sakė psichologas A. Suchockis.

Kritiką keiskite pagyrimais

Psichologas pastebi, kad dėl laiko trūkumo, užimtumo ir nuolatinės įtampos tėvai linkę kritikuoti, mokyti, lyginti vaikus su kitais ar drausti vienokią ar kitokią elgseną.

„Kartais vaikai atrodo atsiskyrę, liūdni, bejėgiški, elgiasi pasyviai. Taip jie gali elgtis dėl to, kad nesugeba išpildyti per didelių tėvų lūkesčių. Todėl vertėtų nuleisti reikalavimų kartelę, duoti užduotis, kurias vaikas gali atlikti. Būtina sudaryti sąlygas sėkmei, ne kritikuoti, o pagirti bet kokią pastangą, padėkoti už mažiausią rezultatą“, – teigė A. Suchockis.

Svarbu suprasti, kad dažnai vaikas nori būti dėmesio centre, todėl reiktų rasti išeitį, kaip jis galėtų paglostyti savo savimeilę, niekam nepakenkdamas ir netrukdydamas. Bendraujant su vaiku reiktų vengti pykčio, įžeidinėjimų, kaltinimų, geriau – pastebėti ir pagirti teigiamas jo savybes, gebėjimus, leisti vaikui pasijusti kažką galinčiu, mokančiu, veikliu.

Tačiau reiktų nepamiršti nubrėžti elgesio ribų: nenužeminti, o pagarbiai pagrįsti savo veiksmus, tartis, ieškoti kompromisų. Skatinti ne laimėjimo–pralaimėjimo santykius, o bendradarbiavimu ir draugyste paremtus ryšius.

„Kai vaikui kas nors nepavyksta derėtų pasiūlyti pagalbą, paklausti, kas negerai. Svarbu surasti nors ir mažas smulkmenas, kas vaikui sekasi, kuo jis išskirtinis ir ypatingas. Jei dėl blogo elgesio situacija tampa sudėtinga ar net nevaldoma – reiktų ieškoti profesionalios pagalbos ir stengtis nepasiduoti bejėgiškumui“, – sakė psichologas.

Tėvams svarbu atrasti laiko sau

Auklėjant vaiką svarbu ne tik skirti dėmesio vaikui, tačiau rūpintis ir savimi. Tik mylintys ir gerbiantys save tėvai gali išauginti mylintį ir gerbiantį kitus vaiką. Dėl to tėvams reiktų nepamiršti palepinti save, rasti laiko maloniems užsiėmimams, pomėgiams, džiaugtis smulkmenomis.

Tėvai turėtų gerbti save, sutuoktinį ir aplinkinius, tik taip vaikas išmoks pagarbos sau ir supančiai aplinkai. Pagarbą ir savivartę vaikui padės ugdyti ir atliekamos užduotys, atsakomybės, tad nereiktų visų darbų atlikti už vaiką. Svarbu patikėti vaikui tokius darbus, kuriuos jis gali atlikti nuo pradžios iki galo.

Daugiau informacijos apie vaikų auklėjimą ir naudingų patarimų psichologas A. Suchockis pateiks gegužės 9 d. Kauno ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto organizuojamoje paskaitoje-seminare „Ko reikia, kad vaikas būtų laimingas?“. Psichologas papasakos apie efektyvaus bendravimo su vaikais problemas, saviraiškos skatinimo bei konstruktyvios kritikos svarbą auklėjime. Jis patars, kaip pagerinti santykius su atžalomis, paskatins tėvelius ir pedagogus ugdyti praktinius auklėjimo įgūdžius.

Tą pačią dieną Kauno miesto abiturientai turės progą išgirsti ir psichologo patarimus streso valdymo tema. Seminare „Streso valdymas egzaminams artėjant“ jie galės pasiruošti egzaminams emociškai bei išmokti metodikų nugalėti nerimą kritinėmis situacijomis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Andrius Tapinas. Seimo darbelių diena. Virš jų tik dangus (250)

Po praėjusios savaitės protesto Seimas buvo išsigandęs. Nerimas sklandė virš parlamentarų,...

Emigrantą teis už merginos vaizdo įrašo parodymą: mano, kad pirmas toks iš Lietuvos (153)

„Tapsiu pirmu pasaulio istorijoje lietuviu, nubaustu už keršto pornografiją“, – sako...

Nuo kitų metų keisis mokytojų atlyginimų skaičiavimas (7)

Nuo ateinančių mokslo metų atlyginimai mokytojams bus pradėti skaičiuoti, kaip ir daugumai...

Apsidžiaugėme per anksti: emigracija vėl didesnė nei imigracija (352)

Kaip sakoma, viena kregždė – dar ne pavasaris, o vienas geras mėnuo – dar ne tendencija. Taip...

Lavrovas pagrasino britams (197)

Rusijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pagrasino atsakyti į Jungtinės Karalystės...

Siūlo kurti naują instituciją žiniasklaidos projektams finansuoti: tai bus valstybės valdoma viešoji įstaiga (77)

Vietoj Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) siūloma kurti naują instituciją...

„Sodros“ įmokų padidinimas: kiek darbuotojų atleista ir kiek gavo daugiau algos (107)

Nuo šių metų pradžios už darbuotojus, kurie dirba ne visu etatu, „Sodros“ įmokas privalu...

Kaip vaduotis iš pavasarinio vitaminų badmečio (2)

Po žiemos jaučiuosi visai išsekusi, kaip galima būtų papildyti vitaminų atsargas? Kaip žinoti,...

Sirijoje – itin slapta operacija: tai perspėjimas priešams papildyta 11.12 (60)

Izraelio kariškiai pirmą kartą oficialiai pripažino, kad 2007 metais šalies aviacija atakavo...